Szczegółowe wytyczne projektowania i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych w zakresie ochrony ludzi i środowiska przed oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 28 stycznia 1985 r.
w sprawie szczegółowych wytycznych projektowania i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych w zakresie ochrony ludzi i środowiska przed oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.

Na podstawie § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 listopada 1980 r. w sprawie szczegółowych zasad ochrony przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizującym szkodliwym dla ludzi i środowiska (Dz. U. Nr 25, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się "Szczegółowe wytyczne projektowania i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych w zakresie ochrony ludzi i środowiska przed oddziaływaniem pola elektromagnetycznego", zwane dalej "wytycznymi", stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Jednostki organizacyjne i osoby fizyczne, które projektują i eksploatują urządzenia elektroenergetyczne oraz projektują obiekty położone w otoczeniu tych urządzeń, są obowiązane do przestrzegania wytycznych, o których mowa w § 1.
2.
Wytyczne nie dotyczą prac wykonywanych pod napięciem lub w pobliżu napięcia przez pracowników uprawnionych do eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓŁOWE WYTYCZNE PROJEKTOWANIA I EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ ELEKTROENERGETYCZNYCH W ZAKRESIE OCHRONY LUDZI I ŚRODOWISKA PRZED ODDZIAŁYWANIEM POLA ELEKTROMAGNETYCZNEGO

1.

 Przepisy ogólne.

§  1.
Wytyczne określają zasady projektowania i eksploatacji napowietrznych linii elektroenergetycznych o napięciu znamionowym 110 kV i wyższym oraz napowietrznych stacji elektroenergetycznych o napięciu znamionowym 220 kV i wyższym, zwanych dalej urządzeniami elektroenergetycznymi, wytwarzających pola elektromagnetyczne o częstotliwości 50 Hz przy natężeniu pola elektrycznego wyższym od 1 kV/m.
§  2.
Ilekroć w wytycznych jest mowa o:
1)
strefie ochronnej pierwszego stopnia - rozumie się przez to obszar otaczający źródło pola elektromagnetycznego, w którym natężenie pola elektrycznego przekracza 10 kV/m przy najwyższym napięciu roboczym urządzenia,
2)
strefie ochronnej drugiego stopnia - rozumie się przez to obszar otaczający źródło pola elektromagnetycznego, w którym natężenie pola elektrycznego wynosi od 1 kV/m do 10 kV/m przy najwyższym napięciu roboczym urządzenia.
§  3.
1.
Urządzenia elektroenergetyczne mogą wpływać na ludzi i środowisko przez składową elektryczną pola elektromagnetycznego.
2.
Miarą bezpośredniego oddziaływania składowej elektrycznej pola elektromagnetycznego jest natężenie pola elektrycznego o częstotliwości 50 Hz.
3.
Miarą pośredniego oddziaływania pola elektrycznego o częstotliwości 50 Hz jest prąd pojemnościowy płynący przez ciało człowieka do ziemi. Ustalona wartość tego prądu przy dotykaniu metalowych pojazdów, konstrukcji, ogrodzeń oraz innych przedmiotów usytuowanych w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych nie powinna przekraczać 4 mA.
4.
Przy projektowaniu i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych należy uwzględniać oddziaływanie urządzeń elektroenergetycznych na urządzenia telekomunikacyjne w postaci zakłóceń radioelektrycznych oraz szumów akustycznych, określone w odrębnych przepisach.

2.

 Zasady projektowania elektroenergetycznych linii napowietrznych.

§  4.
1.
Trasy elektroenergetycznych linii napowietrznych o napięciu znamionowym 110 kV i wyższym oraz parametry tych linii należy dobierać tak, aby:
1)
natężenie pola elektrycznego nie przekraczało:
a)
1 kV/m na wysokości 1,8 m od poziomu ziemi na obszarach lokalizacji budynków mieszkalnych i innych (zwłaszcza szpitali, internatów, żłobków, przedszkoli itp.), w odległości 1 m od krawędzi balkonu lub tarasu tych budynków, oraz na wysokości 1,8 m od dachów wykorzystywanych jako tarasy i od innych płaszczyzn poziomych, przeznaczonych na pobyt ludzi przez czas dłuższy niż 8 godzin na dobę,
b)
10 kV/m na wysokości 1,8 m od poziomu ziemi i innych płaszczyzn poziomych (w tym również dachów i tarasów budynków), przeznaczonych na pobyt ludzi przez czas nie przekraczający 8 godzin,
2)
w otoczeniu linii zasięg strefy ochronnej drugiego stopnia był jak najmniejszy.
2.
Wymagania określone w ust. 1 uważa się za spełnione niezależnie od typu (konstrukcji) linii, jeżeli zostaną zastosowane odległości nie mniejsze od podanych w tabeli.
Napięcie znamionowe linii kV Najmniejsza odległość w metrach między najbliższym przewodem linii (lub inną częścią pod napięciem) a krawędzią balkonu lub tarasu oraz dachem, tarasem lub płaszczyzną poziomą, przy której natężenie pola elektrycznego nie przekroczy wartości 1 kV/m (kolumna 2) i 10 kV/m (kolumna 3)
1 2 3
110 14,5 4,0
220 26,0 5,5
400 33 8,5
750 65 15
Uwagi:

1) W odniesieniu do linii elektroenergetycznych o napięciach znamionowych 400 kV i 750 kV wartości podane w kolumnie 2 oznaczają najmniejszą odległość poziomą przewodu od krawędzi balkonu lub tarasu.

2) Zachowanie podanych w kolumnie 3 odległości między przewodem a ziemią zapewnia ograniczenie natężenia pola elektrycznego na wysokości 1,8 m nad ziemią do wysokości 10 kV/m. Wartości podane w kolumnie 3 służą do ustalenia najmniejszych odległości od części budynków mieszkalnych przeznaczonych na pobyt ludzi przez czas nie przekraczający 8 godz. na dobę (dachy, ściany itp) przy założeniu, że budynki te są lokalizowane na obszarach, na których natężenie pola elektrycznego na wysokości 1,8 m nad ziemią nie przekracza 1 kV/m. Odległości podane w kolumnie 3 powinny być utrzymane również między przewodami linii a częściami budynków niemieszkalnych.

§  5.
W wypadkach uzasadnionych zastosowaną konstrukcją (typem) linii, warunkami terenowymi lub względami technicznymi mogą być przyjęte mniejsze odległości od podanych w tabeli, pod warunkiem dotrzymania wartości dopuszczalnych natężenia pola elektrycznego zgodnie z wymaganiami § 4 ust. 1. Spełnienie tego warunku powinno być stwierdzone w drodze szczegółowych obliczeń, pomiarów modelowych lub pomiarów w otoczeniu istniejących linii.
§  6.
Metalowe ogrodzenia, poręcze powyżej 2 m, szyny i inne metalowe przedmioty usytuowane w odległościach mniejszych od podanych w tabeli w kol. 2 należy uziemiać w taki sposób, aby ustalony prąd pojemnościowy nie przekraczał wartości podanej w § 3 ust. 3.

3.

 Zasady projektowania elektroenergetycznych stacji napowietrznych.

§  7.
1.
Stacje elektroenergetyczne o górnym napięciu znamionowym 220 kV i wyższym należy tak projektować, aby na terenie stacji i w jej otoczeniu na wysokości 1,8 m od poziomu ziemi natężenie pola elektrycznego nie przekraczało 10 kV/m.
2.
Na terenach ruchu elektrycznego w stacjach w strefie ochronnej pierwszego stopnia dopuszcza się natężenie pola elektrycznego do 15 kV/m, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych względami technicznymi lub ekonomicznymi - do 20 kV/m przy spełnieniu warunków podanych w § 9 ust. 3
§  8.
1.
Wartości natężenia pola elektrycznego na terenie stacji elektroenergetycznych należy w stadium projektowania wyznaczać w drodze szczegółowych obliczeń lub pomiarów modelowych.
2.
Miejsca i obszary na terenie stacji o natężeniu pola elektrycznego przekraczającym 10 kV/m należy wyznaczyć w drodze pomiarów bezpośrednio po włączeniu stacji pod napięcie, a strefy o natężeniu pola 10...15 kV/m oraz 15...20 kV/m podać w dokumentacji eksploatacyjnej.

4.

 Zasady eksploatacji.

§  9.
1.
Pomiary kontrolne natężenia pola elektrycznego o częstotliwości 50 Hz i ustalonego prądu pojemnościowego przepływającego przez ciało ludzkie do ziemi należy wykonywać w wypadkach, gdy obliczone lub pomierzone na modelach wartości oddziaływań mogą być obarczone błędem z powodu wpływu innych obiektów.
2.
W razie stwierdzenia w wyniku pomiarów kontrolnych, o których mowa w ust. 1, że wartości dopuszczalne są przekroczone, należy zastosować środki techniczne ograniczające oddziaływania do wartości dopuszczalnych. Środkami tymi mogą być:
1)
ekrany poziome lub pionowe,
2)
dodatkowe uziemienie wszelkich części i obiektów metalowych.
3.
Na terenach ruchu elektrycznego, przy wykonywaniu prac w miejscach o natężeniu pola elektrycznego przekraczającym 15 kV/m, należy zastosować jeden z następujących środków ochronnych:
1)
skuteczne ekranowanie miejsca przebywania pracowników,
2)
wyposażenie pracowników w indywidualne środki ochronne (specjalne ubrania i obuwie),
3)
ograniczenie czasu przebywania pracowników w polu elektrycznym do 2 godzin na dobę.
4.
Pomiary kontrolne wykonują oraz decyzje o stosowaniu środków ochronnych wydają Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki "Energopomiar" i Instytut Energetyki.
§  10.
Lokalizacja i wznoszenie budynków oraz innych obiektów w pobliżu istniejących linii w odległościach mniejszych niż podane w tabeli wymaga uzgodnienia z właściwym terenowo zakładem energetycznym.
§  11.
W zakresie nie uregulowanym niniejszymi wytycznymi stosuje się zasady eksploatacji, określone w przepisach dotyczących eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.3.24

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe wytyczne projektowania i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych w zakresie ochrony ludzi i środowiska przed oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.
Data aktu: 28/01/1985
Data ogłoszenia: 28/02/1985
Data wejścia w życie: 28/02/1985