Premiowanie przewozów marszrutowych wykonywanych kolejami użytku publicznego.

UCHWAŁA Nr 13
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lutego 1985 r.
w sprawie premiowania przewozów marszrutowych wykonywanych kolejami użytku publicznego. *

Na podstawie art. 79 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23 i z 1982 r. Nr 31, poz. 214) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Za przewozy marszrutowe wykonywane kolejami użytku publicznego przysługują premie na zasadach określonych w uchwale.
§  2.
Użyte w uchwale określenia oznaczają:
1)
marszruta - przewóz przesyłek wagonowych w zwartym składzie wagonów o przepisowym obciążeniu lub długości pociągu, dokonywany bez przeróbki przez jedną lub więcej stacji rozrządowych od stacji zestawienia takiego składu do stacji wyładowania lub rozwiązania,
2)
marszruta próżnych węglarek - przemieszczenie zwartego składu próżnych wagonów węglarek sprawnych technicznie, o przepisowej długości, przeznaczonych do załadunku węgla kamiennego,
3)
marszruta próżnych cystern do przewozu paliw płynnych - przemieszczenie zwartego składu próżnych wagonów cystern sprawnych technicznie, o przepisowej długości, nadanego do przewozu za listami przewozowymi do jednego odbiorcy,
4)
organizator marszruty - jednostkę organizacyjną zlecającą przewóz w formie marszruty.
§  3.
Premie przysługują:
1)
za organizację, załadunek i zestawienie wagonów w marszrucie w przepisanym czasie - organizatorowi marszruty, nadawcy marszruty albo działającemu w jego imieniu spedytorowi oraz pracownikom przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", zwanego dalej "przedsiębiorstwem PKP",
2)
za wyładunek wagonów w marszrucie w przewidzianym czasie - odbiorcy marszruty albo działającemu w jego imieniu spedytorowi,
3)
za zestawienie i przekazanie marszruty próżnych węglarek - pracownikom przedsiębiorstwa PKP,
4)
za organizację, zestawienie i przekazanie marszruty próżnych cystern do przewozu paliw płynnych - organizatorowi marszruty, nadawcy marszruty oraz pracownikom przedsiębiorstwa PKP.
§  4.
Premie oblicza się według stawki za każdy wagon (w marszrucie, marszrucie próżnych węglarek oraz marszrucie próżnych cystern do przewozu paliw płynnych), zróżnicowanej w zależności od:
1)
rodzaju marszruty i towaru, liczby osi wagonu oraz odległości przewozu - przy marszrucie,
2)
rodzaju marszruty, rodzaju wagonu oraz liczby osi wagonu - przy marszrucie próżnych węglarek i próżnych cystern do przewozu paliw płynnych.
§  5.
Minister Komunikacji:
1)
ustala wysokość stawek, o których mowa w § 4, oraz określa szczegółowo zasady premiowania pracowników przedsiębiorstwa PKP,
2)
określa szczegółowo zasady podziału premii przypadających z tytułów, o których mowa w § 3 pkt 1 i 4, przy czym pracownicy przedsiębiorstwa PKP nie mogą otrzymać więcej niż 60% stawki premii,
3)
uwzględni w Taryfie towarowej Polskich Kolei Państwowych przyznawanie premii dla organizatorów marszrut, nadawców i odbiorców marszrut albo działających w ich imieniu spedytorów - za przewozy marszrutowe wykonywane kolejami użytku publicznego.
§  6.
1.
Premie wypłacane pracownikom przedsiębiorstwa PKP zalicza się do kosztów działalności tego przedsiębiorstwa.
2.
Środki na premie dla organizatorów marszrut oraz nadawców i odbiorców marszrut albo działających w ich imieniu spedytorów są przekazywane z wpływów uzyskiwanych przez przedsiębiorstwo PKP za przewozy ładunków.
§  7.
Premie, o których mowa w § 3, przeznacza się w całości dla pracowników bezpośrednio uczestniczących w planowaniu, organizowaniu i wykonywaniu przewozów marszrutowych.
§  8.
Traci moc uchwała nr 242 Prezydium Rządu z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie premiowania za marszrutyzację przewozów ładunków kolejami normalnotorowymi.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.96.24.110) nin. uchwała zachowuje moc do czasu objęcia pracowników, których jej przepisy dotyczą i w zakresie przedmiotu w nich normowanego - postanowieniami układu zbiorowego pracy lub innymi przepisami prawa pracy.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024