Ustanowienie odznaki honorowej "Za zasługi dla statystyki PRL".

UCHWAŁA Nr 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lutego 1985 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za zasługi dla statystyki PRL".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1. 1
Ustanawia się odznakę honorową "Za zasługi dla statystyki PRL", zwaną dalej "odznaką".
2. 2
Odznaka jest dwustopniowa: złota i srebrna.
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom jednostek organizacyjnych statystyki państwowej oraz innym osobom za szczególne zasługi w rozwoju statystyki, a w szczególności w uznaniu:
1)
wieloletniej i nienagannej pracy w jednostkach organizacyjnych statystyki państwowej oraz w charakterze społecznych korespondentów statystycznych,
2)
osiągnięć w pracach statystycznych jednostek gospodarki uspołecznionej,
3)
osiągnięć w popularyzacji i wdrażaniu do praktyki rozwiązań metodologicznych i systemów informatycznych statystyki,
4)
działalności naukowej i dydaktycznej w dziedzinie statystyki.
2.
Pracownikom, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, odznaka może być nadana, jeżeli wykazują rzetelny stosunek do pracy, dobrą znajomość zagadnień wchodzących w zakres ich czynności, właściwą postawę społeczną oraz systematycznie pogłębiają swoje wiadomości fachowe.
3.
Odznaka może być również nadana jednostce organizacyjnej za szczególne osiągnięcia w jej działalności w dziedzinie statystyki.
§  3.
1. 3
Odznaka jest wykonana z tombaku, pozłacana lub posrebrzana, zależnie od stopnia odznaki, i oksydowana. Odznaka składa się z dwóch części połączonych ogniwem metalowym. Górna część odznaki przedstawia stylizowany laur, gładki na odwrocie. Dolna część odznaki przedstawia dwa kwadraty nałożone na siebie z wkomponowanym w pierwszym kwadracie krążkiem z literami GUS; na odwrocie odznaki w czterech wierszach jest umieszczony napis "Za zasługi dla statystyki PRL", przy czym wiersze te są wypełnione stylizowanym laurem. Odznaka ma następujące wymiary: szerokość 26 mm, wysokość części górnej 11 mm, wysokość części dolnej 26 mm.
2.
Wzór odznaki zawiera załącznik do uchwały.
§  4.
1.
Odznakę nadaje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Z wnioskami o nadanie odznaki występują:
1)
kierownicy jednostek organizacyjnych statystyki państwowej,
2)
ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk oraz terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w jednostkach nadzorowanych i podległych,
3)
zarządy centralnych związków spółdzielczych i organizacji społecznych - w odniesieniu do pracowników i działaczy organizacji spółdzielczych i społecznych.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłoszonej do wyróżnienia: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nazwę zakładu pracy i stanowisko służbowe oraz uzasadnienie wniosku.
§  5.
1.
Odznakę wręcza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Wręczenie odznaki odbywa się uroczyście, głównie z okazji świąt państwowych.
3.
Osobie wyróżnionej wraz z odznaką wręcza się legitymację stwierdzającą jej nadanie.
4.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  6.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Główny Urząd Statystyczny.
2.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  7.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona stała się niegodna posiadania odznaki.
§  8.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo legitymacji stwierdzającej jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji.
§  9.
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane z budżetu centralnego, w części dotyczącej Głównego Urzędu Statystycznego.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA STATYSTYKI PRL"

(pominięty)
1 § 1 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. a) uchwały z dnia 17 maja 1989 r. (M.P.89.16.115) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 23 maja 1989 r.
2 § 1 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) uchwały z dnia 17 maja 1989 r. (M.P.89.16.115) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 23 maja 1989 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 17 maja 1989 r. (M.P.89.16.115) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 23 maja 1989 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.2.13

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Za zasługi dla statystyki PRL".
Data aktu: 02/02/1985
Data ogłoszenia: 22/02/1985
Data wejścia w życie: 22/02/1985