Tryb wydawania zezwoleń na użytkowanie zakładów poligraficznych, urządzeń i aparatów wytwarzających pieczątki i stemple w okresie stanu wyjątkowego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU KONTROLI PUBLIKACJI I WIDOWISK
z dnia 18 lutego 1985 r.
w sprawie trybu wydawania zezwoleń na użytkowanie zakładów poligraficznych, urządzeń i aparatów wytwarzających pieczątki i stemple w okresie stanu wyjątkowego.

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1983 r. o stanie wyjątkowym (Dz. U. Nr 66, poz. 297), za zgodą Przewodniczącego Rady Państwa, zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Użytkowanie maszyn i urządzeń, za których pomocą jest prowadzona działalność poligraficzna, określona w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1984 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zezwoleń, rejestracji i kontroli przedsiębiorstw oraz zakładów i urządzeń poligraficznych (Dz. U. Nr 40, poz. 213), zwanego dalej "rozporządzeniem", oraz użytkowanie urządzeń i aparatów wytwarzających zapisy obrazu, słowa i dźwięku wszelkim sposobem w celu publicznego rozpowszechniania, a także prowadzenie zakładów wytwarzających pieczątki i stemple - na obszarze, na którym wprowadzono stan wyjątkowy ze względu na zagrożenie wewnętrznego bezpieczeństwa państwa - wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia, niezależnie od już posiadanego.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje właściwy okręgowy urząd kontroli publikacji i widowisk.
3.
Jeżeli zezwolenie dotyczy zakładów, urządzeń lub aparatów będących w posiadaniu państwowych lub spółdzielczych jednostek organizacyjnych, to zezwolenie wydaje właściwy minister, kierownik urzędu centralnego, wojewoda (prezydent miasta stołecznego Warszawy, miasta Łodzi, miasta Krakowa) albo właściwy prezes zarządu centralnego związku spółdzielczego.
§  2.
1.
Zezwolenie wydaje się na wniosek zainteresowanej osoby lub jednostki organizacyjnej.
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać dane określone w § 3 ust. 2 pkt 1, 2 i 4-6 rozporządzenia, a ponadto określać sposób zabezpieczenia zakładu, maszyny, urządzenia lub aparatu przed dostępem do nich osób nie upoważnionych. We wniosku należy również podać dane dotyczące osoby odpowiedzialnej za należyte zabezpieczenie maszyn i urządzeń poligraficznych oraz nadzór nad legalnością wykonywania prac.
3.
Przepis ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do wniosku o wydane zezwolenia na użytkowanie urządzeń i aparatów wytwarzających zapisy obrazu, słowa i dźwięku wszelkim sposobem w celu publicznego ich rozpowszechniania oraz na prowadzenie zakładów wytwarzających pieczątki i stemple.
§  3.
1.
Organy wymienione w § 1 ust. 2 i 3 mogą wydać zezwolenie po upewnieniu się, że użytkowanie maszyn i urządzeń poligraficznych lub aparatów wytwarzających zapisy obrazu, słowa i dźwięku albo prowadzenie zakładu wytwarzającego pieczątki i stemple nie będzie zagrażać interesom bezpieczeństwa państwa.
2.
Organ wymieniony w § 1 ust. 3 przesyła niezwłocznie kopię zezwolenia właściwemu okręgowemu urzędowi kontroli publikacji i widowisk.
§  4.
Zezwolenie, o którym mowa w § 1 ust. 1, powinno zawierać:
1)
nazwę i adres podmiotu ubiegającego się o zezwolenie,
2)
adres zakładu lub lokalu, w którym działalność ma być prowadzona,
3)
określenie charakteru działalności.
§  5.
1.
Organy udzielające zezwoleń, organy założycielskie przedsiębiorstw, dyrektorzy tych przedsiębiorstw oraz zarządy spółdzielczych jednostek organizacyjnych są obowiązani w okresie stanu wyjątkowego do sprawowania systematycznego nadzoru i kontroli użytkowania zakładu, urządzeń i aparatów określonych w § 1 ust. 1.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży także na organach administracji państwowej nadzorujących jednostki organizacyjne nie będące przedsiębiorstwami oraz na osobach kierujących tymi jednostkami.
§  6.
1.
Właściciel i użytkownik zakładu, urządzeń i aparatów, określonych w § 1 ust. 1, nie mający zezwolenia na prowadzenie działalności w czasie stanu wyjątkowego, z chwilą wprowadzenia tego stanu jest obowiązany do natychmiastowego zaprzestania dalszego ich użytkowania oraz zabezpieczenia zakładu, urządzeń lub aparatów.
2.
W razie stwierdzenia użytkowania zakładu, urządzeń i aparatów określonych w § 1 ust. 1 bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, organy kontroli publikacji i widowisk oraz inne właściwe organy mogą zastosować środki i działania przewidziane w art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1983 r. o stanie wyjątkowym (Dz. U. Nr 66, poz. 297).
§  7.
1.
Wojewodowie i prezydenci miasta stołecznego Warszawy, miasta Łodzi i miasta Krakowa są obowiązani z chwilą wprowadzenia stanu wyjątkowego do niezwłocznego przekazania właściwemu okręgowemu urzędowi kontroli publikacji i widowisk rejestru urządzeń, aparatów oraz zakładów wytwarzających pieczątki, o którym mowa w § 9 pkt 3 i § 13 ust. 2 rozporządzenia.
2.
Okręgowy urząd kontroli publikacji i widowisk, po otrzymaniu rejestru, o którym mowa w ust. 1, może wezwać zainteresowaną stronę do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na dalsze prowadzenie zakładu lub użytkowanie aparatów i urządzeń. Przepisy § 6 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024