Zakres i tryb stosowania przepisów ustawy o gospodarce energetycznej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz jednostkach organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości.

UCHWAŁA Nr 100
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 1985 r.
w sprawie zakresu i trybu stosowania przepisów ustawy o gospodarce energetycznej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz jednostkach organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zakres i tryb stosowania przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96), zwanej dalej "ustawą", do:
1)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
2)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych z wyjątkiem jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz przedsiębiorstw,
3)
jednostek organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości.
§  2.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych dostosują do potrzeb i warunków podległych im jednostek organizacyjnych:
1)
w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej - przepisy wydane na podstawie art. 18 ust. 3, art. 21, art. 30 ust. 2 i art. 32 ust. 2 ustawy,
2)
w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej oraz Ministrem Górnictwa i Energetyki - przepisy wydane na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy,
3)
w porozumieniu z Ministrem Górnictwa i Energetyki - przepisy wydane na podstawie art. 30 ust. 1 i art. 32 ust. 3 ustawy.
§  3.
1.
Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej sprawuje Wojskowa Inspekcja Gospodarki Energetycznej, powołana przez Ministra Obrony Narodowej w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej.
2.
Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych sprawuje organ powołany przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej.
3.
Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy w jednostkach organizacyjnych więziennictwa sprawuje organ powołany przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej.
4.
Przy wykonywaniu swoich zadań organy, o których mowa w ust. 1-3, współpracują z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej oraz terenowymi inspektoratami gospodarki energetycznej.
§  4.
Rozwiązania techniczne w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych w zakresie inwestycji i modernizacji dotyczących instalacji energetycznych oraz obiektów budowlanych, mających wpływ na przetwarzanie, przesyłanie i użytkowanie paliw i energii, wymagają uzgodnienia z organami wymienionymi w § 3 ust. 1 i 2.
§  5.
Uprawnienia terenowych inspektoratów gospodarki energetycznej, określone w art. 17 i 31 ustawy, w odniesieniu do jednostek organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości przysługują organom wymienionym w § 3 ust. 1-3.
§  6.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, funkcjonariusze Służby Więziennej, dopuszczający się naruszeń, o których mowa w art. 38 ust. 1 i 2, lub naruszający przepisy, nakazy lub zakazy wydane na podstawie art. 17 ust. 1, art. 21, art. 24 ust. 4, art. 27, 28 i 30-32 ustawy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  7.
1.
Do składania wniosków o ukaranie pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz jednostkach organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości, w sprawach wymienionych w art. 38 ust. 2 ustawy, właściwe są organy, o których mowa w § 3 ust. 1-3.
2.
Wydanie orzeczenia o nałożeniu kar pieniężnych, określonych w art. 39 i 40 ustawy, na pracowników cywilnych, o których mowa w ust. 1, a także na jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej, nie będące jednostkami budżetowymi, następuje na wniosek organów, o których mowa w § 3 ust. 1-3.
§  8.
Przepisu art. 40 ustawy nie stosuje się do:
1)
jednostek budżetowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej,
2)
jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz przedsiębiorstw,
3)
jednostek organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości.
§  9.
W jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1, w zakresie nie unormowanym w uchwale stosuje się przepisy ustawy.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.17.132

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zakres i tryb stosowania przepisów ustawy o gospodarce energetycznej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz jednostkach organizacyjnych więziennictwa podległych Ministrowi Sprawiedliwości.
Data aktu: 22/06/1985
Data ogłoszenia: 17/07/1985
Data wejścia w życie: 17/07/1985