Regulamin Państwowej Komisji Wyborczej.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 10 czerwca 1985 r.
w sprawie regulaminu Państwowej Komisji Wyborczej.

Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1985 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 26, poz. 112) Rada Państwa ustala następujący regulamin Państwowej Komisji Wyborczej:
§  1.
1.
Pracami Państwowej Komisji Wyborczej kieruje oraz zwołuje jej posiedzenia i przewodniczy im przewodniczący Komisji.
2.
W razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego Komisji, wypełnia je jeden z zastępców przewodniczącego.
3.
Prezydium Komisji stanowią: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego, sekretarz i członek Komisji wyznaczony do bieżącego kierowania inspekcją Komisji, Prezydium rozstrzyga sprawy w zakresie udzielonego przez Komisję upoważnienia.
§  2.
1.
Komisja zbiera się na pierwsze posiedzenie nie później niż w ciągu czternastu dni od dnia jej powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu Komisja:
1)
ustala plan pracy oraz sposób wykonywania zadań Komisji,
2)
określa zakres spraw, które w imieniu Komisji może rozstrzygać jej Prezydium,
3)
dokonuje podziału zadań pomiędzy zastępców przewodniczącego, sekretarza i członków Komisji oraz powierza jednemu z członków Komisji kierowanie inspekcją Komisji.
§  3.
1.
Komisja rozstrzyga w sprawach należących do zakresu jej działania w obecności co najmniej połowy składu Komisji, w tym jej przewodniczącego lub jego zastępcy.
2.
Uchwały Komisji zapadają większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Uchwały Komisji podpisuje przewodniczący posiedzenia Komisji.
§  4.
1.
Z obrad Komisji sporządza się protokół posiedzenia, który winien obejmować:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
nazwiska i imiona osób uczestniczących,
3)
treść wystąpień,
4)
treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3.
Protokół posiedzenia podpisuje przewodniczący posiedzenia Komisji.
4.
Protokoły Komisji dotyczące:
1)
zarejestrowania krajowej listy wyborczej,
2)
ustalenia wyników wyborów do Sejmu

podpisują wszystkie osoby wchodzące w skład Komisji, obecne na posiedzeniu.

§  5.
Przepisy § 3 i 4 stosuje się odpowiednio do posiedzeń Prezydium Komisji oraz rozstrzygnięć podejmowanych w imieniu Komisji.
§  6.
Uchwały Komisji, karty do głosowania na posłów wybieranych z krajowej listy wyborczej, zaświadczenia o wyborze oraz - w zależności od potrzeb - inne wydawane przez nią dokumenty opatruje się pieczęcią Państwowej Komisji Wyborczej.
§  7.
Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące wytycznych lub wyjaśnień udzielanych komisjom wyborczym niższego stopnia, jak również rozstrzygnięcia w sprawach skarg, są dla nich wiążące.
§  8.
1.
W ramach nadzoru nad ścisłym przestrzeganiem prawa wyborczego oraz wytycznych udzielanych komisjom wyborczym Państwowa Komisja Wyborcza dokonuje inspekcji działalności komisji wyborczych niższego stopnia.
2.
Osoby wchodzące w skład Państwowej Komisji Wyborczej, dokonujące inspekcji, są uprawnione do wglądu w dokumentację komisji wyborczych, uczestniczenia w ich posiedzeniach oraz do udzielania tym komisjom bieżących wyjaśnień.
3.
Sprawozdania z inspekcji przedstawiane są niezwłocznie Prezydium Państwowej Komisji Wyborczej, które podejmuje w razie potrzeby stosowne decyzje.
§  9.
Komisja może korzystać w przeprowadzaniu inspekcji z pomocy osób delegowanych do jej dyspozycji przez Szefa Kancelarii Rady Państwa. Osoby te wykonując zlecenia określone przez Komisję legitymują się upoważnieniem podpisanym przez przewodniczącego Komisji oraz opatrzonym pieczęcią Komisji. Przepis § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  10.
W razie umieszczenia osoby wchodzącej w skład Komisji na zarejestrowanej liście kandydatów na posłów albo niemożności pełnienia obowiązków w Komisji z innych przyczyn, Państwowa Komisja Wyborcza występuje do Rady Państwa o dokonanie zmian w jej składzie.
§  11.
Obsługę Państwowej Komisji Wyborczej zapewnia Kancelaria Rady Państwa.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024