Zasady zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i ich konserwację oraz stawki wynagrodzeń.

UCHWAŁA Nr 68
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 kwietnia 1985 r.
w sprawie zasad zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i ich konserwację oraz stawek wynagrodzeń.

Na podstawie art. 33 § 1 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234 i z 1975 r. Nr 34, poz. 184) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwałę stosuje się do umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i smyczków oraz o ich konserwację, zawieranych z twórcami mającymi stałe miejsce zamieszkania w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  2.
Ustala się:
1)
zasady zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych, smyczków i o ich konserwację, stanowiące załącznik nr 1 do uchwały,
2)
umowę wzorcową o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych, smyczków i o ich konserwację, stanowiącą załącznik nr 2 do uchwały.
§  3.
Upoważnia się Ministra Kultury i Sztuki do:
1)
ustalenia tabel stawek wynagrodzeń za stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych, smyczków i za ich konserwację,
2)
ustalania w szczególnie uzasadnionych wypadkach wyższych stawek wynagrodzeń w granicach do 100% stawek określonych w tabelach - w odniesieniu do umów dotyczących instrumentów o szczególnych walorach.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZASADY ZAWIERANIA UMÓW O STWORZENIE ORYGINALNYCH INSTRUMENTÓW LUTNICZYCH, SMYCZKÓW I O ICH KONSERWACJĘ

1. Umowa o stworzenie oryginalnego instrumentu lutniczego, zwana dalej "umową", wymaga formy pisemnej.

2. Twórca jest obowiązany do osobistego świadczenia, chyba że umowa dotyczy prac pomocniczych.

3. Twórca powinien wykonać instrument (konserwację) w określonym terminie oraz przy użyciu własnych narzędzi i materiałów, chyba że umowa stanowi inaczej.

4. Twórca może, do czasu przekazania dzieła zamawiającemu, odstąpić od umowy, jeżeli po jej zawarciu zaszły okoliczności uzasadniające zaniechanie dzieła ze względu na szczególnie ważne interesy twórcze lub inne ważne przyczyny.

5. Jeżeli twórca w umówionym terminie nie dostarczy dzieła zamawiającemu, zamawiający może wyznaczyć odpowiedni termin dodatkowy z zagrożeniem odstąpienia od umowy, a po jego bezskutecznym upływie - od umowy odstąpić.

6. Jeżeli twórca przewiduje, że nie będzie w stanie wykonać umowy w terminie, powinien zawiadomić o tym pisemnie zamawiającego, wskazując proponowany termin jej wykonania.

7. W terminie miesiąca od dostarczenia dzieła zamawiający powinien oświadczyć, czy dzieło przyjmuje. Brak pisemnej odmowy przyjęcia w tym terminie jest uważany za przyjęcie dzieła.

8. Jeżeli złożone dzieło nie stanowi należytego wykonania umowy, zamawiający może uzależnić przyjęcie od wprowadzenia do dzieła stosownych zmian, wyznaczając w tym celu twórcy odpowiedni termin. Termin na przyjęcie dzieła uwzględniającego poprawki wynosi dwa tygodnie. W razie zwłoki twórcy w złożeniu dzieła uwzględniającego poprawki, przy odstąpieniu przez zamawiającego od umowy, terminu dodatkowego, o którym mowa w ust. 5, nie stosuje się.

9. Strony ustalają wynagrodzenie w umowie z zastosowaniem właściwej pozycji tabeli stawek wynagrodzeń, a w braku odpowiedniej pozycji w tabeli - na zasadzie porozumienia stron.

10. Wynagrodzenie jest płatne w sposób następujący:

1) 25% umówionego wynagrodzenia tytułem zaliczki - w terminie dwóch tygodni od daty zawarcia umowy,

2) pozostała część wynagrodzenia - w terminie dwóch tygodni od daty przyjęcia dzieła.

11. Po przyjęciu dzieła zamawiający może podwyższyć umówione wynagrodzenie w granicach obowiązującej stawki.

12. Jeżeli twórca nie złoży dzieła w umówionym terminie i wskutek tego zamawiający odstąpi od umowy, twórca jest obowiązany niezwłocznie zwrócić otrzymaną zaliczkę.

13. Jeżeli dzieło nie zostanie przyjęte przez zamawiającego, zaliczka przepada na rzecz twórcy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

UMOWA WZORCOWA O STWORZENIE ORYGINALNYCH INSTRUMENTÓW LUTNICZYCH, SMYCZKÓW I O ICH KONSERWACJĘ

Dnia ......... w .................. pomiędzy ...............

(adres, siedziba), reprezentowanym przez ..................,

zwanym dalej "zamawiającym", a Ob. ........................

zamieszkałym w ....................., zwanym dalej "twórcą",

została zawarta umowa treści następującej:

§ 1. Twórca zobowiązuje się stworzyć ....................

(określenie instrumentu) lub wykonać konserwację (określenie

czynności składających się na dzieło) w terminie do dnia ...

§ 2. Wynagrodzenie ustala się na kwotę ................ zł (słownie złotych: ...................), zgodnie z pozycją

......................... tabeli stawek wynagrodzeń.

§ 3. Twórca może, aż do przekazania dzieła zamawiającemu,

odstąpić od umowy, jeżeli po jej zawarciu zaszły okoliczności uzasadniające zaniechanie dzieła ze względu na istotne interesy twórcze lub inne ważne przyczyny.

§ 4. Jeżeli twórca przewiduje, że nie będzie w stanie

wykonać umowy w terminie, powinien zawiadomić o tym pisemnie

zamawiającego, wskazując proponowany termin jej wykonania.

§ 5. W terminie miesiąca od dostarczenia dzieła zamawiający powinien oświadczyć, czy dzieło przyjmuje. Brak pisemnej odmowy przyjęcia w tym terminie jest uważany za przyjęcie dzieła.

§ 6. W sprawach nie uregulowanych w niniejszej umowie

stosuje się przepisy uchwały nr 68 Rady Ministrów z dnia 25

kwietnia 1985 r. w sprawie zasad zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i ich konserwację oraz stawek wynagrodzeń (Monitor Polski Nr 11, poz. 89).

§ 7. Spory wynikające z niniejszej umowy rozpoznają sądy

rzeczowo właściwe dla miejsca siedziby zamawiającego.

§ 8. Zmiany niniejszej umowy wymagają zachowania, pod

rygorem nieważności, formy pisemnej.

§ 9. Umowa zostaje sporządzona w ........... oryginalnych

egzemplarzach, z których ....... otrzymuje twórca i ........

zamawiający.

§ 10. Postanowienia dodatkowe: ..........................

Zamawiający: Twórca:

............................ .......................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.11.89

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady zawierania umów o stworzenie oryginalnych instrumentów lutniczych i ich konserwację oraz stawki wynagrodzeń.
Data aktu: 25/04/1985
Data ogłoszenia: 29/05/1985
Data wejścia w życie: 29/05/1985