Sprzedaż benzyn silnikowych odbiorcom prywatnym oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 27
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1984 r.
w sprawie sprzedaży benzyn silnikowych odbiorcom prywatnym oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.

W celu dostosowania zużycia benzyn silnikowych do poziomu podaży, na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 51 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się począwszy od II kwartału 1984 r. sprzedaż benzyn silnikowych dla prywatnych odbiorców oraz jednostek gospodarki nie uspołecznionej w upoważnionych publicznych stacjach benzynowych na podstawie rocznych kart benzynowych oraz na podstawie upoważnień Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej.
2.
Ustala się w zależności od rodzaju pojazdu, pojemności skokowej silnika benzynowego i ładowności następujące typy kart benzynowych:
1)
typ - 1 A dla motorowerów,
2)
typ - 1 dla motocykli i innych pojazdów jednośladowych, z wyjątkiem motorowerów,
3)
typ - 2 dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,
4)
typ - 3 dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 oraz samochodów ciężarowych.
§  2.
Upoważnia się Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej w uzgodnieniu z Ministrem Przemysłu Chemicznego i Lekkiego do:
1)
ustalania miesięcznych norm zakupu benzyny,
2)
ustalania okresu ważności odcinków karty benzynowej,
3)
wydawania dodatkowych upoważnień na zakup benzyn.
§  3.
1.
Karty benzynowe wydaje Państwowy Zakład Ubezpieczeń przez podległe jednostki organizacyjne terenowo właściwe dla miejsca rejestracji pojazdu.
2.
Podstawą wydania karty benzynowej jest dowód rejestracyjny pojazdu i dowody opłat obowiązkowego ubezpieczenia oraz od środków transportowych (w odniesieniu do motoroweru potwierdzenia zgłoszenia do rejestru).
3.
Wydanie karty benzynowej odnotowuje się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz w wykazach wydanych kart benzynowych prowadzonych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń.
4.
Wydanie duplikatu karty benzynowej, która uległa utracie lub zniszczeniu na skutek zdarzeń losowych (powódź, pożar, katastrofa, napad rabunkowy, kradzież z włamaniem), może nastąpić w razie potwierdzenia tych faktów przez organ Milicji Obywatelskiej lub inny organ.
5.
Karta benzynowa jest ważna na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  4.
Ministrowie: Przemysłu Chemicznego i Lekkiego, Finansów oraz Komunikacji i Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej określają szczegółowy tryb wydawania kart benzynowych.
§  5.
Przewodniczący Głównego Komitetu Turystyki w porozumieniu z Ministrami Przemysłu Chemicznego i Lekkiego oraz Spraw Zagranicznych i Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej ustala zasady sprzedaży talonów benzynowych dla cudzoziemców oraz dla osób korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych.
§  6.
Terenowe organy administracji państwowej udzielą pomocy Państwowemu Zakładowi Ubezpieczeń w sprawnym zorganizowaniu rozprowadzenia i wydawania kart benzynowych.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024