Regulamin Państwowej Komisji Wyborczej.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 16 lutego 1984 r.
w sprawie regulaminu Państwowej Komisji Wyborczej.

Na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. - Ordynacja wyborcza do rad narodowych (Dz. U. Nr 8, poz. 32) Rada Państwa ustala następujący regulamin Państwowej Komisji Wyborczej, powołanej w związku z zarządzeniem wyborów do rad narodowych stopnia podstawowego i wojewódzkich rad narodowych:
§  1.
Posiedzenia Państwowej Komisji Wyborczej zwołuje i przewodniczy im przewodniczący Komisji lub zastępca przewodniczącego Komisji.
§  2.
1.
Komisja zbiera się na pierwsze posiedzenie nie później niż w ciągu pięciu dni od dnia jej powołania.
2.
Na pierwszym posiedzeniu Komisja ustala:
1)
skład Prezydium Komisji, do którego wchodzi z urzędu przewodniczący zastępcy przewodniczącego i sekretarz Komisji oraz członek Komisji wyznaczony do bieżącego kierowania inspekcją Komisji,
2)
plan pracy oraz sposób wykonywania zadań spoczywających na Komisji,
3)
zakres spraw bieżących, które w imieniu Komisji może rozstrzygać jej Prezydium,
4)
podział zadań pomiędzy zastępców przewodniczącego, sekretarza i członków Komisji.
§  3.
1.
Komisja rozstrzyga w sprawach należących do jej zakresu działania w obecności co najmniej połowy składu Komisji, w tym jej przewodniczącego lub jego zastępcy, który przewodniczy posiedzeniu.
2.
Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  4.
1.
Z obrad Komisji sporządza się protokół posiedzenia, który powinien obejmować:
1)
określenie porządku dziennego,
2)
nazwiska i imiona osób uczestniczących,
3)
treść wystąpień,
4)
treść podjętych rozstrzygnięć.
2.
Do protokołu dołącza się podjęte uchwały.
3.
Jeżeli charakter sprawy nie wymaga odrębnej uchwały, zamieszczone w protokole posiedzenia rozstrzygnięcie sprawy jest realizowane w formie pisma przewodniczącego Komisji lub jego zastępcy; kopię tego pisma załącza się do protokołu posiedzenia.
4.
Protokół posiedzenia podpisują: przewodniczący posiedzenia i sekretarz Komisji.
§  5.
Przepisy § 3 i 4 stosuje się odpowiednio do posiedzeń Prezydium Komisji oraz jego rozstrzygnięć podejmowanych w imieniu Komisji.
§  6.
1.
Pieczęcią Komisji jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła o średnicy 62 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła państwowego, a w otoku napis "Państwowa Komisja Wyborcza".
2.
Pieczęcią Komisji opatruje się uchwały Komisji oraz - w zależności od potrzeby - inne wydawane przez nią dokumenty.
§  7.
Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące wytycznych lub wyjaśnień dla komisji wyborczych niższego stopnia, jak również rozstrzygnięć w sprawach skarg, są dla nich wiążące.
§  8.
1.
W ramach nadzoru nad ścisłym przestrzeganiem Ordynacji wyborczej oraz wytycznych udzielanych komisjom wyborczym Państwowa Komisja Wyborcza dokonuje inspekcji działalności komisji wyborczych niższego stopnia.
2.
Inspekcję przeprowadzają osoby wchodzące w skład Państwowej Komisji Wyborczej.
3.
Osoby wchodzące w skład Państwowej Komisji Wyborczej, dokonujące inspekcji, są uprawnione do wglądu w dokumentację komisji wyborczych oraz uczestniczenia w ich posiedzeniach, a także do udzielania tym komisjom wyjaśnień.
4.
Sprawozdania z inspekcji przedstawiane są niezwłocznie Prezydium Państwowej Komisji Wyborczej, która podejmuje w razie potrzeby stosowne decyzje.
§  9.
Komisja może korzystać w przeprowadzaniu inspekcji z pomocy osób delegowanych do jej dyspozycji przez Szefa Kancelarii Rady Państwa. Osoby te, wykonując zlecenia określone przez Komisję, legitymują się upoważnieniem podpisanym przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej oraz opatrzonym pieczęcią Komisji.
§  10.
W razie niemożności pełnienia obowiązków przez osobę wchodzącą w skład Komisji (np. ze względu na chorobę lub inne okoliczności uniemożliwiające ich pełnienie), Komisja występuje do Rady Państwa z wnioskiem o uzupełnienie jej składu.
§  11.
Obsługę Państwowej Komisji Wyborczej zapewnia Kancelaria Rady Państwa.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.5.40

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin Państwowej Komisji Wyborczej.
Data aktu: 16/02/1984
Data ogłoszenia: 07/03/1984
Data wejścia w życie: 07/03/1984