Oprocentowanie środków na rachunkach bankowych jednostek gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 7 grudnia 1984 r.
w sprawie oprocentowania środków na rachunkach bankowych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
Banki płacą odsetki od środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej w wysokości ustalonej w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia.
§  2.
Wysokość odsetek od środków na rachunkach bankowych ustalona jest w stosunku rocznym.
§  3.
1.
Kwoty odsetek podlegają zaokrągleniu do pełnych złotych.
2.
Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki w kwotach nie przekraczających 49 groszy pomija się, a końcówki przekraczające tę kwotę zaokrągla się w górę do 1 złotego.
§  4.
Traci moc zarządzenie Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 27 grudnia 1982 r. w sprawie oprocentowania środków na rachunkach bankowych jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1983 r. Nr 2, poz. 16).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1985 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ODSETEK PŁACONYCH PRZEZ BANKI OD ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH GROMADZONYCH NA ODRĘBNYCH RACHUNKACH BANKOWYCH

Lp. Rodzaj środków Odsetki
1 2 3
1 Środki na rachunkach bieżących organizacji politycznych, społecznych i zawodowych, z wyjątkiem określonych pod lp. 2 2%
2 Środki na rachunkach bieżących i na rachunkach funduszów celowych:
1) Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia 4%
2) Rady Obywatelskiej Budowy Pomnika - Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki 4%
3) Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci 4%
4) Krajowego Komitetu Narodowego Czynu Pomocy Szkole 4%
3 Środki zakładowych funduszów: socjalnego i mieszkaniowego jednostek gospodarki uspołecznionej, w tym także zakładów ubezpieczeń i banków, z wyjątkiem jednostek i zakładów budżetowych 3%
4 Środki funduszów celowych przedsiębiorstw i spółdzielni poza środkami funduszu rozwoju i funduszów inwestycyjnych oraz środkami funduszów wymienionych pod lp. 3 3%
5 Środki przedsiębiorstw handlu zagranicznego na rachunkach rozliczenia zagranicznych kredytów kupieckich 7%
6 Środki lokat terminowych, z wyjątkiem wymienionych pod lp. 7:
1) z 6-miesięcznym wypowiedzeniem 5%
2) z 12-miesięcznym wypowiedzeniem 6%
3) z 24-miesięcznym wypowiedzeniem 8%
Uwaga:
W razie podjęcia środków z rachunku lokaty bez zachowania okresu wypowiedzenia, oprocentowanie podjętej kwoty ulega obniżeniu do 1% w odniesieniu do organizacji politycznych, społecznych i zawodowych i do 2% w odniesieniu do pozostałych jednostek gospodarki uspołecznionej za czas odpowiadający zadeklarowanemu okresowi wypowiedzenia, tj. za 6, 12 lub 24 miesiące, licząc wstecz od daty dokonania wypłaty, albo za okres przechowywania lokaty, jeżeli jest on krótszy od zadeklarowanego okresu wypowiedzenia.
7 Lokaty środków funduszu rozwoju i funduszów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach i spółdzielniach:
1) 12-miesięczne 6%
2) 24-miesięczne 8%
3) 36-miesięczne 9%
Uwaga:
W razie podjęcia środków z rachunku lokaty przed upływem zadeklarowanego okresu przechowywania, odsetek nie nalicza się.
8 Środki jednostek handlu uspołecznionego z tytułu przedpłat na zakup towarów przez ludność 3%
9 Środki placówek telekomunikacyjnych państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" z tytułu przedpłat na przyłączenie do sieci aparatów telefonicznych lub łącznic abonenckich 3%
10 Środki spółdzielni mieszkaniowych:
1) pochodzące od członków spółdzielni, przeznaczone na spłatę

kredytów bankowych

3%
2) z tytułu wkładów budowlanych i mieszkaniowych 3%
11 Środki Przedsiębiorstwa Techniczno-Handlowego Motoryzacji "Polmozbyt" z tytułu przedpłat na kupno samochodów 3%
12 Środki funduszu rozwoju szkół wyższych 3%
13 Środki Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A., pochodzące z nadwyżek środków obrotowych i wolnodewizowych 5%
14 Środki funduszów Państwowego Zakładu Ubezpieczeń:
1) prewencyjnego i rezerwowego 3%
2) rezerw technicznych ubezpieczeń życiowych i rentowych 15%
15 Środki funduszu emerytalnego, funduszu ubezpieczenia społecznego rolników oraz funduszu alimentacyjnego 3%
16 Środki rezerw na wynagrodzenia 3%

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024