Badania lekarskie osób kierujących tramwajami oraz sprawdzanie ich kwalifikacji.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 11 września 1984 r.
w sprawie badań lekarskich osób kierujących tramwajami oraz sprawdzania ich kwalifikacji.

Na podstawie art. 83 ust. 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
Skierowania na badania lekarskie sprawności fizycznej i psychicznej, zwane dalej "badaniami lekarskim", wydają:
1)
osobom kierującym tramwajami, zwanymi dalej "motorniczymi", jeżeli uczestniczyły w wypadku drogowym, w którym są zabici lub ranni - komórki organizacyjne ruchu drogowego organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych lub zakłady pracy,
2)
kandydatom na motorniczych oraz motorniczym w innych wypadkach niż wymienione w pkt 1 - zakłady pracy.
§  2.
Skierowania na badania okresowe motorniczym wydają zakłady pracy.
§  3.
1.
Właściwy zakład służby zdrowia przeprowadza badania i wydaje badanemu świadectwo lekarskie, pozostawiając jego kopię u siebie.
2.
W sprawach zakresu i trybu badań lekarskich, nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kierowców pojazdów samochodowych.
§  4.
Na podstawie świadectwa lekarskiego zakład pracy wpisuje wyniki badań okresowych do karty kontrolnej badań okresowych; świadectwo wydane w wyniku badania okresowego jest ważne do następnego badania okresowego, chyba że lekarz wyznaczy termin wcześniejszy.
§  5.
Zakład pracy przechowuje karty kontrolne badań okresowych w aktach motorniczego.
§  6.
W razie przejścia motorniczego do pracy w innym zakładzie komunikacji miejskiej, zakład pracy przekazuje nowemu zakładowi kartę badań okresowych.
§  7.
1.
Skierowania na badania psychologiczne wydają:
1)
osobom ubiegającym się o pozwolenie na kierowanie tramwajami - zakład pracy,
2)
w związku z badaniami stanu zdrowia - właściwe zakłady służby zdrowia, w których przeprowadzane są badania lekarskie.
2.
W sprawach badań psychologicznych, nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kierowców pojazdów samochodowych.
3.
Wynik badania psychologicznego przedstawia się w orzeczeniu; kopię orzeczenia przesyła się niezwłocznie do zakładu, który skierował daną osobę na badania.
§  8.
1.
Sprawdzeniu kwalifikacji podlegają osoby:
1)
ubiegające się o przywrócenie uprawnienia do kierowania tramwajami, cofniętego na okres dłuższy niż rok lub w związku z utratą kwalifikacji,
2)
ubiegające się o zwrot pozwolenia na kierowanie tramwajami, którego były pozbawione na okres dłuższy niż rok,
3)
posiadające uprawnienia do kierowania tramwajami, skierowane przez zakład pracy w razie uzasadnionych zastrzeżeń co do ich kwalifikacji.
2.
Sprawdzenia kwalifikacji osób, o których mowa w ust. 1, dokonują komisje egzaminacyjne uprawnione do egzaminowania osób ubiegających się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie tramwajów, powołane przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej, właściwy dla siedziby przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024