Oprocentowanie pożyczek z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokość odpisów dewizowych oraz zasady dysponowania nimi i cele, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU TURYSTYKI
z dnia 6 sierpnia 1984 r.
w sprawie oprocentowania pożyczek z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokości odpisów dewizowych oraz zasad dysponowania nimi i celów, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe.

Na podstawie § 6 ust. 2 i § 8 ust. 3 uchwały nr 76 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1983 r. w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkich funduszów turystyki i wypoczynku (Monitor Polski Nr 23, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych w złotych z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokość odpisów dewizowych przysługujących jednostkom organizacyjnym od wpływów w walutach wymienialnych, zasady dysponowania odpisami dewizowymi oraz cele, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe pochodzące z tych odpisów.
§  2.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"uchwała nr 76 Rady Ministrów" - uchwałę nr 76 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1983 r. w sprawie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz wojewódzkich funduszów turystyki i wypoczynku (Monitor Polski Nr 23, poz. 129),
2)
"Fundusz" - Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku tworzony w złotych,
3)
"Fundusz walutowy" - Centralny Fundusz Turystyki i Wypoczynku tworzony w walutach wymienialnych,
4)
"waluty wymienialne" - waluty państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, określone w tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego,
5)
"jednostki organizacyjne" - państwowe jednostki organizacyjne oraz organizacje spółdzielcze i społeczne,
6)
"cudzoziemiec" - zagraniczną osobę fizyczną lub prawną w rozumieniu Prawa dewizowego.
§  3.
1.
Wysokość oprocentowania pożyczek udzielanych ze środków Funduszu wynosi w stosunku rocznym:
1)
4% - dla jednostek organizacyjnych działających w zakresie turystyki,
2)
6% - dla pozostałych jednostek organizacyjnych,
3)
18% - od kwot nie spłaconych w terminie.
2.
Odsetki od środków Funduszu wykorzystywanych niezgodnie z przeznaczeniem wynoszą 18% w stosunku rocznym.
§  4.
1. 1
Termin spłaty pożyczki nie może przekroczyć 15 lat, a w indywidualnie uzasadnionych przypadkach - 20 lat, natomiast w odniesieniu do pożyczek na zakup środków transportu - 7 lat.
2.
Termin spłaty pożyczki biegnie od daty zakupu lub oddania inwestycji do eksploatacji.
3.
Spłata pożyczki następuje w ratach określonych w umowie.
§  5.
1.
Wysokość odpisów dewizowych dla jednostek organizacyjnych od wpływów w walutach wymienialnych tych jednostek wynosi 40% wartości dewizowej zrealizowanych przez nie usług opłaconych przez cudzoziemców w walutach wymienialnych lub w złotych pochodzących z udokumentowanej wymiany tych walut.
2.
Stosownie do przedmiotu działania i potrzeb jednostek organizacyjnych w turystyce zagranicznej, odpisy dewizowe mogą być ustalane w innej wysokości niż określona w ust. 1 decyzjami Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki.
§  6.
Cele, na które mogą być wydatkowane przez poszczególne jednostki organizacyjne środki pochodzące z odpisów dewizowych, są określane decyzjami Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki w ramach celów, o których mowa w § 8 ust. 1 uchwały nr 76 Rady Ministrów, oraz stosownie do przedmiotu działania i potrzeb tych jednostek w turystyce zagranicznej.
§  7.
1.
Środki Funduszu walutowego są gromadzone na odrębnym rachunku walutowym w Narodowym Banku Polskim.
2.
Jednostki organizacyjne, którym przysługują odpisy dewizowe, mogą:
1)
prowadzić w terenowo właściwych oddziałach Narodowego Banku Polskiego własne rachunki walutowe, bądź
2)
gromadzić środki dewizowe na rachunku, o którym mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Jednostka organizacyjna może dysponować własnymi środkami dewizowymi na rachunku walutowym do wysokości salda.
2.
Jednostki organizacyjne informują Główny Komitet Turystyki o planowanych wydatkach z rachunków walutowych.
3.
Informacje o planowanych wydatkach w danym roku są przedstawiane w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego.
§  9.
Jednostki organizacyjne prowadzą ewidencję:
1)
dochodów dewizowych, uzyskanych za świadczone usługi, jak również przysługujących im odpisów dewizowych, zgodnie z tytułami dochodów określonych w § 7 ust. 1 uchwały nr 76 Rady Ministrów,
2)
wydatków dokonanych ze środków pochodzących z odpisów dewizowych, według celów, na które mogą być te środki wydatkowane, zgodnie z § 8 ust. 1 uchwały nr 76 Rady Ministrów.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 zmieniony § 1 zarządzenia Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 24 kwietnia 1987 r. (M.P.87.17.147) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 czerwca 1987 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.21.146

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Oprocentowanie pożyczek z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku, wysokość odpisów dewizowych oraz zasady dysponowania nimi i cele, na które mogą być wydatkowane środki dewizowe.
Data aktu: 06/08/1984
Data ogłoszenia: 03/09/1984
Data wejścia w życie: 03/09/1984