Ustanowienie Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego.

UCHWAŁA Nr 103
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 1984 r.
w sprawie ustanowienia Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego.

W celu poprawy warunków awansu zawodowego i społecznego oraz aktywizacji młodych twórców i działaczy kultury, a także rozwoju edukacji kulturalnej młodego pokolenia, zgodnie z kierunkami polityki państwa w stosunku do młodzieży, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ustanawia się Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, zwaną dalej "Nagrodą".
§  2.
1.
Nagroda jest przyznawana za znaczące osiągnięcia artystyczne młodych twórców w dziedzinie:
1)
literatury,
2)
filmu,
3)
teatru,
4)
muzyki,
5)
sztuk plastycznych,
6)
tańca i baletu,
7)
architektury,
8)
fotografiki,
9)
estrady,
10)
sztuki ludowej,
11)
sztuki cyrkowej,
12)
krytyki artystycznej.
2.
Nagroda jest przyznawana również za osiągnięcia w zakresie:
1)
działalności upowszechnieniowej w dziedzinie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży,
2)
innej działalności społecznej, służącej upowszechnianiu kultury i sztuki.
§  3.
1.
Nagroda dzieli się na nagrodę I i II stopnia i jest przyznawana osobom indywidualnym lub zespołom.
2.
Nagroda I lub II stopnia może być przyznana tej samej osobie lub temu samemu zespołowi jednorazowo.
§  4.
1.
Laureat Nagrody otrzymuje dyplom, medal i nagrodę pieniężną bądź stypendium twórcze związane z uprawianą dziedziną sztuki lub prowadzoną działalnością, określonymi w § 2.
2.
W uzasadnionych wypadkach wobec laureatów Nagrody mogą być stosowane dodatkowe środki promocji i pomocy.
§  5.
Do Nagrody mogą kandydować osoby, które nie ukończyły 35 roku życia.
§  6.
Nagrodę przyznaje Minister - Członek Rady Ministrów do Spraw Młodzieży - na wniosek Komisji Nagrody, zwanej dalej "Komisją".
§  7.
1.
W skład Komisji wchodzą przedstawiciele środowisk twórczych, organizacji politycznych i młodzieżowych, społecznych organizacji kulturalnych, związkowych, naukowych oraz organów administracji państwowej.
2.
Przewodniczącego oraz członków Komisji powołuje na okres 3 lat Minister - Członek Rady Ministrów do Spraw Młodzieży w porozumieniu z Ministrami Kultury i Sztuki oraz Oświaty i Wychowania, a także przewodniczącymi organizacji młodzieżowych: Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Związku Młodzieży Wiejskiej, Związku Harcerstwa Polskiego i Zrzeszenia Studentów Polskich.
3.
Szczegółową organizację i tryb pracy Komisji, w tym tryb zgłaszania i dokumentowania wniosków, sposób ich oceny oraz podejmowania uchwał określa regulamin Komisji, zatwierdzony przez Ministra - Członka Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.
§  8.
Wnioski o przyznanie Nagrody mogą składać:
1)
organy administracji państwowej,
2)
organizacje młodzieżowe,
3)
organizacje społeczne i spółdzielcze, w tym stowarzyszenia zrzeszające twórców,
4)
instytucje artystyczne i przedsiębiorstwa wydawnicze,
5)
szkoły wyższe i placówki naukowo-badawcze,
6)
redakcje gazet i czasopism.
§  9.
1.
Wydatki związane z realizacją Nagrody są pokrywane z Centralnego Funduszu Rozwoju Kultury. Wysokość dotacji z Centralnego Funduszu Rozwoju Kultury na finansowanie wydatków związanych z Nagrodą w danym roku ustala Minister Kultury i Sztuki na wniosek Ministra - Członka Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.
2.
Wysokość nagrody i stypendium przyznawanych laureatom w danym roku oraz dodatkowe środki promocji i pomocy ustala na wniosek Komisji Minister - Członek Rady Ministrów do Spraw Młodzieży w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
§  10.
Obsługę biurową Komisji zapewnia Urząd Rady Ministrów.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024