Zm.: uchwała w sprawie kierowania za granicę obywateli polskich w celach szkoleniowych i naukowo-badawczych.

UCHWAŁA Nr 12
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 1984 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie kierowania za granicę obywateli polskich w celach szkoleniowych i naukowo-badawczych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 47 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie kierowania za granicę obywateli polskich w celach szkoleniowych i naukowo-badawczych (Monitor Polski Nr 13, poz. 64 i Nr 28, poz. 125) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5:
a)
w ust. 1 w pkt 1 po wyrazach: "miesięcznego stypendium" zamiast przecinka stawia się kropkę i dodaje się wyrazy: "Nieobecność studenta w kraju odbywania studiów może ulec przedłużeniu nie powodując zmniejszenia stypendium, gdy jest to uzasadnione:
a)
udokumentowanym wypadkiem losowym - o okres spowodowany wypadkiem,
b)
wyjazdem na wezwanie władz szkoły w kraju lub Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentów Polskich - o okres potwierdzony przez te władze,
c)
przerwą między semestrami trwającą dłużej niż 15 dni - o okres tego wydłużenia,
d)
przedterminowym zaliczeniem sesji egzaminacyjnej - o okres pozostający do terminu zakończenia sesji,

z tym że okres nieobecności w takich wypadkach nie może przekroczyć 25 dni w danym roku szkolnym.",

b)
w ust. 1 pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) jednorazowe lub okresowe zasiłki pieniężne z powodu przejściowego pozostawania w trudnych warunkach materialnych lub wypadków losowych, wypłacane w walucie kraju, w którym są odbywane studia";

c)
dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

"4. Małżeństwu, w którym oboje małżonkowie są studentami wychowującymi dziecko, oraz matkom-studentkom samotnie wychowującym dziecko w kraju odbywania studiów jest przyznawany jednorazowo zasiłek w wysokości miesięcznego stypendium z tytułu urodzenia dziecka oraz zasiłek w wysokości 15% otrzymywanego stypendium, wypłacany co miesiąc w walucie kraju studiów. Zasiłki są wypłacane na każde dziecko.

5. Osobom, które otrzymały jednorazowy zasiłek określony w ust. 4, nie przysługuje jednorazowy zasiłek przewidziany w uchwale nr 46 Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1978 r. w sprawie jednorazowego zasiłku z tytułu urodzenia dziecka (Monitor Polski Nr 15, poz. 49).";

2)
w § 6:
a)
w pkt 1 lit. b) otrzymuje brzmienie:

"b) na okres 8 miesięcy w ciągu 4 lat trwania studiów doktoranckich odbywanych bez oderwania od pracy",

b)
w pkt 4 pod lit. b) dodaje się na końcu wyrazy: "nie może jednak przekraczać 12 przejazdów w całym okresie trwania studiów.";
3)
w § 12 dodaje się ust. 8 w brzmieniu:

"8. Osobom kierowanym za granicę na studia doktoranckie z oderwaniem od pracy, o których mowa w § 6 pkt 1 lit. a), w miesiącu, w którym przebywają w kraju w związku z przerwą wakacyjną, może być wypłacane świadczenie w wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przed wyjazdem za granicę.".

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024