Praca ideowo-wychowawcza z młodzieżą przedpoborową i poborową.

ZARZĄDZENIE Nr 16
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 1984 r.
w sprawie pracy ideowo-wychowawczej z młodzieżą przedpoborową i poborową.

W celu zapewnienia należytej pracy ideowo-wychowawczej z przedpoborowymi i poborowymi oraz nadania uroczystego charakteru pożegnaniom poborowych w związku z powołaniem ich do służby wojskowej, jak też powitaniem żołnierzy powracających po odbyciu tej służby do miejsc zamieszkania i zakładów pracy - w związku z art. 23 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. (Dz. U. z 1984 r. Nr 7, poz. 31) - zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W pracy ideowo-wychowawczej z młodzieżą przedpoborową i poborową główny wysiłek należy skupić na pogłębianiu wśród społeczeństwa poczucia obywatelskiej i patriotycznej współodpowiedzialności za rozwój socjalistycznego państwa i umacnianie jego siły obronnej oraz na ugruntowywaniu przekonania, że służba wojskowa jest zaszczytem i patriotyczną powinnością każdego młodego Polaka.
2.
W pracy ideowo-wychowawczej, wykorzystując różne formy szkolenia i wychowania, należy wskazywać przedpoborowym i poborowym głównie na:
1)
doniosłość ustawy o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, znaczenie zewnętrznych i wewnętrznych funkcji wojska, charakter i tradycje ludowego Wojska Polskiego, obowiązki i prawa żołnierzy odbywających służbę wojskową, a także członków ich rodzin,
2)
potrzebę aktywnego i twórczego udziału w rozwiązywaniu najważniejszych problemów społeczno-politycznych i gospodarczych,
3)
możliwość ochotniczego zgłaszania się do akademii wojskowych, wyższych szkół oficerskich, szkół chorążych i szkół podoficerskich, jak również ochotniczego pełnienia zasadniczej służby wojskowej oraz uczestniczenia w szkoleniu w zawodach przydatnych na potrzeby wojska w ramach przysposobienia wojskowego i obronnego młodzieży, informując jednocześnie o wymaganiach werbunku i warunkach przyjęcia oraz charakterze pełnienia służby i odbywania szkolenia,
4)
możliwość uzyskania zawodu lub podniesienia kwalifikacji zawodowych w czasie służby wojskowej oraz zatrudnienia na danym terenie po odbyciu tej służby,
5)
konieczność terminowego stawiennictwa w jednostce wojskowej oraz konsekwencje, jakie mogą wyniknąć dla poborowego z naruszenia tego obowiązku,
6)
konieczność kulturalnego zachowania się w drodze do jednostki i do miejsca zamieszkania po odbyciu służby wojskowej oraz godnego reprezentowania swego regionu, miejscowości, zakładu pracy i szkoły w czasie pełnienia służby wojskowej.
§  2.
1.
Podczas rejestracji, w okresach między rejestracją i poborem oraz w czasie poboru i po jego zakończeniu, do chwili wcielenia poborowych do jednostek wojskowych, prezydenci miast stopnia podstawowego, naczelnicy miast, gmin, miast i gmin oraz dzielnic organizują pracę ideowo-wychowawczą z młodzieżą przedpoborową i poborową. Pracę tę inspirują i nadzorują wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego).
2.
Pracę ideowo-wychowawczą należy organizować w ścisłym współdziałaniu z lokalnymi organizacjami społecznymi, młodzieżowymi i paramilitarnymi, uspołecznionymi zakładami pracy, szkołami oraz z dowódcami garnizonów, szefami wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowymi komendantami uzupełnień.
3.
Do pracy ideowo-wychowawczej z młodzieżą przedpoborową i poborową należy włączać kuratoria oświaty i wychowania, poradnie wychowawczo-zawodowe oraz ośrodki szkolenia zawodowego.
4.
Szkoły wyższe w procesie kształtowania postaw patriotycznych młodzieży akademickiej powinny rozwijać zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków w dziedzinie obronności, a szczególnie przygotowywać do odbywania przeszkolenia wojskowego w szkołach podchorążych rezerwy i jednostkach wojskowych.
§  3.
1.
Naczelnicy miast, gmin, miast i gmin, na których terenie nie działają rejonowe komisje poborowe, są obowiązani do organizowania, w zależności od liczby poborowych (powyżej 20), uroczystych grupowych wyjazdów poborowych w celu stawienia się przed komisją poborową.
2.
Wykorzystanie środków transportowych do organizowania wyjazdów, o których mowa w ust. 1, może nastąpić w ramach świadczeń osobistych i rzeczowych, na zasadach i w trybie określonym w przepisach o powszechnym obowiązku obrony.
§  4.
1.
Prezydenci miast stopnia podstawowego i naczelnicy miast, gmin, miast i gmin oraz dzielnic organizują wspólnie z uspołecznionymi zakładami pracy, w których są zatrudnione mniejsze grupy poborowych, uroczyste pożegnania osób powołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, nadając tym pożegnaniom charakter wychowawczy.
2.
Uroczyste pożegnania w zakładach pracy zatrudniających większe grupy poborowych powołanych do odbycia zasadniczej służby wojskowej organizują i przeprowadzają kierownicy tych zakładów.
3.
Pożegnania należy organizować w czasie wolnym od pracy, na kilka dni przed terminem stawiennictwa poborowych w jednostkach wojskowych.
4.
W czasie uroczystości pożegnania należy w szczególności:
1)
wyrazić uznanie poborowym za osiągane wyniki w pracy oraz ich działalność w organizacjach politycznych, społecznych i młodzieżowych, za wyniki w działalności społeczno-obronnej i sportach obronnych, a także za patriotyczno-obywatelską postawę w swoim środowisku,
2)
wskazywać na konieczność wzorowego wypełniania obowiązków żołnierskich oraz na uprawnienia żołnierzy i członków ich rodzin związane z odbywaniem służby wojskowej,
3)
wskazywać okoliczności, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  5.
1.
Prezydenci miast stopnia podstawowego i naczelnicy miast, gmin, miast i gmin oraz dzielnic, jak również kierownicy zakładów pracy organizują uroczyste powitania żołnierzy rezerwy powracających po odbyciu zasadniczej służby wojskowej do miejsc zamieszkania lub zakładów pracy.
2.
W czasie uroczystości powitania należy zapoznać powracających żołnierzy:
1)
z aktualną sytuacją społeczno-gospodarczą oraz perspektywami rozwoju regionu i zakładu pracy, jak również z przemianami, jakie w czasie odbywania przez nich służby wojskowej nastąpiły w miejscu zamieszkania lub w zakładzie pracy,
2)
z możliwościami:
a)
zatrudnienia, z uwzględnieniem kwalifikacji zawodowych nabytych lub podwyższonych przez nich w czasie służby wojskowej,
b)
kształcenia dla pracujących na poziomie średnim lub wyższym,
c)
włączenia się żołnierzy rezerwy do pracy społecznej w takich organizacjach, jak np. Liga Obrony Kraju, Liga Morska, Aeroklub Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, uczestniczenia w działalności klubów specjalistycznych (motorowych, wodnych, łączności, strzeleckich) oraz uprawiania sportów obronnych.
§  6.
W celu upowszechnienia tradycji żegnania poborowych odchodzących do wojska oraz witania żołnierzy powracających po odbytej służbie wojskowej, jak również tworzenia związanego z tym postępowego ceremoniału, zaleca się terenowym organom administracji państwowej, zakładom pracy, szkołom ponadpodstawowym, organizacjom społecznym, młodzieżowym i paramilitarnym:
1)
ściśle współdziałać w organizowaniu pożegnań poborowych i powitań żołnierzy rezerwy,
2)
pożegnaniom tym i powitaniom nadawać szczególnie uroczysty charakter,
3)
na uroczystości zapraszać przedstawicieli jednostek wojskowych miejscowego garnizonu, wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komend uzupełnień, kombatantów, wychowawców młodzieży oraz żołnierzy rezerwy cieszących się dużym autorytetem w danym środowisku.
§  7.
W celu pogłębienia patriotyczno-obronnego wychowania młodzieży i umocnienia więzi społeczeństwa z wojskiem zaleca się terenowym organom administracji państwowej, organizacjom społecznym i młodzieżowym, szkołom, w tym szkołom wyższym, i zakładom pracy utrzymywanie stałych kontaktów z jednostkami wojskowymi.
§  8.
W zależności od warunków lokalnych i liczby poborowych przepisy § 3-7 stosuje się odpowiednio do organizowania uroczystości pożegnań i powitań osób powołanych do zastępczego spełniania obowiązku służby wojskowej.
§  9.
1.
Ministrowie: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Oświaty i Wychowania, Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, Kultury i Sztuki, Administracji i Gospodarki Przestrzennej oraz Minister - Członek Rady Ministrów do Spraw Młodzieży wydadzą stosowne zalecenia dotyczące pracy ideowo-wychowawczej z młodzieżą przedpoborową, poborową i żołnierzami rezerwy.
2.
Funkcję koordynatora pracy ideowo-wychowawczej z młodzieżą przedpoborową, poborową i żołnierzami rezerwy sprawuje Minister - Członek Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.
§  10.
Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" spowoduje wyeksponowanie problematyki patriotyczno-obronnego wychowania młodzieży w programach radiowych i telewizyjnych.
§  11.
Traci moc zarządzenie nr 84 Prezesa Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1973 r. w sprawie pracy ideowo-wychowawczej z młodzieżą przedpoborową i poborową oraz z żołnierzami rezerwy (Monitor Polski Nr 50, poz. 284 i z 1980 r. Nr 1, poz. 3).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.13.95

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Praca ideowo-wychowawcza z młodzieżą przedpoborową i poborową.
Data aktu: 07/05/1984
Data ogłoszenia: 12/06/1984
Data wejścia w życie: 12/06/1984