Zasady rozgraniczania zadań pomiędzy miejskimi a dzielnicowymi radami narodowymi oraz ustalanie zadań przekazanych przez wojewódzkie rady narodowe radom narodowym stopnia podstawowego.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 19 kwietnia 1984 r.
w sprawie zasad rozgraniczania zadań pomiędzy miejskimi a dzielnicowymi radami narodowymi oraz ustalania zadań przekazanych przez wojewódzkie rady narodowe radom narodowym stopnia podstawowego.

Na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. z 1983 r. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286 oraz z 1984 r. Nr 21, poz. 100) Rada Państwa, w porozumieniu z Radą Ministrów, uchwala, co następuje:
§  1.
Rozgraniczanie przez wojewódzkie rady narodowe zadań między miejskimi a dzielnicowymi radami narodowymi w miastach będących jednostkami podziału terytorialnego stopnia podstawowego, liczących powyżej 300 tys. mieszkańców i podzielonych na dzielnice, powinno uwzględniać zadania ustalone dla miejskich rad narodowych w ustawie z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. z 1983 r. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286 oraz z 1984 r. Nr 21, poz. 100) oraz w ustawach szczególnych.
§  2.
Wojewódzkie rady narodowe dokonując rozgraniczenia zadań, o których mowa w § 1, powinny stosować kryteria celowości, zasadności społeczno-ekonomicznej oraz możliwości realizacji zadań przewidzianych dla dzielnicowych rad narodowych.
§  3.
1.
Przy rozgraniczeniu zadań dla miejskiej rady narodowej powinny być zastrzeżone zadania, które wymagają, stosownie do ustawy o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego, jednolitej realizacji w całości miasta, a w szczególności:
1)
ze względu na przedmiotowy i terytorialny ich zakres powinny być planowane i wykonywane w skali całego miasta;
2)
służą zaspokajaniu potrzeb ludności o znaczeniu i zasięgu ogólnomiejskim, a które nie mogą być zaspokajane w obrębie dzielnicy;
3)
w razie ich wykonywania przez dzielnicowe rady narodowe spowodowałyby istotne ograniczenie miejskiej rady narodowej w funkcji kierowania rozwojem społecznym, gospodarczym i przestrzennym całego miasta;
4)
polegają na:
a)
stanowieniu prawa miejscowego,
b)
stanowieniu o podatkach, opłatach i świadczeniach,
c)
tworzeniu przedsiębiorstw i zakładów mających znaczenie ogólnomiejskie,
d)
prowadzeniu gospodarki terenami i urządzeniami mającymi znaczenie ogólnomiejskie.
2.
Dzielnicowe rady narodowe w miastach podzielonych na dzielnice powinny wykonywać zadania przewidziane dla miejskich rad narodowych, z wyłączeniem zadań, o których mowa w ust. 1.
3.
Miejska rada narodowa sprawuje nadzór nad dzielnicowymi radami narodowymi w zakresie określonym w przepisach art. 143 ust. 2 i art. 146 ustawy o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego, jeżeli nadzór ten zostanie jej przekazany w całości lub części przez wojewódzką radę narodową, stosownie do art. 34 tej ustawy.
§  4.
Wojewódzkie rady narodowe, przekazując stosownie do art. 34 ustawy o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego sprawy należące do ich właściwości, określone w szczególności w art. 32 ust. 2 tej ustawy, miejskim radom narodowym w miastach będących jednostkami podziału terytorialnego stopnia podstawowego, liczących powyżej 300 tys. mieszkańców i podzielonych na dzielnice, kierują się kryteriami wymienionymi w § 3 ust. 1.
§  5.
Wojewódzkie rady narodowe powinny przy rozgraniczaniu zadań pomiędzy miejskie a dzielnicowe rady narodowe oraz przekazywaniu niektórych spraw należących do ich właściwości miejskim i dzielnicowym radom narodowym uwzględniać wielkość i charakter miast i dzielnic, a także inne warunki niezbędne do realizacji rozgraniczonych zadań i przekazanych tym radom narodowym spraw.
§  6.
1.
Projekty uchwał wojewódzkich rad narodowych w sprawach rozgraniczenia zadań między miejskimi a dzielnicowymi radami narodowymi powinny być zaopiniowane przez prezydia tych rad narodowych.
2.
Projekty uchwał wojewódzkich rad narodowych, dotyczące przekazania niektórych spraw należących do właściwości tych rad miejskim i dzielnicowym radom narodowym, powinny być przedstawione tym radom narodowym w celu wyrażenia zgody na przejęcie spraw, chyba że przekazanie spraw ma nastąpić na ich wniosek.
§  7.
Uchwały wojewódzkich rad narodowych w sprawach, o których mowa w niniejszej uchwale, przewodniczący wojewódzkich rad narodowych przesyłają do zatwierdzenia Radzie Państwa w terminie 7 dni od ich podjęcia.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 17 czerwca 1984 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.12.81

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady rozgraniczania zadań pomiędzy miejskimi a dzielnicowymi radami narodowymi oraz ustalanie zadań przekazanych przez wojewódzkie rady narodowe radom narodowym stopnia podstawowego.
Data aktu: 19/04/1984
Data ogłoszenia: 23/05/1984
Data wejścia w życie: 17/06/1984