Zm.: uchwała w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 187
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1983 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 i 384 Kodeksu cywilnego oraz art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 207 Rady Ministrów z dnia 27 września 1982 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 26, poz. 235) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 1 dodaje się pkt 9 i 10 w brzmieniu:

"9) banku - rozumie się przez to bank uprawniony na podstawie odrębnych przepisów do emitowania znaków pieniężnych lub bankowych papierów wartościowych,

10) dostawcy znaków pieniężnych - rozumie się przez to przedsiębiorstwo państwowe produkujące znaki pieniężne lub bankowe papiery wartościowe";

2)
w § 3 w ust. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) terminu wygaśnięcia uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne towaru przeznaczonego na eksport, towaru pochodzącego z importu i znaków pieniężnych (art. 568 k.c.) oraz uprawnień z tytułu braków ilościowych niektórych towarów (art. 569 § 2 k.c.),";

3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach sprzedaży oraz w umowach dostawy ustalać wzajemne prawa i obowiązki odmiennie, niż to zostało przewidziane w ogólnych warunkach umów sprzedaży, chyba że z ustawy lub z treści ogólnych warunków umów sprzedaży wynika, że niektóre przepisy są bezwzględnie wiążące dla stron, co dotyczy w szczególności przepisów o maksymalnej wysokości cen urzędowych i cen regulowanych, o odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady fizyczne towaru i z tytułu gwarancji obowiązującej z mocy prawa oraz o karach umownych za dostarczenie towaru z wadami i za odstąpienie od umowy z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte.";

4)
po § 4 dodaje się § 4a w brzmieniu:

"§ 4a. 1. Kupujący jest obowiązany do dochodzenia kar umownych przewidzianych w ogólnych warunkach umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej za dostarczenie towaru z wadami i za odstąpienie od umowy z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte.

2. Kupujący jest obowiązany wpłacić do budżetu Państwa 30% uzyskanych kar umownych, o których mowa w ust. 1, w terminie do 15 dnia następnego miesiąca po upływie kwartału, w którym uzyskał te kary.

3. W razie zaniechania dochodzenia kar umownych, o których mowa w ust. 1, kupujący jest obowiązany wpłacić do budżetu Państwa kwotę w wysokości 50% należnej mu kary umownej. Wpłaty na rachunek budżetu Państwa obciążają zysk kupującego przeznaczony do podziału.

4. Przepisy ust. 2 i 3 nie dotyczą jednostek budżetowych.";

5)
w § 5 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Do umów związanych z obrotem z zagranicą oraz do umów dostawy znaków pieniężnych i bankowych papierów wartościowych stosuje się przepisy działu I Ogólnych warunków umów sprzedaży w sprawach nie uregulowanych przepisami działu II tych ogólnych warunków umów.";

6)
w § 6 w ust. 1 dodaje się pkt 4 w brzmieniu:

"4) minimalne terminy gwarancji, dłuższe niż 12 miesięcy.".

§  2.
W załączniku do uchwały powołanej w § 1 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Przedsiębiorstwo produkujące maszyny, urządzenia lub środki transportowe jest obowiązane - na żądanie użytkownika lub jednostki prowadzącej obrót częściami zamiennymi albo do której zakresu działania należy wykonywanie remontów i napraw maszyn, urządzeń albo środków transportowych - do zawarcia umowy sprzedaży części zamiennych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania dostarczonych maszyn, urządzeń i środków transportowych.";

2)
w § 54 liczbę "7" zastępuje się liczbą "14";
3)
§ 60 otrzymuje brzmienie:

"§ 60. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 strony mogą ustanowić odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie cywilnym lub przez zapłatę kary umownej w wypadkach i w wysokości określonych w umowie albo na zasadach przewidzianych w niniejszym rozdziale.

2. Kupujący jest uprawniony do dochodzenia kar umownych w wysokości określonej w niniejszym rozdziale za dostarczenie towaru z wadami oraz za odstąpienie od umowy z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte, także w wypadku gdy strony nie ustaliły tych kar w umowie lub ustaliły je w niższej wysokości.

3. Jeżeli pomniejszona o 30% wysokość kary umownej za dostarczenie towaru z wadami bądź kary umownej za odstąpienie od umowy z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte, nie pokrywa szkody rzeczywistej, kupujący może dochodzić od sprzedawcy odszkodowania uzupełniającego.";

4)
w § 61 w pkt 1 lit. a) i b) otrzymują brzmienie:

"a) 15% wartości towaru, gdy kupujący odstąpił od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada sprzedawca; jeżeli odstąpienie od umowy nastąpiło z powodu wad towaru, które nie mogą być usunięte, kara umowna przysługuje kupującemu w wysokości 20% wartości towaru,

b) 15% wartości towaru dostarczonego z wadami, a jeżeli sprzedawca następnie dostarczył towar wolny od wad zamiast towaru wadliwego albo usunął wady - 8%";

5)
§ 62 otrzymuje brzmienie:

"§ 62. Z zastrzeżeniem § 4a uchwały, wierzyciel może zaniechać dochodzenia w całości lub w części należnej mu kary umownej.";

6)
w dziale II dodaje się rozdział 3 w brzmieniu:

"Rozdział 3

Umowy dostawy znaków pieniężnych i bankowych papierów wartościowych.

§ 105. Dostawca jest obowiązany na żądanie banku do zawarcia umowy dostawy znaków pieniężnych i bankowych papierów wartościowych oraz oprzyrządowania do ich wytwarzania.

§ 106. Dostawca jest obowiązany do produkcji znaków pieniężnych zgodnie z wzorami produkcyjnymi i warunkami technicznymi, zatwierdzonymi przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.

§ 107. Po zakończeniu produkcji znaków pieniężnych określonej w umowie dostawca jest obowiązany zabezpieczyć oprzyrządowanie, które było użyte do produkcji, i wydać je bankowi lub dokonać innych czynności zleconych przez bank.

§ 108. Jeżeli znaki pieniężne zostały dostarczone w nie uszkodzonym zbiorczym opakowaniu fabrycznym, termin wygaśnięcia uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne oraz termin wygaśnięcia uprawnień z tytułu braków ilościowych wynosi:

1) 36 miesięcy od daty dostawy banknotów,

2) 24 miesiące od daty dostawy monet.".

§  3.
1.
Uchwała wchodzi w życie z upływem miesiąca od dnia ogłoszenia i ma zastosowanie do umów zawartych po tej dacie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie uchwały stosuje się przepisy uchwały, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu wejścia jej w życie.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1984.1.2

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: uchwała w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 19/12/1983
Data ogłoszenia: 20/01/1984
Data wejścia w życie: 21/02/1984