Organizacja konkursu "Mistrz Gospodarności".

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 6 października 1983 r.
w sprawie organizacji konkursu "Mistrz Gospodarności".

W celu podnoszenia efektywności samorządowych działań rad narodowych, zespalania wszystkich sił społecznych dla poprawy gospodarności w realizacji terenowych planów społeczno-gospodarczych, a zwłaszcza tych zadań, które bezpośrednio służą poprawie materialnych i kulturalnych warunków życia mieszkańców wsi i małych miast, Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Konkurs o tytuł "Mistrza Gospodarności" organizowany jest corocznie na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
§  2. 1
1.
Współzawodnictwo konkursowe prowadzone i oceniane jest w następujących 3 grupach:
1)
gmin,
2)
miast i gmin,
3)
miast do 30 tys. mieszkańców.
2.
Upoważnia się Sąd Konkursowy konkursu "Mistrz Gospodarności" do określenia szczegółowych zasad udziału miast i gmin w konkursie.
§  3.
1.
W każdej z grup określonych w § 2 przyznawany będzie tytuł "Mistrza Gospodarności" i dwa tytuły "Wicemistrza Gospodarności" oraz nagrody pieniężne ustalane w regulaminie konkursu na dany rok.
2.
Nagrody pieniężne przekazywane będą na konto funduszu gminnego (miejskiego) właściwej rady narodowej i mogą być przeznaczone na zaspokojenie zbiorowych potrzeb społecznych lub gospodarczych mieszkańców gminy, miasta i gminy lub miasta. O przeznaczeniu uzyskanych środków decydują rady narodowe stopnia podstawowego po konsultacji z organami samorządu mieszkańców wsi i miast.
§  4.
1.
Powołuje się Sąd Konkursowy konkursu "Mistrz Gospodarności" w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz - stanowiący jego Prezydium - oraz członkowie Sądu.
2.
Skład osobowy Sądu Konkursowego powołuje i odwołuje Przewodniczący Rady Państwa.
§  5.
1.
Sąd Konkursowy:
1)
uchwala regulamin określający zadania konkursu, szczegółowe zasady oceny i punktacji oraz warunki uzyskania nagród,
2)
podejmuje decyzje o przyznaniu tytułów "Mistrza Gospodarności" i "Wicemistrza Gospodarności" oraz o przyznaniu nagród pieniężnych.
2.
Sąd Konkursowy powołuje swój sekretariat, którego zadaniem jest przygotowanie spraw do decyzji Sądu Konkursowego.
§  6.
1.
Zaleca się radom narodowym stopnia wojewódzkiego:
1)
propagowanie udziału rad narodowych jednostek stopnia podstawowego, o których mowa w § 2, w konkursie o tytuł "Mistrza Gospodarności" oraz udzielanie im pomocy w realizacji zadań konkursowych,
2)
powołanie wojewódzkiego zespołu do spraw konkursu "Mistrz Gospodarności".
2.
Do zadań wojewódzkiego zespołu (ust. 1 pkt 2) należy w szczególności:
1)
przyjmowanie zgłoszeń udziału w konkursie,
2)
dokonywanie - zgodnie z regulaminem konkursu oraz zasadami oceny i punktacji - oceny wyników uzyskanych przez jednostki uczestniczące w konkursie,
3)
podsumowywanie wyników konkursu w ramach województwa i występowanie z wnioskami do Sądu Konkursowego o przyznanie tytułów i nagród.
§  7.
1.
Wydatki na nagrody konkursowe są pokrywane z budżetu centralnego w części dotyczącej Kancelarii Rady Państwa.
2.
Obsługę organizacyjno-techniczną Sądu Konkursowego zapewnia Kancelaria Rady Państwa.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 18 września 1986 r. (M.P.86.28.197) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 września 1986 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024