Wykaz prac wykonywanych przez nauczycieli w warunkach szkodliwych dla zdrowia oraz szczegółowe zasady wypłacania dodatku za te prace.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 26 września 1983 r.
w sprawie wykazu prac wykonywanych przez nauczycieli w warunkach szkodliwych dla zdrowia oraz szczegółowych zasad wypłacania dodatku za te prace.

Na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1982 r. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187, Nr 31, poz. 214 i z 1983 r. Nr 5, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykaz prac, których wykonywanie przez nauczycieli stanowi podstawę do przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, oraz oznaczenie stopnia szkodliwości zawiera załącznik do zarządzenia.
§  2.
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, zwany dalej "dodatkiem", przysługuje nauczycielom wykonującym pracę w warunkach określonych w załączniku, jeżeli:
1)
stężenia lub natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia przekraczają najwyższe dopuszczalne normy lub niemożliwe jest zachowanie innych higienicznych norm pracy oraz
2)
praca wykonywana jest w tych warunkach przez co najmniej 40 godzin w miesiącu.
§  3.
Dodatek przyznaje się na podstawie wyników badania środowiska pracy, przeprowadzonych przez jednostkę upoważnioną do tego rodzaju badań, stwierdzających, że praca jest wykonywana w warunkach, o których mowa w § 2.
§  4.
Dodatek przyznaje się na okres przejściowy do czasu poprawy warunków pracy przez wyeliminowanie lub ograniczenie szkodliwości uzasadniających przyznanie dodatku.
§  5.
Decyzję o przyznaniu lub cofnięciu dodatku w razie zmiany warunków pracy wydaje organ właściwy do ustalenia wynagrodzenia nauczyciela.
§  6.
Szkoły i placówki zatrudniające nauczycieli prowadzą wykazy stanowisk pracy, na których przyznane zostały nauczycielom dodatki, oraz ewidencję czasu pracy tych nauczycieli.
§  7.
1.
Dodatek wypłaca się miesięcznie z dołu za czas faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany, oraz za okresy:
1)
urlopu macierzyńskiego,
2)
urlopu wypoczynkowego,
3)
choroby trwającej nie dłużej niż 3 miesiące,
4)
niewykonywania pracy z innych przyczyn, za które to okresy przysługuje wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy.
2.
Dodatek przysługuje także, mimo czasowej nieobecności w pracy, jezeli nauczyciel przepracował w danym miesiącu co najmniej 40 godzin w warunkach szkodliwych dla zdrowia.
§  8.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 31 sierpnia 1972 r. w sprawie dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia dla nauczycieli w resorcie zdrowia i opieki społecznej oraz nauczycieli szkół zorganizowanych w zakładach społecznych służby zdrowia oraz w zakładach leczniczo-opiekuńczych (Dz. Urz. MZiOS z 1972 r. Nr 8, poz. 82 i z 1981 r. Nr 6, poz. 24),
2)
zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 lipca 1974 r. w sprawie wykazu prac wykonywanych przez nauczycieli i nauczycieli akademickich w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz zasad wypłacania dodatku za te prace (Monitor Polski z 1974 r. Nr 29, poz. 176 i z 1978 r. Nr 11, poz. 41) w zakresie dotyczącym nauczycieli.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1982 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ PRAC, KTÓRYCH WYKONYWANIE PRZEZ NAUCZYCIELI STANOWI PODSTAWĘ DO PRZYZNANIA DODATKU ZA PRACĘ W WARUNKACH SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA

Stopień szkodliwości Lp. Rodzaj pracy Przykłady występowania czynnika szkodliwego
1 2 3 4
I 1 Praca w temperaturze efektywnej powyżej 25oC lub poniżej 10oC wynikającej z procesu technologicznego hutnictwo, obsługa pieców ceramicznych, piekarniczych, cieplarni itp., chłodnictwo, browarnictwo itp.
I 2 Prace w środowisku mokrym o wilgotności względnej powietrza przekraczającej 80% lub bezpośrednim kontakcie z wodą pralnie, farbiarnie, garbarnie itp.
I 3 Prace narażające na działanie substancji szkodliwych, z wyjątkiem substancji o działaniu kumulującym różne prace badawcze i dydaktyczne oraz malarnie, lakiernie, galwa nizernie itp.
I 4 Spawanie elektryczne i gazowe
I 5 Prace przy wykonywaniu leków w narażeniu na promieniowanie nadfioletowe apteki, laboratoria, pracownie galenowe półprzemysłowe i przemysłowe wykonywanie leków
I 6 Prace narażające na działanie pyłów nie zwłókniających tkanki płucnej prace w kontakcie z pyłami pochodzenia organicznego, a także niektórych metali i tworzyw syntetycznych pozbawionych działania toksycznego i alergizującego
II 7 Prace narażające na szkodliwe działanie miejscowej wibracji prostowanie blach, nitowanie, szlifiernie, narzędzia pneumatyczne ręczne narzędzia o napędzie mechanicznym itp.
II 8 Prace narażające na szkodliwe działanie hałasu spowodowanego procesem technologicznym hałas prace przy urządzeniach wytwarzających
II 9 Prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu, wynikającym z procesu technologicznego prace w kesonach, komorach ciśnieniowych itp.
II 10 Prace narażające na działanie substancji toksycznych o charakterze kumulującym różne prace badawcze i dydaktyczne
II 11 Prace narażające na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej prace w kontakcie z pyłami zawierającymi krystaliczną krzemionkę, np. pył kwarcowy, piasek, azbest, mika, talk, cement itp.
III 12 Prace narażające na działanie promieniowania jonizującego obsługa aparatów rentgenowskich, defektoskopów, praca przy otwartych źródłach promieniowania itp.
III 13 Prace w polu elektromagnetycznym wysokiej częstotliwości w zakresie 0,1-300 000 MHz w strefie zagrożenia piece indukcyjne, radar, aparatura fizykoterapeutyczna, urządzenia nadawcze telewizyjne itp.
III 14 Prace związane z narażeniem na kontakt z materiałem zakaźnym lub zakaźnie chorymi ludźmi lub zwierzętami weterynaria, mikrobiobiologia, laboratoria analityczne, oddziały zakaźne itp.
III 15 Prace pod ziemią górnictwo

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024