Zasady otwierania i prowadzenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 19 lipca 1983 r.
w sprawie zasad otwierania i prowadzenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
Narodowy Bank Polski - powszechne kasy oszczędności i banki spółdzielcze, zwane dalej "bankami", otwierają i prowadzą oprocentowane rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe dla osób fizycznych mających pełną zdolność do czynności prawnych, a banki spółdzielcze również dla zespołów rolników indywidualnych oraz dla spółek prawa cywilnego prowadzących produkcję rolniczą.
§  2.
Zarządzenie ustala ogólne zasady zawierania umów rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz ogólne zasady otwierania i prowadzenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.
§  3.
1.
Otwarcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego następuje na podstawie umowy zawartej między bankiem a wkładcą.
2.
Umowę rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego zawiera się przez złożenie we właściwym oddziale banku przez zgłaszające wniosek: osobę fizyczną, zespół rolników lub spółkę, o których mowa w § 1, oświadczenia stwierdzonego podpisem, że przyjmuje do wiadomości i stosowania podane jej do wiadomości postanowienia dla posiadaczy rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, ustalające szczegółowe postanowienia umowy, w tym zasady prowadzenia rachunku i dysponowania nim oraz wyrażenie przez bank zgody na otwarcie rachunku.
§  4.
Wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych regulują odrębne przepisy.
§  5.
Osoba fizyczna, zespół rolników lub spółka, o których mowa w § 1, mogą posiadać tylko jeden rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w oddziale banku właściwym dla ich miejsca zamieszkania, zatrudnienia lub siedziby.
§  6.
1.
Osoba fizyczna, zespół rolników lub spółka, o których mowa w § 1, występujące o otwarcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, składają we właściwym oddziale banku wniosek o otwarcie rachunku wraz z kartą wzorów podpisów oraz dokumenty wskazane w postanowieniach, o których mowa w § 3 ust. 2.
2.
Dla osób fizycznych rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe otwierane są jako rachunki:
1)
indywidualne na imię i nazwisko jednej osoby,
2) 1
wspólne dla małżonków lub dla jednego z rodziców i pełnoletniego dziecka.
§  7.
Z ważnych powodów bank może odmówić otwarcia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego bez podania przyczyn.
§  8. 2
 
1.
Posiadacz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego upoważniony jest do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku w granicach salda.
2.
Osoby fizyczne zaliczane do jednostek pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej nie mogą dokonywać za pośrednictwem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego rozliczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej
§  9.
1.
Posiadacz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego powinien niezwłocznie zawiadomić oddział banku prowadzący rachunek o utracie książeczki czekowej, pojedynczych blankietów czekowych, czeków lub zamówienia na książeczkę czekową.
2.
Bank ponosi odpowiedzialność za następstwa i szkody wynikłe z realizacji utraconych czeków lub blankietów czekowych:
1)
w oddziale banku prowadzącym rachunek - od chwili przyjęcia zastrzeżenia od posiadacza rachunku,
2)
poza oddziałem banku prowadzącym rachunek - od trzeciego dnia po dniu przyjęcia zastrzeżenia przez oddział banku prowadzący rachunek.
§  10.
Posiadacz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego obowiązany jest zawiadomić oddział banku prowadzący rachunek o każdej zmianie miejsca zamieszkania, zatrudnienia lub siedziby.
§  11.
Zachowują ważność umowy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego zawarte do dnia wejścia w życie zarządzenia oraz dowody zawarcia tych umów.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 13 kwietnia 1987 r. (M.P.87.13.123) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 kwietnia 1987 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 27 kwietnia 1985 r. (M.P.85.10.87) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1985 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.29.158

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady otwierania i prowadzenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych.
Data aktu: 19/07/1983
Data ogłoszenia: 26/08/1983
Data wejścia w życie: 26/08/1983