Służba prasowa w administracji państwowej.

UCHWAŁA Nr 87
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lipca 1983 r.
w sprawie służby prasowej w administracji państwowej.

W celu ściślejszego powiązania ważniejszych działań administracji państwowej z opinią społeczną, stworzenia lepszych warunków do przedstawiania i wyjaśniania polityki Rządu oraz informowania społeczeństwa o działalności organów administracji państwowej, a także doskonalenia sposobów reagowania na krytykę prasową i lepszego wykorzystywania dezyderatów ogłaszanych w środkach masowego przekazu, Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1-3 1

(uchylone).

Rozdział  4

Rzecznik Prasowy Rządu.

§  8.
1.
Rzecznika Prasowego Rządu w randze podsekretarza stanu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Rzecznik Prasowy Rządu podlega Prezesowi Rady Ministrów.
3.
Rzecznik Prasowy Rządu funkcjonuje w strukturze organizacyjnej Urzędu Rady Ministrów.
4.
Rzecznik Prasowy Rządu uczestniczy w posiedzeniach Rady Ministrów i organów Rządu.
§  9.
Rzecznik Prasowy Rządu w ramach swoich uprawnień określa ogólne kierunki działalności służb prasowych.
§  10.
1.
Zadaniem Rzecznika Prasowego Rządu jest przedstawianie polityki Rządu, wpływanie na opinię społeczną oraz kształtowanie współpracy organów administracji ze środkami masowego przekazu.
2.
Rzecznik Prasowy Rządu w szczególności:
1)
przedstawia i wyjaśnia stanowisko Rządu w sprawach polityki wewnętrznej i zagranicznej,
2)
interpretuje politykę Rządu i jego organów w granicach udzielonego mu upoważnienia, w tym wydaje oświadczenia lub w inny sposób wypowiada się w imieniu Rządu,
3)
informuje opinię społeczną o działalności Rządu i sytuacji społeczno gospodarczej w państwie, w granicach otrzymanego upoważnienia ustala zakres informacji na ten temat,
4)
informuje środki masowego przekazu o programie, pracach Rządu i efektach tej pracy, a przede wszystkim:
a)
wydaje komunikaty o posiedzeniach, ważniejszych aktach prawnych oraz decyzjach Rady Ministrów i jej organów,
b)
zawiadamia o oficjalnych rozmowach Prezesa Rady Ministrów i wiceprezesów Rady Ministrów z przedstawicielami innych państw oraz składa oświadczenia o przebiegu i wynikach tych rozmów,
c)
udziela odpowiedzi na pytania składane przez redakcje i dziennikarzy oraz komentuje wydarzenia krajowe i zagraniczne,
d)
przekazuje redakcjom prasy, radia i telewizji teksty urzędowe przeznaczone do publikacji, informujące o sytuacji politycznej oraz społeczno-gospodarczej kraju, o projektach i programach prac Rządu oraz o jego działalności i jej rezultatach,
5)
przedstawia krajowym środkom masowego przekazu postulaty Rządu dotyczące kierunku informowania o polityce państwa i jej komentowania,
6)
oddziałuje na rzecz właściwego reagowania na publikacje prasy, radia i telewizji przez organy administracji państwowej i podległe im jednostki organizacyjne, w szczególności na postulaty i krytykę prasową.
3.
Rzecznik Prasowy Rządu:
1)
informuje Prezesa Rady Ministrów i Rząd o opiniach i poglądach wyrażanych przez środki masowego przekazu, inicjatywach przez nie podejmowanych, kierunkach krytyki prasowej oraz reagowania przez administrację państwową na postulaty prasowe i na publikowaną krytykę,
2)
zapewnia jednolitą prezentację polityki Rządu w działalności rzeczników prasowych organów administracji, inspiruje i kontroluje ich działalność, organizuje ich współpracę ze środkami masowego przekazu, oddziałuje na rzecz unikania sprzeczności w informacjach i opiniach, które przekazują prasie, oraz dba o nadawanie pierwszeństwa ogólnopaństwowemu punktowi widzenia,
3)
zapewnia rzecznikom prasowym organów administracji informację o polityce, ważniejszych pracach i zamierzeniach Rządu oraz o sytuacji politycznej i społeczno-gospodarczej kraju,
4)
udziela rzecznikom prasowym organów administracji pomocy, zwłaszcza przez organizowanie okresowych narad w celu wymiany doświadczeń, ujednolicenia linii programowej oraz w celu przekazywania im opinii środowiska dziennikarskiego o ich pracy,
5)
w porozumieniu z organami administracji kontroluje działalność rzeczników prasowych tych organów, podejmowaną w celu zapewnienia szybkiego i właściwego reagowania na krytykę zawartą w publikacjach środków masowego przekazu,
6)
analizuje działalność prasowo-informacyjną organów administracji i przedstawia wnioski Prezesowi Rady Ministrów, właściwym ministrom i kierownikom urzędów centralnych oraz wojewodom,
7)
kontroluje przestrzeganie przepisów o udostępnianiu środkom masowego przekazu informacji i materiałów, w szczególności przepisów uchwały nr 19 Rady Ministrów z dnia 27 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawniania informacji dla środków masowego przekazu (Monitor Polski Nr 5, poz. 21).
§  11.
1.
Organ administracji jest obowiązany na wniosek Rzecznika Prasowego Rządu udzielać mu niezbędnych wyjaśnień oraz spowodować udostępnienie informacji i materiałów potrzebnych do wykonywania jego zadań.
2.
Organ administracji przekazuje z własnej inicjatywy Rzecznikowi Prasowemu Rządu informacje o istotnym znaczeniu ogólnopaństwowym lub na tematy aktualne interesujące opinię społeczną.
§  12.
Rzecznik Prasowy Rządu wykonuje swe zadania za pośrednictwem podległego mu Biura Prasowego Rządu.
§  13.
Biurem Prasowym Rządu kieruje dyrektor w randze dyrektora generalnego. Dyrektor Biura Prasowego Rządu jest zastępcą Rzecznika Prasowego Rządu. Dyrektora Biura Prasowego Rządu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Rzecznika Prasowego Rządu.

Rozdział  5

Rzecznik prasowy ministra, wojewody.

§  14.
1.
Rzecznikiem prasowym ministra może być osoba posiadająca, w myśl obowiązujących przepisów, kwalifikacje wymagane na stanowisko doradcy ministra, a ponadto - w miarę możliwości - kwalifikacje i praktykę dziennikarską. Rzecznik prasowy jest zatrudniany na stanowisku doradcy ministra.
2.
Rzecznikiem prasowym wojewody może być osoba posiadająca kwalifikacje wymagane, w myśl obowiązujących przepisów, na stanowisku wojewódzkiego rzecznika prasowego, a ponadto - w miarę możliwości - kwalifikacje i praktykę dziennikarską. Rzecznika prasowego wojewody zatrudnia się na stanowisku równorzędnym zastępcy dyrektora (kierownika) wydziału w urzędzie tego organu.

Rozdział  6 2

(uchylony).

1 Rozdział 1-3 uchylone przez § 20 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1984 r. w sprawie trybu udostępniania prasie informacji oraz organizacji i zadań rzeczników prasowych w urzędach organów administracji państwowej (Dz.U.84.40.209) z dniem 30 sierpnia 1984 r.
2 Rozdział 6 uchylony przez § 20 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 1984 r. w sprawie trybu udostępniania prasie informacji oraz organizacji i zadań rzeczników prasowych w urzędach organów administracji państwowej (Dz.U.84.40.209) z dniem 30 sierpnia 1984 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024