Zamówienia rządowe na realizację wybranych inwestycji centralnych.

UCHWAŁA Nr 59
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 maja 1983 r.
w sprawie zamówień rządowych na realizację wybranych inwestycji centralnych.

W celu zapewnienia terminowej realizacji wybranych inwestycji centralnych, mających wpływ na prawidłowy rozwój ważnych dziedzin gospodarki narodowej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Wprowadza się zamówienia rządowe na realizację wybranych inwestycji centralnych, wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do uchwały.
§  2.
1.
Inwestorzy realizujący inwestycje centralne objęte załącznikiem do uchwały zawierają umowy o realizację tych inwestycji jako zamówień rządowych z przedsiębiorstwami będącymi wykonawcami robót budowlano-montażowych w ramach tych inwestycji. Umowy powinny uwzględniać warunki i terminy realizacji inwestycji, określone w obowiązujących decyzjach.
2.
Zawarcie umów o realizację zamówień rządowych, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania ich akceptacji przez ministrów oraz wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego), sprawujących funkcje organów założycielskich w stosunku do przedsiębiorstw budowlano-montażowych i inwestorów.
3.
Umowy, o których mowa w ust. 1, zawiera się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego oraz uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów o prace projektowe w budownictwie oraz o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych (Monitor Polski Nr 8, poz. 47).
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa, które realizują zamówienia rządowe, korzystają z gwarantowanego zaopatrzenia w paliwa, surowce i materiały rozdzielane, potrzebne do realizacji tych zamówień, oraz z pierwszeństwa dostaw materiałów nie rozdzielanych, z uwzględnieniem zasad ustalonych w uchwale nr 226 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1982 r. w sprawie zasad zaopatrzenia materiałowo-technicznego w 1983 r. (Monitor Polski Nr 28, poz. 248).
2.
Wielkość i terminy dostaw, o których mowa w ust. 1, akceptuje organ założycielski generalnego wykonawcy.
§  4.
Dla przedsiębiorstw budowlano-montażowych realizujących inwestycje centralne na podstawie zamówień rządowych ustala się na 1983 r. kwotę wynagrodzeń wolną od obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej w wysokości 2.000 zł miesięcznie na jednego zatrudnionego bezpośrednio na tych budowach.
§  5.
Minister Handlu Wewnętrznego i Usług, ministrowie oraz wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) pełniący funkcje organów założycielskich w stosunku do przedsiębiorstw budowlano-montażowych zapewnią warunki wyżywienia pracownikom zatrudnionym na budowach przy realizacji inwestycji wymienionych w załączniku do uchwały.
§  6.
W razie niewykonania zamówienia rządowego przyjętego przez jednostkę gospodarki uspołecznionej, właściwy organ pozbawia ją ulg, o których mowa w § 4, chyba że inwestor nie wywiązał się z zobowiązań w stosunku do jednostki gospodarki uspołecznionej realizującej zamówienia rządowe.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ INWESTYCJI CENTRALNYCH OBJĘTYCH ZAMÓWIENIAMI RZĄDOWYMI

1. Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów

- budowa kopalni odkrywkowej o zdolności 38,5 mln t/r

2. Elektrownia Bełchatów

- budowa 12 bloków po 360 MW

3. Elektrownia Stalowa Wola

- rozbudowa dla kopalni siarki i budowa kotła WP 120

4. Huta Katowice

- budowa koksowni

5. Zakłady Mechaniczne "Ursus"

- rozbudowa i modernizacja dla uruchomienia produkcji ciągników licencyjnych

6. Zakłady Chemiczne "Police"

- budowa kompleksu wytwórni nawozów azotowo-fosforowych "Police II"

7. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa"

- budowa wytwórni antybiotyków

8. Zakłady Azotowe "Kędzierzyn"

- budowa wytwórni alkoholi "oxo"

9. Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Podhale"

- budowa garbarni w Bieżanowie

10. Zakłady Celulozowo-Papiernicze "Kwidzyn"

- budowa kompleksu celulozowo-papierniczego.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024