Finansowanie wydatków związanych z prowadzeniem współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z krajami socjalistycznymi.

UCHWAŁA Nr 49
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 kwietnia 1983 r.
w sprawie finansowania wydatków związanych z prowadzeniem współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z krajami socjalistycznymi.

W celu zapewnienia środków finansowych niezbędnych do prowadzenia i rozwoju współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z krajami socjalistycznymi, a przede wszystkim z krajami Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Źródłami finansowania współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z zagranicą, zwanej dalej "współpracą", w zależności od rodzajów wydatków i jednostek, które w niej uczestniczą, są:
1)
środki budżetowe ministerstw i urzędów centralnych,
2)
fundusz prac badawczych ministerstw i urzędów centralnych,
3)
środki obrotowe i fundusz postępu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstw.
§  2.
1.
Środki budżetowe na finansowanie współpracy są ujęte w budżetach poszczególnych ministerstw i urzędów centralnych na podstawie planów wydatków, opracowanych zgodnie z obowiązującym trybem opracowywania budżetu ministerstw i urzędów centralnych.
2.
Ze środków budżetowych są finansowane wydatki związane z przygotowaniem i organizacją w kraju i za granicą posiedzeń komisji Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG), organizacji międzynarodowych i ich organów roboczych (sekcji, grup roboczych, rad naukowo-technicznych i innych), jak również wydatki stałych sekretariatów delegacji polskich do tych organów, a także wydatki związane z posiedzeniami w ramach współpracy dwustronnej, organizowanymi na szczeblu ministerstw i urzędów centralnych.
3.
Wydatki ministerstw i urzędów centralnych, podlegające finansowaniu ze środków budżetowych, a nie mające pokrycia w budżecie na rok 1983, mogą być pokrywane z funduszu prac badawczych ministerstw.
§  3.
1.
Z funduszu prac badawczych ministerstw i urzędów centralnych są finansowane wydatki związane z opracowywaniem tematów wynikających z planów pracy organów RWPG i innych programów współpracy oraz związanych z nimi tematów na etapie przygotowania projektów umów międzynarodowych o współpracy w realizacji wspólnej budowy obiektów gospodarczych, o specjalizacji i kooperacji produkcji, jak również z opracowaniem tematów wynikających z udziału Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w międzynarodowych organizacjach krajów RWPG.
2.
Wydatki te mogą obejmować również koszty opracowań naukowo-technicznych i techniczno-ekonomicznych dotyczących prognoz rozwoju branż, oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii, surowców i materiałów, mechanizacji i automatyzacji, specjalizacji i kooperacji oraz koszty ich obsługi koordynacyjnej.
§  4.
1.
Ze środków obrotowych przedsiębiorstw są finansowane wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem posiedzeń w ramach współpracy dwustronnej, a także posiedzeń pełnomocników porozumień, gdy stroną umowną są przedsiębiorstwa lub ich zrzeszenia.
2.
Ze środków funduszu postępu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstw, a jeżeli przedsiębiorstwo nie tworzy takiego funduszu - ze środków obrotowych, są finansowane prace badawcze, doświadczalne i inne proce rozwojowe, związane z udziałem przedsiębiorstw i ich zrzeszeń we współpracy.
3.
Przy podejmowaniu decyzji o zawarciu nowego porozumienia dwustronnego jest konieczne zapewnienie źródeł finansowania kosztów współpracy wynikających z porozumienia.
§  5.
Utrzymuje się w mocy dotychczasowy tryb przyznawania ministerstwom i urzędom centralnym środków dewizowych na prowadzenie współpracy, przy czym wyjazdy służbowe za granicę pracowników jednostek gospodarczych, związane z przygotowaniem warunków technicznych kontraktów handlowych, mogą być finansowane również z funduszów akwizycyjnych przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
§  6.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych zapewnią wykorzystywanie posiadanych środków na współpracę dla rozwoju najbardziej efektywnych kierunków współpracy oraz ich oszczędne i racjonalne wydatkowanie.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.17.97

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Finansowanie wydatków związanych z prowadzeniem współpracy gospodarczej i naukowo-technicznej z krajami socjalistycznymi.
Data aktu: 18/04/1983
Data ogłoszenia: 11/05/1983
Data wejścia w życie: 11/05/1983