Rządowy program działań antyinflacyjnych oraz program oszczędnościowy.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 28 kwietnia 1983 r.
w sprawie rządowego programu działań antyinflacyjnych oraz programu oszczędnościowego.

Przezwyciężanie kryzysu, w jakim znalazła się nasza gospodarka, oraz ochrona poziomu życia społeczeństwa wymagają podjęcia szczególnych środków zmierzających do przywrócenia równowagi rynkowej i ekonomicznej. Środkami prowadzącymi do tego celu są przede wszystkim - zwiększanie rozmiarów produkcji towarów i usług, obniżanie kosztów ich wytwarzania, zapewnienie pełnego wykorzystywania potencjału gospodarczego przedsiębiorstw i innych jednostek gospodarczych, oszczędne wykorzystywanie wszelkich zasobów, surowców, materiałów i innych środków materialnych oraz zasobów pracy, ograniczenie rozrzutności i marnotrawstwa, ograniczenie wydatków i zwiększanie dochodów budżetu Państwa.
Mając to na uwadze, Sejm akceptuje główne kierunki działań w tym zakresie, ujęte w przedstawionych przez Radę Ministrów: rządowym programie działań antyinflacyjnych (przywracania równowagi ekonomicznej) oraz programie oszczędnościowym, skorygowanych w rezultacie konsultacji i debat w komisjach sejmowych.

Osiągnięcie równowagi rynkowej leży bezpośrednio w interesie społecznym i interesie Państwa. Stanowić to powinno doniosłe zadanie rad narodowych, wszystkich ogniw organizacyjnych administracji państwowej i gospodarki narodowej, a przede wszystkim przedsiębiorstw i samorządów pracowniczych, organizacji spółdzielczych, rolników indywidualnych i załóg państwowych gospodarstw rolnych.

Biorąc to pod uwagę Sejm zwraca się do rad narodowych, wszystkich ogniw administracji i gospodarki narodowej, organów samorządu, załóg pracowniczych oraz rolników o ich wkład w realizację programu przywracania równowagi rynkowej i równowagi ekonomicznej.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024