Gospodarka finansowa spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców oraz w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich.

UCHWAŁA Nr 43
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 lutego 1982 r.
w sprawie gospodarki finansowej spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców oraz w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich.

W celu stworzenia niezbędnych warunków do pełnej samodzielności, samorządności i samofinansowania spółdzielni i ich związków zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców oraz w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich - na podstawie art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W sprawach gospodarki finansowej spółdzielni i ich związków zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców i Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich oraz jednostek gospodarczych tych centralnych związków stosuje się:
1)
przepisy § 3 ust. 3, § 8 ust. 1, § 10, § 11 oraz § 13 pkt 1-4 i pkt 6 uchwały nr 112 Rady Ministrów z dnia 8 czerwca 1981 r. w sprawie rozwoju drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr 15, poz. 120), zwanej dalej "uchwałą nr 112 Rady Ministrów", a także przepisy § 1 i § 6-17 Zasad systemu ekonomiczno-finansowego uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości, stanowiących załącznik do uchwały nr 112 Rady Ministrów,
2)
przepisy wydane na podstawie § 12 ust. 1 pkt 2 i 3, uchwały nr 112 Rady Ministrów.
§  2.
Zadania, o których mowa w § 6 ust. 8 i § 8 Zasad systemu ekonomiczno-finansowego uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości, stanowiących załącznik do uchwały nr 112 Rady Ministrów, wykonują określone w statutach organy samorządu spółdzielni.
§  3.
1.
Wydatki na działalność szkoleniową i postęp techniczno-ekonomiczny finansowane centralnie oraz na działalność organizacyjno-instrukcyjną i samorządową związków spółdzielni pokrywane są z wpłat spółdzielni i jednostek gospodarczych związków, obciążających koszty.
2.
Związki spółdzielni tworzą fundusz rozwoju pochodzący z wpłat czystej nadwyżki, wnoszonych przez spółdzielnie i ich związki w wysokości określonej przez radę centralnego związku. Środki funduszu rozwoju przeznaczone są na udzielanie spółdzielniom pożyczek i dotacji na uzupełnienie ich środków własnych przeznaczonych na rozwój.
§  4.
1.
Spółdzielnie i jednostki gospodarcze związków tworzą fundusz na przecenę towarów i ryzyko handlowe w wysokości uzasadnionej racjonalnymi potrzebami.
2.
Fundusz na przecenę towarów i ryzyko handlowe tworzy się z odpisów obciążających koszty działalności hurtu i detalu oraz z innych źródeł określonych odrębnymi przepisami.
§  5.
Spółdzielnie i ich związki mają prawo do zaciągania kredytów na finansowanie inwestycji i środków obrotowych na warunkach określonych w umowie kredytowej. Do umów tych nie stosuje się przepisu § 14 ust. 1 Zasad systemu ekonomiczno-finansowego jednostek drobnej wytwórczości, stanowiących załącznik do uchwały nr 112 Rady Ministrów.
§  6.
Do spółdzielni i jednostek gospodarczych związków działających zgodnie z niniejszą uchwałą nie stosuje się przepisów uchwały nr 146 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1974 r. w sprawie tworzenia zakładowego funduszu nagród w niektórych jednostkach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1974 r. Nr 23, poz. 135, z 1975 r. Nr 22, poz. 136, z 1980 r. Nr 23, poz. 108, z 1981 r. Nr 5, poz. 40, Nr 15, poz. 119 i Nr 32, poz. 288 oraz z 1982 r. Nr 3, poz. 11).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.9.54

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Gospodarka finansowa spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców oraz w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich.
Data aktu: 27/02/1982
Data ogłoszenia: 20/03/1982
Data wejścia w życie: 20/03/1982