Zasady obsługi kasowej budżetu państwa oraz współdziałanie w kontroli jego wykonania.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 22 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad obsługi kasowej budżetu państwa oraz współdziałania w kontroli jego wykonania.

Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statucie Narodowego Banku Polskiego (Dz. U. Nr 7, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obsługę kasową budżetu centralnego i budżetów terenowych wykonuje Narodowy Bank Polski.
2.
Obsługę kasową budżetów terenowych stopnia podstawowego (gmin, miast i gmin, miast) w miejscowościach będących siedzibą banku spółdzielczego wykonują banki spółdzielcze.
3.
W uzasadnionych wypadkach obsługę kasową budżetów terenowych, o których mowa w ust. 2, może wykonywać - na wniosek zainteresowanej jednostki oraz za zgodą banku spółdzielczego - oddział Narodowego Banku Polskiego.
§  2.
1.
Do zadań banków w zakresie obsługi budżetu państwa należy:
1)
prowadzenie rachunków bankowych dla budżetów jednostek i zakładów budżetowych,
2)
ewidencjonowanie kredytów budżetu centralnego i budżetów terenowych na rachunkach budżetowych,
3)
sporządzanie sprawozdań z kasowego wykonania budżetu centralnego według zasad określonych przez Ministra Finansów,
4)
współdziałanie w kontroli wykonywania budżetu państwa,
5)
wykonywanie rozliczeń pieniężnych jednostek i zakładów budżetowych na zasadach określonych w przepisach o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Prezes Narodowego Banku Polskiego na wniosek Ministra Finansów może polecić bankom wykonywanie zadań w zakresie obsługi budżetu państwa nie wymienionych w ust. 1.
§  3.
1.
Rodzaje rachunków bankowych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, oraz zasady ich prowadzenia ustalają odrębne przepisy, wydane przez Ministra Finansów w porozumieniu z Prezesem Narodowego Banku Polskiego.
2.
Banki otwierają rachunki budżetowe na wniosek zainteresowanych jednostek (dysponentów kredytów budżetowych), jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
§  4.
1.
Banki prowadzą ewidencję kredytów budżetowych budżetu centralnego i budżetów terenowych.
2.
Banki realizują wydatki budżetowe do wysokości otwartych kredytów budżetowych.
3.
Banki mogą realizować wydatki budżetowe, bez otwarcia kredytów budżetowych wyłącznie w wypadkach przewidzianych w odrębnych przepisach wydanych przez Ministra Finansów.
§  5.
1.
Banki blokują kredyty budżetowe oraz rachunki bankowe jednostek i zakładów budżetowych na podstawie dyspozycji uprawnionych organów.
2.
W razie nieuzgodnienia z bankiem przez jednostkę budżetową w określonym terminie sprawozdawczości budżetowej bank blokuje z urzędu rachunek wydatków budżetowych.
3.
Odblokowanie przez bank kredytów budżetowych oraz rachunków bankowych jednostek i zakładów budżetowych może nastąpić na podstawie decyzji organu, który zarządził blokadę.
§  6.
Banki realizują zlecenia pokrycia należności budżetowych, wystawiane przez upoważnione jednostki z tytułu zaległych należności od gospodarki uspołecznionej, w trybie przewidzianym dla poleceń pobrania.
§  7.
1.
Banki wykonują kontrolę w zakresie:
1)
prawidłowości otwierania rachunków bankowych przez jednostki i zakłady budżetowe,
2)
wypłat z rachunków bankowych pod względem ich pokrycia w otwartych kredytach budżetowych i środkach pieniężnych,
3)
prawidłowości zaliczania na rachunki bankowe ubiegłego i bieżącego roku dochodów i wydatków budżetowych w okresie przejściowym.
2.
Banki dokonują okresowej kontroli równowagi budżetowej budżetów terenowych.
3.
Kontrola, o której mowa w ust. 2, polega na porównaniu stanu rachunku podstawowego każdego budżetu i rachunków dochodów budżetowych z rachunkami wydatków budżetowych.
4.
Banki informują terenowe organy administracji państwowej o wynikach kontroli, o której mowa w ust. 2.
§  8.
1.
Narodowy Bank Polski sporządza - na potrzeby ministerstw (urzędów centralnych) oraz okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej (wydziałów zamiejscowych) - sprawozdawczość z wykonania dochodów i wydatków budżetu centralnego:
1)
miesięczną, w wielkościach narastających od początku roku,
2)
roczną, łącznie z okresem przejściowym,
3)
roczną z rozliczenia środków wyrównawczych.
2.
Sprawozdawczość sporządza się na podstawie bankowej ewidencji dochodów i wydatków budżetowych.
3.
Terminy i zakres sprawozdawczości regulują odrębne przepisy, wydane przez Ministra Finansów.
§  9.
1.
Banki potwierdzają zgodność sprawozdań jednostek budżetowych budżetu centralnego i budżetów terenowych ze stanami wynikającymi z bankowej ewidencji wykonania budżetu.
2.
Potwierdzeniu podlegają:
1)
roczne stany dochodów i wydatków jednostek budżetowych budżetu centralnego i budżetów terenowych,
2)
roczne stany dochodów państwa, zgromadzonych na rachunkach okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej (wydziałów zamiejscowych),
3)
sprawozdania jednostek budżetowych zlikwidowanych.
3.
Terminy i zasady potwierdzania sprawozdań określają przepisy o sprawozdawczości budżetowej.
§  10.
Banki w okresie przejściowym po zakończeniu roku budżetowego przeprowadzają operacje rozliczeniowe na rachunkach budżetowych zakończonego roku (tzw. poślizg rozliczeniowy) na zasadach określonych w odrębnych przepisach wydanych przez Ministra Finansów.
§  11.
1.
Banki dokonują zamknięcia rachunków dochodów i wydatków budżetowych roku ubiegłego jednostek budżetu centralnego i budżetów terenowych.
2.
Rachunki podstawowe jednostkowych budżetów terenowych roku ubiegłego przechodzą saldami na rok następny.
§  12.
Dla rozliczeń operacji dotyczących roku przyszłego banki otwierają zainteresowanym jednostkom, w miesiącu grudniu, rachunki budżetowe roku przyszłego.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024