Oprocentowanie lokat terminowych odpisów dewizowych jednostek gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 29 listopada 1982 r.
w sprawie oprocentowania lokat terminowych odpisów dewizowych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej uprawnione do odpisów dewizowych z tytułu eksportu towarów i usług mogą lokować wolne środki z tych odpisów w formie lokat na oprocentowanych terminowych rachunkach odpisów dewizowych, zwanych dalej "rachunkami terminowymi".
§  2.
1.
Rachunek terminowy służy do wyodrębnienia z rachunku odpisów dewizowych środków, które nie będą wykorzystywane przez dysponenta rachunku w kwocie i okresie wymienionych we wniosku o zawarcie umowy o rachunek terminowy, zwanej dalej "umową".
2.
Na rachunki terminowe będą przyjmowane kwoty, nie niższe niż 5.000,- $ USA lub równowartość w innych walutach wymienialnych.
§  3.
Otwarcie rachunku terminowego następuje na podstawie umowy między posiadaczem rachunku i właściwym bankiem.
§  4.
1.
Oprocentowanie środków na rachunkach terminowych wynosi w stosunku rocznym:
1)
4% - dla rachunków półrocznych,
2)
6% - dla rachunków rocznych,
3)
8% - dla rachunków trzyletnich,
4)
10% - dla rachunków pięcioletnich.
2.
Umowa w uzasadnionych wypadkach może być wypowiedziana z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W razie wypowiedzenia umowy oprocentowanie wynosi:
1)
dla rachunków półrocznych - oprocentowanie nie przysługuje,
2)
dla rachunków rocznych i wieloletnich - 1% w stosunku rocznym.
§  5.
Odsetki od środków na rachunkach terminowych oblicza się w walucie rachunku i dopisuje, z upływem terminu ustalonego w umowie, do rachunku odpisów dewizowych.
§  6.
1.
Środki z rachunku terminowego mogą być przez posiadacza rachunku przenoszone po upływie zadeklarowanego terminu na rachunek odpisów dewizowych wraz z oprocentowaniem. Zlecenie przeniesienia środków z rachunku terminowego na rachunek odpisów dewizowych dysponent rachunku składa we właściwym banku nie później niż w dniu upływu zadeklarowanego okresu.
2.
Jeżeli w terminie określonym w ust. 1 nie zostaną złożone zlecenie przeniesienia środków z rachunku terminowego ani wydane inne dyspozycje, umowa rachunku terminowego ulega przedłużeniu na taki sam okres i na warunkach obowiązujących w dniu przedłużenia.
§  7.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą rachunków eksportu budownictwa prowadzonych dla finansowania i rozliczania kontraktów eksportowych budownictwa do II obszaru płatniczego.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024