Tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 17 września 1982 r.
w sprawie tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19 i Nr 25, poz. 187) oraz w związku z art. 183 ust. 2 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 14, poz. 113) Rada Państwa stanowi, co następuje:
§  1.
Tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie w związku z Dniem Edukacji Narodowej.
§  2.
1.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" przedstawiają Radzie Państwa:
1)
właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w stosunku do nauczycieli akademickich zatrudnionych w szkołach przez nich nadzorowanych,
2)
Minister Oświaty i Wychowania w stosunku do nauczycieli szkół mu podległych i za jego pośrednictwem inni ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w odniesieniu do nauczycieli w szkołach podległych tym ministrom.
2.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego powinien zawierać:
1)
dane osobowe oraz dane o przebiegu pracy zawodowej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
2)
opis zasług uzasadniających nadanie tytułu honorowego oraz charakterystykę całokształtu pracy zawodowej i postawy społecznej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
3)
opinię kierownictwa zakładu pracy, w którym pracuje osoba przedstawiona do wyróżnienia, wydaną w porozumieniu z zakładową organizacją partyjną, związkową i radą pracowniczą,
4)
dane o posiadanych orderach i odznaczeniach.
§  3.
1.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" stanowi złocony wieniec laurowy, umieszczony na tle 10-ramiennej gwiazdy o ramionach na przemian złoconych i srebrzonych, u podstawy wieńca znajduje się emblemat zawodu nauczycielskiego - otwarta książka srebrzona i oksydowana; płaszczyznę wewnątrz wieńca zajmuje otok z białej emalii ze złoconym napisem "ZASŁUŻONY NAUCZYCIEL PRL" oraz tarcza z czerwonej emalii z nałożonym na nią srebrzonym orłem; gwiazda zawieszona jest za pomocą kółka i dwóch uchwytów na prostokątnej klamrze w złoconym obramowaniu; klamra jest z niebieskiej emalii, z dwoma pionowymi, złoconymi paskami, odwrotna strona odznaki jest gładka, złocona; do odwrotnej strony klamry przymocowana jest agrafka; średnica gwiazdy wynosi 43 mm, szerokość wieńca - 5 mm, szerokość otoku - 4 mm, średnica tarczy - 14 mm, szerokość klamry - 34 mm, jej wysokość - 8 mm.
2.
Wzór rysunkowy odznaki zawiera załącznik do uchwały.
§  4.
Osoba wyróżniona tytułem honorowym "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" otrzymuje odznakę tego tytułu i dyplom o jego nadaniu oraz ma prawo używać tytułu "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
§  5.
Odznakę oraz dyplom o nadaniu tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" wręcza w imieniu Rady Państwa Przewodniczący lub inny członek Rady Państwa, członek Rządu, przewodniczący rady narodowej stopnia wojewódzkiego, wojewoda lub prezydent: m. st. Warszawy, m. Krakowa i m. Łodzi.
§  6.
1.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się na prawej stronie piersi.
2.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się podczas uroczystych akademii organizowanych z okazji świąt państwowych i Dnia Edukacji Narodowej oraz w innych okolicznościach, według uznania wyróżnionego.
§  7.
1.
Utrata tytułu honorowego "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" następuje wskutek prawomocnego skazania na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Rada Państwa może pozbawić tytułu honorowego w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona stała się niegodna tego tytułu lub że nadanie tytułu nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI TYTUŁU HONOROWEGO "ZASŁUŻONY NAUCZYCIEL POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ"

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024