Zakres działania Ministra - Członka Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.

UCHWAŁA Nr 191
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 września 1982 r.
w sprawie zakresu działania Ministra - Członka Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.

W związku z powołaniem przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ministra - członka Rady Ministrów i powierzeniem mu spraw związanych z problematyką młodego pokolenia Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Minister - Członek Rady Ministrów do Spraw Młodzieży, zwany dalej "Ministrem", realizuje zadania wynikające z ustaleń Rady Ministrów i jej organów w zakresie polityki państwa w stosunku do młodego pokolenia. W szczególności Minister współuczestniczy w realizacji zadań ustalonych przez Komitet Rady Ministrów do Spraw Młodzieży.
2.
Minister współdziała z właściwymi organami państwowymi, organizacjami społecznymi i politycznymi w tworzeniu warunków do aktywnego, partnerskiego udziału młodego pokolenia w życiu społeczno-politycznym kraju.
§  2.
1.
Do zadań Ministra należy inicjowanie i współudział w podejmowaniu przez naczelne i centralne organy administracji państwowej przedsięwzięć w sprawach dotyczących młodego pokolenia, w szczególności w dziedzinie:
1)
wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży,
2)
ochrony zdrowia, rozwoju sportu, turystyki i wypoczynku,
3)
kultury i działalności wydawniczej dla dzieci i młodzieży,
4)
polityki płac, warunków pracy i zatrudnienia oraz zasad polityki kadrowej,
5)
świadczeń socjalnych i ochrony młodej rodziny,
6)
polityki mieszkaniowej i budownictwa mieszkaniowego,
7)
polityki rolnej i osadnictwa wiejskiego,
8)
opieki społecznej i ochrony młodzieży przed demoralizacją,
9)
zaopatrzenia rynku i polityki kredytowej.
2.
Minister wykonuje zadania, o których mowa w ust. 1, współpracując z właściwymi ministrami, kierownikami urzędów centralnych i prezesami centralnych związków spółdzielczych.
§  3.
W sprawach należących do jego zakresu działania Minister współdziała z socjalistycznymi związkami młodzieży i jest rzecznikiem ich inicjatyw społecznych i gospodarczych.
§  4.
W zakresie swego działania Minister:
1)
opiniuje projekty aktów normatywnych oraz informacji i wniosków przedstawianych Radzie Ministrów i jej organom,
2)
inicjuje projekty decyzji rządowych w sprawach młodzieży,
3)
wydaje - w ramach obowiązujących przepisów - zarządzenia, wytyczne i instrukcje,
4)
może zlecać placówkom naukowym i instytucjom państwowym oraz ekspertom przeprowadzanie badań naukowych, jak również opracowywanie opinii i ekspertyz.
§  5.
W ramach prac Komitetu Rady Ministrów do Spraw Młodzieży Minister:
1)
współuczestniczy w programowaniu i kontroli realizacji działań organów administracji państwowej w zakresie polityki państwa w stosunku do młodego pokolenia,
2)
podejmuje działania w zakresie organizacji pracy, określania tematyki obrad i kontroli wykonania ustaleń Komitetu.
§  6.
Minister współdziała z Ministrem Oświaty i Wychowania w programowaniu i wykorzystywaniu wyników prac Instytutu Badań nad Młodzieżą.
§  7.
1.
Minister dysponuje wydzielonym funduszem na finansowanie doraźnych zadań na rzecz młodzieży, w szczególności na popieranie inicjatyw organizacji społecznych.
2.
Środki budżetowe na fundusz, o którym mowa w ust. 1, zapewni Minister Finansów na wniosek Ministra.
§  8.
1.
Minister wykonuje zadania przy pomocy Biura do Spraw Młodzieży, stanowiącego komórkę organizacyjną Urzędu Rady Ministrów.
2.
Organizację Biura określi Szef Urzędu Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem.
§  9.
Etaty, fundusz płac oraz środki na pozostałe wydatki związane z działalnością Biura zapewni Minister Finansów na wniosek Szefa Urzędu Rady Ministrów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024