Zasady i wysokość stawek wynagrodzeń rzeczoznawców za opracowanie ocen i opinii.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 30 sierpnia 1982 r.
w sprawie zasad i wysokości stawek wynagrodzeń rzeczoznawców za opracowanie ocen i opinii.

Na podstawie § 15 uchwały nr 178 Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1967 r. w sprawie zasad organizacji rzeczoznawstwa (Monitor Polski Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 
1. 2
Wynagrodzenie rzeczoznawcy za opracowanie ocen i opinii ustala się w wysokości od 200 do 350 zł za godzinę pracy.
2.
Wysokość wynagrodzenia rzeczoznawcy za godzinę pracy w granicach określonych w ust. 1 ustala się w zależności od trudności oraz czasu i warunków opracowania oceny lub opinii.
§  2.
Do czasu zużytego na opracowanie oceny lub opinii wlicza się czas zużyty na opracowanie oceny lub opinii w miejscu jej wykonania oraz czas zużyty na sporządzenie pisemnych dokumentów poza miejscem opracowania oceny lub opinii.
§  3.
W razie gdy rzeczoznawca nie może przystąpić do wykonywania swoich czynności z winy zleceniodawcy, czas zużyty na opracowanie oceny lub opinii liczy się od chwili zgłoszenia się przez rzeczoznawcę do wykonywania czynności, nie wcześniej jednak niż od umówionego terminu. W tym wypadku za czas od zgłoszenia się rzeczoznawcy do chwili przystąpienia przez niego do wykonywania czynności przysługuje wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej 50% wynagrodzenia ustalonego w trybie § 1.
§  4.
Rzeczoznawcy wykonującemu czynności poza miejscowością będącą jego stałym miejscem pracy i stałym miejscem zamieszkania przysługuje zwrot kosztów podróży i noclegów oraz diety na zasadach określonych dla pracowników państwowych jednostek organizacyjnych.
§  5.
1.
Niezależnie od wynagrodzenia określonego w § 1 rzeczoznawcy przysługuje zwrot kosztów:
1)
tłumaczenia - na żądanie zleceniodawcy - oceny lub opinii na języki obce,
2)
analiz koniecznych do opracowania oceny i opinii,
3)
fotokopii, fotografii itp. prac,
4)
przepisywania oceny lub opinii na maszynie,
5)
blankietów, telegramów, telefonów oraz materiałów pomocniczych niezbędnych do sporządzenia oceny lub opinii.
2.
Koszty, o których mowa w ust. 1, należy udokumentować rachunkami sporządzonymi według obowiązujących stawek lub cen. W razie niemożności przedstawienia rachunków koszty blankietów, telegramów lub telefonów mogą być rozliczane na podstawie oświadczenia rzeczoznawcy.
§  6.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 22 kwietnia 1968 r. w sprawie zasad i wysokości wynagrodzeń rzeczoznawców za opracowanie ocen i opinii (Monitor Polski Nr 19, poz. 124).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 22 kwietnia 1985 r. (M.P.85.11.93) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 maja 1985 r.
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 25 lipca 1987 r. (M.P.87.24.196) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 1987 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024