Wykonywanie przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich czynności dziennikarskich na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego.

ZARZĄDZENIE Nr 2
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 stycznia 1982 r.
w sprawie wykonywania przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich czynności dziennikarskich na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego.

W celu umożliwienia korespondentom zagranicznym i dziennikarzom polskim wykonywania czynności dziennikarskich oraz zapewnienia niezbędnej kontroli nad wykonywaniem tych czynności w sposób nie zagrażający porządkowi publicznemu w czasie obowiązywania stanu wojennego, na podstawie art. 6 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Korespondenci zagraniczni mogą wykonywać czynności dziennikarskie na podstawie legitymacji stwierdzającej fakt akredytacji, wydanej na podstawie przepisów zarządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych z dnia 13 marca 1967 r. o warunkach przebywania stałych korespondentów zagranicznych na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski Nr 19, poz. 94) oraz zarządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 10 maja 1967 r. o akredytacji i działalności stałych korespondentów zagranicznych na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, oraz zaświadczenia upoważniającego do wykonywania czynności dziennikarskich w czasie obowiązywania stanu wojennego, wydanego z upoważnienia Ministra Spraw Zagranicznych przez kierownika komórki organizacyjnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Szefa Centrum Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych).
2.
Korespondenci zagraniczni czasowo przebywający na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mogą wykonywać czynności dziennikarskie na podstawie wizy uprawniającej do przekroczenia granicy i przebywania na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz zaświadczenia upoważniającego do wykonywania czynności dziennikarskich w czasie obowiązywania stanu wojennego, o którym mowa w ust. 1.
3.
Zasady i tryb wydawania zaświadczeń, o których mowa w ust. 1 i 2, a także zasady wykonywania czynności dziennikarskich przez korespondentów zagranicznych przebywających na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego określa Minister Spraw Zagranicznych w uzgodnieniu z Ministrami Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
4.
Zasady:
1)
utrwalania materiałów dziennikarskich za pomocą nagrań magnetycznych i obrazów świetlnych,
2)
przekazywania za granicę materiałów dziennikarskich przez korespondentów zagranicznych przebywających na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego określa Minister Spraw Zagranicznych w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
§  2.
1.
Dziennikarze polscy mogą wykonywać czynności dziennikarskie na podstawie legitymacji wystawionej przez redaktora naczelnego właściwej redakcji oraz zezwolenia upoważniającego do wykonywania czynności dziennikarskich w czasie obowiązywania stanu wojennego, wydanego przez Rzecznika Prasowego Rządu na wniosek redaktora naczelnego właściwej redakcji.
2.
Dziennikarzom wojskowym zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje Szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego.
3.
Zezwolenia, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się na czas oznaczony, zamieszczając w nich dane określające tożsamość osoby, której udzielono zezwolenia, oraz nazwę redakcji, w której jest ona zatrudniona (pełni służbę wojskową). W zezwoleniach tych określa się ponadto obszar, na którym mogą być wykonywane czynności dziennikarskie.
§  3.
Zasady wykonywania czynności dziennikarskich przez dziennikarzy polskich w czasie obowiązywania stanu wojennego określają przepisy § 1-5 uchwały nr 19 Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawnienia informacji dla środków masowego przekazu (Monitor Polski Nr 5, poz. 21) oraz przepisy dotyczące ograniczeń wynikających z obowiązywania stanu wojennego.
§  4.
1.
Dziennikarze polscy posiadający zezwolenia, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą dokonywać zdjęć fotograficznych i filmowych oraz obrazów telewizyjnych również w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których na podstawie art. 20 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) został wprowadzony zakaz dokonywania takich zdjęć i obrazów.
2.
Publikowanie materiałów dziennikarskich przez dziennikarzy polskich w środkach masowego przekazu następuje na zasadach określonych w przepisach zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie zasad i trybu udzielania zezwoleń na rozpowszechnianie publikacji i widowisk oraz postępowania przy użytkowaniu zakładów, urządzeń i aparatów poligraficznych w czasie obowiązywania stanu wojennego (Monitor Polski Nr 30, poz. 278).
§  5.
Przekazywanie materiałów dziennikarskich przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich za pomocą środków łączności następuje na zasadach określonych w przepisach rozdziału I rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wykonania przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności (Dz. U. Nr 29, poz. 160) i aktach na ich podstawie wydanych.
§  6.
1.
Zbieranie materiałów dziennikarskich dotyczących problematyki wojskowo-obronnej, a w szczególności działalności żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, jednostek wojskowych i zakładów podległych Ministrowi Obrony Narodowej jest dozwolone tylko za zezwoleniem specjalnym, wydanym przez Szefa Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego.
2.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej oraz pracownicy zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej mogą udzielać informacji dotyczących swojej działalności służbowej tylko osobom posiadającym zezwolenia specjalne, o których mowa w ust. 1, przestrzegając przy tym przepisów o ochronie tajemnicy w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  7.
1.
Wprowadza się zakaz zbierania przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich nie posiadających zezwolenia specjalnego, o którym mowa w § 6 ust. 1, materiałów dziennikarskich dotyczących problematyki wojskowo-obronnej, z wyjątkiem informacji przekazanych przez Rzecznika Prasowego Rządu oraz upoważnionych przedstawicieli organów resortu obrony narodowej, a także informacji zawartych w serwisie informacyjnym Polskiej Agencji Prasowej.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również materiałów dziennikarskich dotyczących działalności jednostek zmilitaryzowanych, z wyjątkiem informacji przekazanych przez upoważnionych przedstawicieli kierownictw resortów, w których występują jednostki zmilitaryzowane, oraz kierowników tych jednostek lub ich rzeczników prasowych.
§  8.
Kierownicy jednostek organizacyjnych administracji państwowej i gospodarki narodowej, o których mowa w § 1 ust. 1 uchwały nr 19 Rady Ministrów z dnia 17 lutego 1978 r. w sprawie dalszego usprawnienia informacji dla środków masowego przekazu (Monitor Polski Nr 5, poz. 21), udzielają informacji korespondentom zagranicznym i dziennikarzom polskim na zasadach określonych w § 1-4 tej uchwały, a także na zasadach określonych przez ich organy nadrzędne, przestrzegając przy tym wymagań ochrony tajemnicy państwowej i służbowej.
§  9.
Przepisy zarządzenia stosuje się w czasie obowiązywania stanu wojennego wprowadzonego uchwałą Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa (Dz. U. Nr 29, poz. 155).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.2.4

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wykonywanie przez korespondentów zagranicznych i dziennikarzy polskich czynności dziennikarskich na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w czasie obowiązywania stanu wojennego.
Data aktu: 12/01/1982
Data ogłoszenia: 20/01/1982
Data wejścia w życie: 20/01/1982