Status zakładowych radiowęzłów w przedsiębiorstwach państwowych.

ZARZĄDZENIE Nr 1
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1982 r.
w sprawie statusu zakładowych radiowęzłów w przedsiębiorstwach państwowych.

Do czasu wydania ustawy - prawo prasowe i uregulowania w niej zasad działania zakładowych radiowęzłów w przedsiębiorstwach państwowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Urządzenia techniczne oraz inne wyposażenie rozgłośni lub radiowęzłów zakładowych stanowią część mienia przedsiębiorstwa, określonego przepisami art. 38 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122).
§  2.
Dyrektor przedsiębiorstwa, sprawując zgodnie z art. 33 ustawy wymienionej w § 1 zarząd przedsiębiorstwem, podejmuje samodzielnie decyzje w sprawach funkcjonowania radiowęzłów, które powinny służyć potrzebom przedsiębiorstwa, jego załogi oraz organizacji politycznych i społecznych działających w przedsiębiorstwie. W szczególności dyrektor przedsiębiorstwa:
1)
dokonuje rejestracji radiowęzła we właściwym terytorialnie urzędzie wojewódzkim,
2)
przyjmuje i zwalnia kierownika (redaktora naczelnego) oraz innych pracowników radiowęzła w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie pracy,
3)
zatwierdza ogólny program tematyczny działalności radiowęzła oraz określa szczegółowe zasady funkcjonowania radiowęzła,
4)
zapewnia pracownikom zatrudnionym w radiowęźle dostęp do informacji, z uwzględnieniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej, służbowej i gospodarczej,
5)
zapewnia radiowęzłowi warunki funkcjonowania, środki techniczne i wyposażenie niezbędne do jego pracy, a w szczególności pomieszczenie, sprzęt, prenumeratę czasopism itp.
§  3.
Nadzór nad działalnością radiowęzła oraz inne uprawnienia wymienione w § 2 dyrektor przedsiębiorstwa może przekazać w całości lub w części jednemu ze swych zastępców.
§  4.
1.
Radiowęzeł stanowi środek przekazu informacji w sprawach o istotnym znaczeniu dla przedsiębiorstwa oraz jego załogi. W szczególności zakładowe radiowęzły zapewniają informacje w sprawach:
1)
produkcji oraz realizacji innych zadań gospodarczych przedsiębiorstwa,
2)
bezpieczeństwa i ochrony pracy,
3)
socjalno-bytowych załogi,
4)
działalności kulturalno-oświatowej i wychowawczej.
2.
Działalność radiowęzła powinna służyć przede wszystkim kształtowaniu wśród pracowników przedsiębiorstwa socjalistycznego stosunku do pracy i mienia społecznego. Radiowęzeł powinien być wykorzystywany przez organizacje polityczne i społeczne w celu wyrażania poglądów w istotnych sprawach polityczno-społecznych i gospodarczych w ramach statutowej działalności tych organizacji.
§  5.
W porozumieniu z organizacjami politycznymi i działającymi w przedsiębiorstwie organizacjami społecznymi dyrektor przedsiębiorstwa powołuje zespół programowy (radę programową) radiowęzła. Zadaniem tego zespołu (rady programowej) powinno być wyrażanie opinii oraz przedstawianie dyrektorowi wniosków we wszelkich sprawach związanych z funkcjonowaniem radiowęzła. W szczególności zespół programowy (rada programowa) dokonywać będzie oceny działalności radiowęzła i na tej podstawie może przedstawić dyrektorowi przedsiębiorstwa wnioski personalne w sprawie przyjęcia do pracy, awansowania lub zwolnienia kierownika czy innych osób zatrudnionych w radiowęźle.
§  6.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do radiowęzłów stanowiących część mienia państwowych jednostek organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi oraz do funkcjonowania radiowęzłów międzyzakładowych.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024