Zaopatrywanie jednostek gospodarki nie uspołecznionej w artykuły mięsne i obrót tymi artykułami.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 5 czerwca 1982 r.
w sprawie zaopatrywania jednostek gospodarki nie uspołecznionej w artykuły mięsne i obrotu tymi artykułami.

Na podstawie art. 3 ust. 1 dekretu z dnia 19 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) oraz § 1 zarządzenia nr 65 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1957 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu mięsem (Monitor Polski Nr 20, poz. 148) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie reguluje zasady i tryb zaopatrywania w mięso, tłuszcze zwierzęce, zwierzęta rzeźne i osłonki oraz podroby objęte sprzedażą reglamentowaną, zwane dalej "surowcami", rzemieślniczych zakładów wędliniarskich i kuchmistrzowskich oraz innych jednostek gospodarki nie uspołecznionej, zwanych dalej "zakładami rzemieślniczymi".
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o przedsiębiorstwach przemysłu mięsnego, rozumie się te przedsiębiorstwa, których organem założycielskim jest Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  3.
1.
Zakłady rzemieślnicze zaopatrują się w surowce do produkcji:
1)
z własnego tuczu,
2)
w przedsiębiorstwach przemysłu mięsnego, z wyjątkiem zwierząt rzeźnych.
2.
Zakłady rzemieślnicze zaopatrują się w zwierzęta rzeźne na pisemne zlecenie przedsiębiorstw przemysłu mięsnego:
1)
w punktach skupu zwierząt rzeźnych,
2)
w spółdzielniach zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", jeżeli zwierzęta rzeźne skupowane są bezpośrednio u producenta rolnego.
§  4.
1.
Właściwe terenowe organy administracji państwowej w rozdzielnikach miesięcznych ustalają dla zakładów rzemieślniczych wielkość produkcji i dostaw na rynek wyrobów gotowych z surowców nabytych od jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, oraz wyznaczają odbiorców tych wyrobów.
2.
Przedsiębiorstwa przemysłu mięsnego, właściwe ze względu na siedzibę zakładu rzemieślniczego, zapewniają przydział surowca na wykonanie produkcji, o której mowa w ust. 1.
3.
Wyroby gotowe, wyprodukowane przez zakłady rzemieślnicze z surowców pochodzących z własnego tuczu, przeznaczone są na zaopatrzenie rynku i nie są objęte rozdzielnikami, o których mowa w ust. 1.
§  5.
Przedsiębiorstwa przemysłu mięsnego, właściwe ze względu na siedzibę zakładu rzemieślniczego, ustalają punkty zaopatrywania się zakładów rzemieślniczych w surowce do produkcji w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2.
§  6.
Przedsiębiorstwa przemysłu mięsnego zapewniają zakładom rzemieślniczym zaopatrzenie w osłonki do produkcji przetworów mięsnych na takich samych warunkach jak dla innych producentów artykułów mięsnych.
§  7.
1.
Uspołecznione przedsiębiorstwa handlu detalicznego nie mogą zlecać zakładom rzemieślniczym produkcji mięsa w elementach kulinarnych, przetworów mięsnych i wyrobów garmażeryjnych.
2.
Zakłady rzemieślnicze nie mogą wprowadzać do obrotu kiełbas z dodatkiem surowców niemięsnych, a w szczególności z kaszą i mąką.
§  8.
1.
Zakłady rzemieślnicze składają właściwym terenowym organom administracji państwowej miesięczne rozliczenia z zużycia do produkcji surowca nabytego na zasadach określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 oraz z gotowego wyrobu w terminie 10 dni po upływie miesiąca, którego rozliczenie dotyczy.
2.
W rozliczeniach, o których mowa w ust. 1, należy wykazać ilość wyprodukowanych artykułów mięsnych, asortyment, ilość surowca mięsnego, podrobowego i tłuszczu zwierzęcego, zużytego do produkcji, oraz odbiorców.
3.
W razie nabycia przez zakład rzemieślniczy zwierząt rzeźnych zakład ten dokonuje przeliczenia zwierząt na surowiec mięsny, podrobowy i tłuszcz zwierzęcy, stosując wskaźniki przeliczeniowe obowiązujące w przedsiębiorstwach przemysłu mięsnego.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 6 grudnia 1963 r. w sprawie zaopatrywania jednostek gospodarki nie uspołecznionej w surowce mięsne, produkcji przez te jednostki przetworów mięsnych i wyrobów garmażeryjnych oraz obrotu tymi przetworami i wyrobami (Monitor Polski z 1963 r. Nr 96, poz. 454, z 1964 r. Nr 65, poz. 303 i z 1981 r. Nr 13, poz. 105).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1982.16.132

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zaopatrywanie jednostek gospodarki nie uspołecznionej w artykuły mięsne i obrót tymi artykułami.
Data aktu: 05/06/1982
Data ogłoszenia: 30/06/1982
Data wejścia w życie: 30/06/1982