Wypłaty odszkodowań w walutach zagranicznych z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych krajowców dewizowych z tytułu szkód powstałych za granicą.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 czerwca 1982 r.
w sprawie wypłaty odszkodowań w walutach zagranicznych z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych krajowców dewizowych z tytułu szkód powstałych za granicą.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357, z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) oraz § 27 ust. 2 i § 47 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych (Dz. U. Nr 30, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odszkodowania z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych za szkody powstałe za granicą wypłacane są:
1)
cudzoziemcom dewizowym w walutach zagranicznych w zakresie odpowiedzialności cywilnej krajowca dewizowego,
2)
krajowcom dewizowym na zasadach określonych w rozdziałach 2, 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych (Dz. U. Nr 30, poz. 166).
§  2.
Niezależnie od odszkodowań, o których mowa w § 1, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "WARTA" Spółka Akcyjna, zwane dalej TUiR "WARTA", zwraca w walutach zagranicznych udowodnione rachunkami i uzasadnione okolicznościami wypadku poniesione za granicą przez posiadacza (kierowcę) pojazdu wydatki na:
1)
koszty związane z zapobieżeniem zwiększeniu się szkody,
2)
niezbędne koszty transportu uszkodzonego pojazdu do najbliższego od miejsca wypadku zakładu naprawczego oraz koszty parkingu,
3)
koszty obrony posiadacza (kierowcy) pojazdu w postępowaniu karnym, jeżeli zostanie ono wszczęte za granicą w związku z wypadkiem objętym obowiązkowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, pod warunkiem że TUiR "WARTA" żądało obrony lub wyraziło na to zgodę,
4)
uzyskanie dokumentów niezbędnych do ustalenia okoliczności lub rozmiaru szkody.
§  3.
1.
W razie gdy uszkodzony za granicą pojazd wymaga naprawy w zakresie niezbędnym do kontynuowania bezpiecznej jazdy, naprawa dokonywana jest wyłącznie na zlecenie zagranicznego przedstawiciela TUiR "WARTA", który pokrywa koszty tej naprawy.
2.
Jeżeli koszt naprawy szkody objętej ubezpieczeniem, niezbędnej do kontynuowania bezpiecznej jazdy, nie przekracza w walutach zagranicznych równowartości kwoty 200 dolarów USA, a jeżeli naprawa dokonywana jest na terytorium europejskich państw członkowskich Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej - 300 rubli, to koszt tej naprawy może być pokryty bezpośrednio przez posiadacza (kierowcę) pojazdu, bez obowiązku zgłoszenia szkody zagranicznemu przedstawicielowi TUiR "WARTA".
3.
Zwrot poniesionych przez posiadacza (kierowcę) pojazdu kosztów naprawy w zakresie określonym w ust. 2 następuje w kraju na podstawie oryginalnych rachunków w walucie kraju, na którego terytorium miał miejsce wypadek.
4.
Jeżeli naprawa uszkodzonego pojazdu zostanie przeprowadzona za granicą bez zgody TUiR "WARTA" lub jego zagranicznego przedstawiciela albo też zakres i koszty tej naprawy przekroczą zakres i koszt naprawy niezbędnej oraz kwotę określoną w ust. 2, wypłata uznanego w tym zakresie odszkodowania następuje w kraju w złotych, na podstawie kosztorysu.
§  4.
1.
Koszty transportu uszkodzonego pojazdu w celu naprawy w kraju pokrywa TUiR "WARTA", jeżeli transport dokonany został na jego zlecenie.
2.
Jeżeli transport uszkodzonego pojazdu w celu naprawy w kraju dokonywany jest na zlecenie posiadacza (kierowcy) pojazdu bez zgody TUiR "WARTA", zwrot kosztów transportu następuje do wysokości kosztów i w walucie, w jakiej poniosłoby je TUiR "WARTA" wydając takie zlecenie.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024