Gospodarka gruntami rolnymi.

UCHWAŁA Nr 40
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1981 r.
w sprawie gospodarki gruntami rolnymi.

W związku z wytycznymi Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Prezydium Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w sprawie węzłowych problemów polityki rolnej, rolnictwa i gospodarki żywnościowej, w celu poprawy gospodarki gruntami rolnymi i zapewnienia warunków nienaruszalności własności indywidualnych gospodarstw rolnych i stabilności gospodarowania w rolnictwie, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Podstawowymi zadaniami organów administracji państwowej i państwowych jednostek organizacyjnych pracujących na rzecz rolnictwa w zakresie gospodarki gruntami rolnymi są:
1)
zapewnienie pełnego i efektywnego wykorzystania gruntów rolnych,
2)
oddziaływanie w kierunku poprawy struktury obszarowej gospodarstw rolnych, zwłaszcza indywidualnych,
3)
ograniczanie przeznaczania gruntów rolnych na cele nierolnicze.
§  2.
1.
Naczelnik gminy jest zobowiązany do zasięgania opinii samorządu rolniczego w sprawach:
1)
sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi,
2)
przeznaczania gruntów rolnych na cele nierolnicze,
3)
przekazywania nieruchomości rolnych pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz przekazywania gruntów Państwowego Funduszu Ziemi tym jednostkom,
4)
opracowywania planów przestrzennego zagospodarowania wsi,
5)
wykupu i przejmowania gospodarstw zaniedbanych, opuszczonych i zadłużonych,
6)
wywłaszczania nieruchomości rolnych oraz
7)
w innych sprawach związanych z gospodarką gruntami rolnymi.
2.
Naczelnik gminy po zasięgnięciu opinii samorządu rolniczego powinien w większym niż dotychczas zakresie korzystać z uprawnień do wydawania zezwoleń na tworzenie większych obszarowo indywidualnych gospodarstw rolnych, z zachowaniem norm obszarowych wynikających z przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej.
3.
Wojewodowie spowodują przekazywanie na rzecz Państwowego Funduszu Ziemi gruntów gospodarstw uspołecznionych, które ze względu na położenie, oddalenie od podstawowego areału bądź rozdrobnienie będą lepiej wykorzystane przez rolników indywidualnych.
§  3.
Nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi wydzierżawia naczelnik gminy na okres 10 lat. Umowa dzierżawy może być wypowiedziana przed upływem terminu, na który została zawarta, jedynie w wypadkach, gdy nieruchomość jest niezbędna na cele szczególnie ważne dla gospodarki narodowej lub gdy jest nienależycie zagospodarowana.
§  4.
1.
Wojewodowie i naczelnicy gmin w planach zagospodarowania przestrzennego oraz przy rozdysponowywaniu gruntów rolnych Państwowego Funduszu Ziemi powinni uwzględniać organizowanie pracowniczych ogródków działkowych, szczególnie na terenie wokół aglomeracji miejskich. Rozwój ogródków działkowych nie może być jednak sprzeczny z interesem rolników.
2.
Wydzielanie pracowniczych ogródków działkowych powinno następować przede wszystkim na najsłabszych lub zaniedbanych gruntach.
§  5.
1.
Ministrowie opracują w terminie do dnia 30 czerwca 1981 r. projekty aktów prawnych dotyczących usprawnienia gospodarki gruntami rolnymi:
1)
Minister Rolnictwa - projekty ustaw o ochronie gruntów rolnych oraz o scalaniu gruntów,
2)
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych - projekt zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin,
3)
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska - projekty aktów prawnych dotyczących ograniczenia wywłaszczania nieruchomości rolnych, planowania przestrzennego, terenów budowlanych na obszarach wsi i ewidencji gruntów,
4)
Minister Sprawiedliwości - propozycje ustawowego uregulowania prawnej ochrony własności gospodarstw indywidualnych rolników, projekt zmiany przepisów Kodeksu cywilnego oraz projekty aktów prawnych w zakresie obniżenia opłat związanych z przenoszeniem i regulowaniem własności nieruchomości rolnych,
5)
Minister Finansów - projekty aktów prawnych w zakresie:
a)
udzielania kredytów i ulg w podatku gruntowym, ułatwiających nabywanie gruntów przez rolników,
b)
zapewnienia kompleksowej obsługi rolników przez banki w sprawach związanych z nabywaniem nieruchomości rolnych.
2.
Projekty aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, powinny być skonsultowane z organami samorządu rolniczego.
§  6.
Wojewodowie przynajmniej raz w roku przeprowadzają kontrole użytkowania gruntów w gospodarstwach uspołecznionych.
§  7.
Wojewodowie w ramach środków określonych w narodowym planie społeczno-gospodarczym zapewnią sprawne wykonanie uchwały.
§  8.
Zaleca się Zarządom Centralnego Związku Kółek Rolniczych i Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych odpowiednie stosowanie przepisów uchwały.
§  9.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
wojewodzie - rozumie się przez to również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego,
2)
naczelniku gminy - rozumie się przez to również inne terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.6.50

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Gospodarka gruntami rolnymi.
Data aktu: 20/02/1981
Data ogłoszenia: 28/02/1981
Data wejścia w życie: 28/02/1981