Dopłata do środków pieniężnych uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

UCHWAŁA Nr 257
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 grudnia 1981 r.
w sprawie dopłaty do środków pieniężnych uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej.

W celu zapewnienia producentom rolnym warunków sprzyjających sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1975 r. Nr 20, poz. 108 i z 1981 r. Nr 17, poz. 82) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
 
1.
Środki pieniężne uzyskane przez producentów rolnych za sprzedane produkty rolnicze jednostkom gospodarki uspołecznionej, uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia skupu i kontraktacji, w okresie od dnia 1 listopada 1981 r. do dnia 31 stycznia 1982 r., tj. do czasu wprowadzenia nowych cen skupu na wszystkie podstawowe produkty rolnicze, zostaną powiększone o dopłatę w wysokości wynikającej ze wzrostu cen skupu pod warunkiem gromadzenia środków pieniężnych na specjalnych rachunkach bankowych.
2.
Podstawą do ustalenia wysokości dopłaty stanowi:
1)
dla rolników indywidualnych - saldo rachunku specjalnego według stanu na dzień 31 stycznia 1982 r., pomniejszone o kwotę kredytów bankowych obrotowych pobranych, a nie spłaconych w okresie od dnia 1 listopada 1981 r. do dnia 31 stycznia 1982 r., oraz o wartość artykułów przemysłowych nabytych na podstawie przepisów uchwały nr 229 Rady Ministrów z dnia 29 października 1981 r. w sprawie środków aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego (Monitor Polski Nr 28, poz. 256) - po cenach detalicznych obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1982 r.,
2)
dla uspołecznionych gospodarstw rolnych - wysokość środków pieniężnych pochodzących ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej, o których mowa w ust. 1, w okresie od dnia 1 listopada 1981 r. do dnia 31 stycznia 1982 r., pomniejszona o kwotę wydatków przeznaczonych na zakup środków produkcji i usług na bieżącą działalność gospodarczą w tym okresie, z wyjątkiem wydatków na działalność budowlano-montażową przedsiębiorstw w systemie gospodarczym.
3.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej określi szczegółowe zasady ustalenia wysokości dopłaty, o której mowa w ust. 2.
§  2.
1.
Dopłatę, o której mowa w § 1 ust. 1, oblicza się na podstawie wzrostu cen produktów rolniczych ustalanych przez Radę Ministrów.
2.
Dopłatą nie obejmuje się jednorodnej produkcji nakładczej oraz ogrodniczej i sadowniczej, na którą obowiązują ceny dnia i miejsca.
3.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Prezesem Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej ustali zasady kwalifikacji jednorodnej produkcji nakładczej oraz ogrodniczej i sadowniczej.
4.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Cen określi szczegółowe zasady ustalania wskaźnika wzrostu cen skupu produktów rolniczych.
§  3.
Środki pieniężne, o których mowa w § 1 ust. 1, są oprocentowane w wysokości obowiązującej dla wkładów płatnych na każde żądanie.
§  4.
Minister Finansów zapewni środki na wykonanie uchwały.
§  5.
Ilekroć w uchwale jest mowa o producentach rolnych, rozumie się przez to rolników indywidualnych oraz jednostki uspołecznione gospodarki rolnej.
§  6.
Traci moc § 4 uchwały nr 229 Rady Ministrów z dnia 29 października 1981 r. w sprawie środków aktywizacji skupu żywca rzeźnego wieprzowego i wołowego (Monitor Polski Nr 28, poz. 256).
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 81 z dnia 29 kwietnia 1982 r. (M.P.82.14.99) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 maja 2005 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.31.282

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dopłata do środków pieniężnych uzyskiwanych ze sprzedaży produktów rolniczych jednostkom gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 07/12/1981
Data ogłoszenia: 23/12/1981
Data wejścia w życie: 23/12/1981