Pełnienie czynnej służby w obronie cywilnej w czasie obowiązywania stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa.

ZARZĄDZENIE
SZEFA OBRONY CYWILNEJ KRAJU
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie pełnienia czynnej służby w obronie cywilnej w czasie obowiązywania stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa.

Na podstawie § 2 pkt 2 uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa (Dz. U. Nr 29, poz. 155) oraz w związku z art. 12 ust. 4 pkt 2 i 3, art. 148 pkt 2, art. 157 ust. 1 i art. 237 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązek pełnienia czynnej służby w obronie cywilnej w czasie obowiązywania stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa - stosownie do postanowień uchwały Rady Państwa w sprawie wprowadzenia stanu wojennego - na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których został wprowadzony ten stan, dotyczy osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do następujących formacji, działających na terytorium, na którym obowiązuje stan wojenny:
1)
specjalistycznych oddziałów pierwszej pomocy medycznej;
2)
specjalistycznych oddziałów technicznych będących specjalistycznymi oddziałami obrony cywilnej;
3)
zakładowych i terenowych formacji obrony cywilnej w części dotyczącej komend tych formacji oraz służb:
a)
przeciwpożarowej,
b)
medyczno-sanitarnej,
c)
porządkowo-ochronnej,
d)
ratownictwa technicznego,

zwanych dalej "oddziałami obrony cywilnej".

2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, powstaje z chwilą postawienia w stan gotowości oddziału obrony cywilnej do wykonywania ustalonych zadań, polegający na pełnieniu czynnej służby przez czas i w zakresie wynikającym z wykonywania zadań przez ten oddział.
3.
Postawienie w stan gotowości oddziału obrony cywilnej następuje na zarządzenie komendanta tego oddziału, stosownie do decyzji kierownika zakładu pracy lub organu nadrzędnego.
§  2.
Zadaniem oddziałów obrony cywilnej zorganizowanych na zasadach określonych w § 1 ust. 2 i 3 jest w szczególności prowadzenie akcji ratunkowych i niesienia pomocy poszkodowanym.
§  3.
1.
Komendant oddziału obrony cywilnej organizuje przedsięwzięcia związane z wykonywaniem zadań, o których mowa w § 2, i kieruje ich realizacją.
2.
Osoby pełniące służbę w oddziale obrony cywilnej obowiązane są do wykonywania poleceń związanych z tą służbą, wydawanych przez komendanta oddziału lub jego przełożonych.
3.
W innym czasie niż przeznaczony na realizację zadań przewidzianych w § 2 osoby pełniące służbę w oddziale obrony cywilnej wykonują swoje dotychczasowe obowiązki służbowe (pracownicze), pozostając w stałej gotowości do natychmiastowego stawienia się w oddziale w celu podjęcia nakazanych zadań.
4.
Komendant oddziału obrony cywilnej obowiązany jest poinformować osoby pełniące służbę w tym oddziale o ich obowiązkach i uprawnieniach, a także o odpowiedzialności karnej za naruszenie obowiązków wynikających z tej służby na podstawie przepisów karnych działu IX ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111).
§  4.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i zarządy centralnych związków spółdzielni oraz szefowie obrony cywilnej województw, miast, dzielnic, gmin oraz miast i gmin zapewnią:
1)
niezwłoczne przekazanie kierownikom podległych zakładów pracy, w których występują oddziały obrony cywilnej wymienione w § 1 ust. 1, ustaleń wynikających z zarządzenia oraz danych dotyczących sposobów ich realizacji;
2)
osobom pełniącym służbę w oddziałach obrony cywilnej - stosownie do posiadanych zapasów - umundurowanie, środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt i materiały niezbędne do wykonywania zadań.
2.
Szefowie obrony cywilnej województw, w celu zapewnienia operatywnego przekazania ustaleń niniejszego zarządzenia do zakładów pracy, niezależnie od ich podporządkowania, zobowiążą podległych szefów obrony cywilnej (miast, dzielnic, gmin oraz miast i gmin) do niezwłocznego przekazania ustaleń wynikających z zarządzenia do kierowników zakładów pracy znajdujących się na terenie ich działania - do realizacji.
§  5.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i zarządy centralnych związków spółdzielni oraz wojewodowie mogą zarządzić, w miarę potrzeby, skoszarowanie osób pełniących służbę w oddziałach obrony cywilnej, zorganizowanych w podległych zakładach pracy.
§  6.
W sprawach związanych z zapewnieniem osobom pełniącym służbę w oddziałach obrony cywilnej bezpłatnego wyżywienia i zakwaterowania należy - do czasu wydania przepisów w tym przedmiocie przez Radę Ministrów na podstawie art. 166 ust. 1 ustawy, o której mowa w § 3 ust. 4 - stosować przepisy uchwały nr 75 Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 1978 r. w sprawie finansowania szkolenia obronnego i świadczeń przysługujących uczestnikom tego szkolenia, odnoszące się do uczestników szkolenia obronnego w zakresie wyżywienia i zakwaterowania.
§  7.
1.
W zakładach pracy, w których w chwili objęcia ich militaryzacją były zorganizowane oddziały obrony cywilnej wymienione w § 1 ust. 1, należy zachować ich dotychczasowe struktury organizacyjne w celu wykorzystania tych oddziałów do prowadzenia akcji ratunkowych i niesienia pomocy poszkodowanym.
2.
Do osób posiadających przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do oddziałów obrony cywilnej, o których mowa w ust. 1, z tytułu objęcia zakładów pracy militaryzacją mają zastosowanie przepisy dotyczące służby w jednostkach zmilitaryzowanych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.30.279

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pełnienie czynnej służby w obronie cywilnej w czasie obowiązywania stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa.
Data aktu: 12/12/1981
Data ogłoszenia: 14/12/1981
Data wejścia w życie: 13/12/1981, 14/12/1981