Kompleksowa obsługa rolników przez banki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi.

UCHWAŁA Nr 209
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1981 r.
w sprawie kompleksowej obsługi rolników przez banki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi.

W celu poprawy gospodarki gruntami rolnymi, stworzenia odpowiednich warunków obsługi obrotu nieruchomościami rolnymi oraz zapewnienia sprawnego przekazywania gruntów Państwowego Funduszu Ziemi do sprzedaży, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała reguluje kompleksową obsługę ludności wiejskiej przez banki spółdzielcze w sprawach dotyczących nabywania nieruchomości rolnych z Państwowego Funduszu Ziemi, nabywania działek budowlanych zagrodowych i mieszkaniowych na obszarach gmin oraz obrotu nieruchomościami rolnymi pomiędzy rolnikami oraz pomiędzy rolnikami a uspołecznionymi jednostkami gospodarki rolnej.
2.
Udzielanie kredytów na zakup nieruchomości rolnych regulują odrębne przepisy.
§  2.
1.
Banki spółdzielcze w zakresie sprzedaży nieruchomości państwowych:
1)
przyjmują od naczelników gmin (miast i gmin) wykazy nieruchomości rolnych przewidzianych do sprzedaży i ogłaszają je w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gmin wraz z podaniem orientacyjnej ceny nieruchomości i określają termin składania wniosków o ich nabycie,
2)
przyjmują wnioski kandydatów na nabycie nieruchomości rolnych, zbierają informacje o możliwościach produkcyjnych kandydatów i przy współudziale samorządu bankowego opracowują propozycje dotyczące ustalenia nabywców,
3)
podają do publicznej wiadomości wykazy kandydatów na nabywców nieruchomości rolnych wraz z krótką charakterystyką ich możliwości produkcyjnych,
4)
przedstawiają na walnych zebraniach mieszkańców wsi propozycje w zakresie ustalenia nabywców wraz z ich uzasadnieniem,
5)
dokonują wyceny nieruchomości i ustalają z nabywcami warunki nabycia nieruchomości oraz uzgadniają terminy zawarcia umowy,
6)
kompletują dokumentację pomiarowo-klasyfikacyjną niezbędną do zawarcia umowy,
7)
zawierają na podstawie odrębnych przepisów umowy sprzedaży nieruchomości,
8)
wykonują inne czynności związane z obsługą obrotu ziemią.
2.
W wypadkach uzasadnionych rozmiarami obrotu nieruchomościami dokonywanego na obsługiwanym terenie, banki mogą zatrudniać pracowników o kwalifikacjach rzeczoznawców dla dokonywania wyceny nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
§  3.
1.
Naczelnicy gmin przekazują bankom spółdzielczym wykazy gruntów przewidzianych do sprzedaży rolnikom wraz z dokumentacją stwierdzającą prawo własności Skarbu Państwa najpóźniej w terminie 30 dni od ich przejęcia na rzecz Państwowego Funduszu Ziemi.
2.
Służby geodezyjne opracowują dokumentację pomiarowo-klasyfikacyjną niezbędną do zawarcia umowy w terminie 30 dni od złożenia przez bank zapotrzebowania na wykonanie tej dokumentacji.
§  4.
Postępowanie w sprawie ustalenia nabywców nieruchomości powinno być prowadzone w taki sposób, aby zapewnić szeroki wgląd społeczeństwa w decydowanie o gospodarce ziemią, jak również umożliwiać zainteresowanym składanie uwag i wniosków w tym zakresie.
§  5.
1.
Uzgodnienia nabywców dokonuje się na walnych zebraniach mieszkańców wsi z udziałem naczelnika gminy lub jego upoważnionego przedstawiciela, na podstawie przedstawionych przez bank propozycji.
2.
Naczelnicy gmin zapewniają sprawną organizację i przebieg zebrań organizowanych w celu ustalenia nabywców nieruchomości.
§  6.
1.
Naczelnik gminy w wyniku dokonanych uzgodnień wydaje decyzję o ustaleniu nabywców, którą bezzwłocznie podaje do publicznej wiadomości.
2.
Naczelnik gminy przekazuje bankowi spółdzielczemu decyzję o ustaleniu nabywcy najpóźniej w terminie 7 dni od dnia, kiedy decyzja stała się ostateczna.
3.
Ostateczna decyzja stanowi podstawę do sporządzenia aktu notarialnego.
§  7.
Banki spółdzielcze przekazują państwowym biurom notarialnym dokumentację niezbędną do zawarcia umowy sprzedaży najpóźniej w terminie 30 dni od dnia otrzymania ostatecznej decyzji administracyjnej, o której mowa w § 6.
§  8.
Państwowe biura notarialne wyznaczają na potrzeby banków stałe terminy sporządzania aktów notarialnych, zapewniające zawarcie umowy najpóźniej w ciągu 14 dni od otrzymania pełnej dokumentacji prawnej i geodezyjnej.
§  9.
1.
Banki spółdzielcze pośredniczą w zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości rolnych pomiędzy rolnikami oraz pomiędzy rolnikami a uspołecznionymi jednostkami gospodarki rolnej na zlecenie zainteresowanych stron.
2.
Za czynności określone w ust. 1 pobierane są opłaty bankowe określone w odrębnych przepisach.
3.
Zakres pośrednictwa ustalany jest każdorazowo w zleceniu stron i może obejmować wszystkie czynności związane z wyszukaniem sprzedawców lub nabywców nieruchomości, dokonywaniem wyceny nieruchomości, kompletowaniem niezbędnej dokumentacji prawnej i geodezyjnej oraz zawarciem umowy w państwowych biurach notarialnych.
§  10.
Banki prowadzą działalność informacyjną w zakresie możliwości nabycia nieruchomości rolnych (gospodarstw rolnych) stanowiących własność Państwa oraz innych osób na podstawie zlecenia pośrednictwa.
§  11.
Pracownikom banków zatrudnionym na stanowiskach związanych z obsługą obrotu nieruchomościami przysługują uprawnienia do ubiegania się o nabycie samochodów osobowych na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach dla niektórych służb obsługujących rolnictwo.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024