Rozwój ubocznej produkcji rynkowej w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych i budowlano-montażowych.

UCHWAŁA Nr 95
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 maja 1981 r.
w sprawie rozwoju ubocznej produkcji rynkowej w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych i budowlano-montażowych.

W celu zwiększenia produkcji artykułów rynkowych, w tym nieskomplikowanych narzędzi i części zamiennych dla gospodarstw rolnych, a zwłaszcza produkcji z surowców odpadowych lub niepełnowartościowych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przez uboczną produkcję rynkową należy rozumieć produkcję wyrobów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku i na potrzeby kooperacji związanej z produkcją rynkową, wytwarzanych z surowców i materiałów odpadowych, niepełnowartościowych, lokalnych surowców naturalnych oraz z materiałów uznanych w myśl obowiązujących przepisów za zbędne.
2.
Koszt podstawowych surowców i materiałów pełnowartościowych zużywanych do ubocznej produkcji rynkowej nie może przekraczać 40% wartości tej produkcji.
3.
Do ubocznej produkcji rynkowej nie mogą być zaliczane wyroby, których obowiązek produkowania wynika z dyrektywnych zadań wyznaczonych przez jednostki nadrzędne stosownie do uchwały nr 118 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1980 r. w sprawie zmian w systemie kierowania przedsiębiorstwami państwowymi w 1981 r. (Monitor Polski Nr 30, poz. 165).
4.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) nadzorujący państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlano-montażowe zapewnią tym przedsiębiorstwom pomoc techniczną w organizowaniu produkcji ubocznej, jak również nadzór nad jakością produkowanych wyrobów, oraz określą w terminie do dnia 30 czerwca 1981 r. szczegółowe zasady uznawania artykułów za wytwarzane w ramach ubocznej produkcji rynkowej.
§  2.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi zasady podziału zysku osiąganego z ubocznej produkcji rynkowej, przewidując przeznaczanie części tego zysku bez opodatkowania na:
1)
fundusz rozwoju w celu finansowania inwestycji poza limitami wynikającymi z narodowych planów społeczno-gospodarczych,
2)
fundusz nagród za rozwijanie ubocznej produkcji rynkowej, nie objętych planowanym funduszem płac i nie podlegających limitowaniu.
§  3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów uwzględni w przepisach określających zasady ustalania produkcji netto odpowiednie zachęty do rozwoju ubocznej produkcji rynkowej, przewidując, że w rachunku tej produkcji faktyczną wartość sprzedaży artykułów wytwarzanych w ramach ubocznej produkcji rynkowej zwiększa się o określony procent.
§  4.
Ceny wyrobów wytwarzanych w ramach ubocznej produkcji rynkowej ustala dyrektor przedsiębiorstwa zgodnie z § 18 ust. 1 pkt 1 lit. c) uchwały nr 271 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (Monitor Polski z 1974 r. Nr 40, poz. 233 i z 1975 r. Nr 19, poz. 118), z uwzględnieniem przepisów zarządzenia nr 25/80 Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen z dnia 19 lipca 1980 r. w sprawie ustalania cen wyrobów wytwarzanych z surowców wtórnych (Dz. Urz. Cen Nr 21, poz. 162).
§  5.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów zapewni w sprawozdawczości statystycznej niezbędne informacje o dochodach i kosztach ubocznej produkcji rynkowej.
§  6.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielni dostosowanie zasad przewidzianych uchwałą do warunków działalności spółdzielni.
§  7.
Traci moc uchwała nr 316 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1971 r. w sprawie podziału zysku z uzupełniającej produkcji artykułów rynkowych oraz korekty funduszu płac związanego z tą produkcją (Monitor Polski z 1972 r. Nr 6, poz. 37 i z 1974 r. Nr 6, poz. 42).
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024