Rachunki bankowe krajowców dewizowych, prowadzone w walutach wymienialnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 grudnia 1980 r.
w sprawie rachunków bankowych krajowców dewizowych, prowadzonych w walutach wymienialnych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 4 uchwały nr 107 Rady Ministrów z dnia 3 listopada 1980 r. w sprawie oprocentowania wkładów oszczędnościowych ludności na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 27, poz. 155) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się krajowcom dewizowym osobom fizycznym na posiadanie oprocentowanych rachunków bankowych prowadzonych w walutach wymienialnych, zwanych dalej rachunkami "A".
2.
Na rachunki "A" mogą być wpłacane waluty wymienialne określone przez Narodowy Bank Polski.
3.
Rachunek "A" prowadzi się w jednej z walut wymienialnych ustalonej przez posiadacza rachunku, zwanej dalej "walutą rachunku".
4.
Rachunki "A" są prowadzone przez Narodowy Bank Polski i Bank Polska Kasa Opieki S.A. jako rachunki płatne na każde żądanie i rachunki terminowe.
§  2.
1.
Na rachunki "A" mogą być wpłacane waluty wymienialne bez potrzeby udokumentowania tytułu wejścia w ich posiadanie:
1)
w gotówce,
2)
pochodzące z realizacji przekazów bankowych i pocztowych, czeków i weksli oraz akredytyw pieniężnych.
2.
Na rachunki "A" mogą być ponadto wpłacane waluty wymienialne pochodzące:
1)
z realizacji przelewów z rachunków "A", dokonywanych między posiadaczami tych rachunków w czasie ich zatrudnienia za granicą,
2)
z wymiany realizowanych w kraju na mocy odrębnych przepisów przelewów w złotych,
3)
z wpłat w walutach wymienialnych, dokonanych w celu wykorzystania w eksporcie wewnętrznym, po potrąceniu kosztów Banku Polska Kasa Opieki S.A. w walucie obcej,
4)
z odprzedaży bankowi złota w monetach i sztabach.
3.
Rachunek terminowy może być otwarty, jeżeli wkład wynosi co najmniej 100 $ USA lub równowartość tej kwoty w innych walutach wymienialnych.
§  3.
Na rachunki "A" nie mogą być wpłacane waluty wymienialne otrzymane z tytułu zagranicznych rent, emerytur i świadczeń o charakterze rentowym.
§  4.
1.
Z rachunku "A" posiadacz rachunku może podejmować w kraju wypłaty w walutach wymienialnych albo w innych walutach obcych, określonych przez Narodowy Bank Polski, w bonach towarowych Banku Polska Kasa Opieki S.A. lub w złotych.
2.
Posiadacz rachunku oraz członkowie jego najbliższej rodziny mogą waluty obce, podjęte z rachunku "A", wywozić za granicę z prawem wydatkowania na pokrycie kosztów podróży i pobytu za granicą oraz na zakup towarów i usług.
3.
Bank prowadzący rachunek "A" potwierdza uprawnienia do wywozu za granicę walut obcych w formie umożliwiającej graniczną kontrolę dewizową.
§  5.
1.
Z rachunku "A" mogą być ponadto dokonywane:
1)
wypłaty i przelewy tytułem darowizny na rzecz krajowców dewizowych członków najbliższej rodziny,
2)
przekazy za granicę na cele, o których mowa w § 4 ust. 2,
3)
przekazy na pokrycie składek z tytułu członkostwa posiadacza rachunku lub członków jego najbliższej rodziny w organizacjach za granicą, jeżeli przystąpienie do tych organizacji nastąpiło z zachowaniem przepisów polskich,
4)
przelewy na zakup towarów i usług w eksporcie wewnętrznym.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się również do zleceń posiadaczy rachunku przebywających czasowo za granicą.
3.
Wypłaty z rachunku "A" mogą być dokonywane w gotówce lub w formie przelewów, przekazów albo w czekach.
§  6.
1.
Przy wpłatach na rachunki "A" i wypłatach z tych rachunków, dokonywanych w innej walucie obcej niż waluta rachunku, oraz przy zmianie waluty rachunku stosuje się odpowiednio kursy walut obcych, ustalone przez Narodowy Bank Polski dla kupna i sprzedaży tych walut.
2.
Jeżeli wypłaty z rachunku "A" następują na zlecenie posiadacza rachunku w złotych, stosuje się kurs specjalny walut obcych.
§  7.
Wypłaty z rachunku "A" na inne cele niż określone w zarządzeniu mogą być dokonywane po uzyskaniu indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  8.
1. 1
Wkłady na rachunkach "A" są oprocentowane w następującej wysokości w stosunku rocznym:
1)
płatne na każde żądanie - 5%,
2)
terminowe 6-miesięczne - 8%,
3)
terminowe 12-miesięczne - 9%,
4)
terminowe 24-miesięczne - 10%,
5)
terminowe 36-miesięczne - 11%.
2.
Odsetki od wkładów na rachunkach "A" dolicza się w walucie rachunku.
3.
Odsetki od wkładów płatnych na każde żądanie dolicza się raz w roku w terminie ustalonym przez bank prowadzący rachunek, a od wkładów terminowych - z upływem terminu wkładu.
4.
W razie podjęcia należnych za ostatni okres odsetek w bonach towarowych Banku Polska Kasa Opieki S.A. lub w złotych, wypłacone odsetki przy wypłacie w bonach podwyższa się o 10%, a przy wypłacie w złotych - o 50%, z tym że przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5.
Jeżeli wkład terminowy na rachunku "A" nie zostanie podjęty w dniu następnym po upływie okresu zadeklarowanego w umowie, umowę przedłuża się na kolejne takie same okresy.
6.
W razie niedotrzymania umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części cały wkład podlega oprocentowaniu w wysokości 3%.
7.
Przepis ust. 6 nie dotyczy przypadków, gdy wcześniejsza wypłata części lub całości wkładu terminowego na rachunku "A" następuje:
1)
w złotych,
2)
w bonach towarowych Banku Polska Kasa Opieki S.A. lub w formie przelewu na zakup towarów i usług w eksporcie wewnętrznym,
3) 2
w walucie obcej w trzecim roku trwania umowy o wkład terminowy 36-miesięczny; w tym wypadku odsetki za okres 24-miesięczny oblicza się jak dla wkładów terminowych 24-miesięcznych, a za pozostały okres - w wysokości 3%.
§  9.
W razie przejścia wkładu na rachunku "A" w drodze spadku lub zapisu na krajowca dewizowego osobę fizyczną może ona rozporządzać tym wkładem wraz z odsetkami jak spadkodawca (zapisodawca). Rozporządzenie wkładem następuje po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego nabycie spadku lub zapisu oraz zaświadczenia terenowego organu administracji państwowej, stwierdzającego uiszczenie podatku od spadków i darowizn lub stwierdzającego, że podatek taki się nie należy.
§  10.
W razie wyjazdu posiadacza rachunku "A" za granicę na pobyt stały lub zmiany czasowego pobytu za granicą na pobyt stały, jak również w razie przejścia w drodze spadku lub zapisu wkładu na rachunku "A" na cudzoziemca dewizowego, rozporządzenie tym wkładem wraz z odsetkami wymaga uzyskania indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  11.
Do członków najbliższej rodziny w rozumieniu zarządzenia zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, rodziców małżonka, zięciów, synowe, pasierbów oraz osoby przysposobione i przysposabiające.
§  12.
1.
Rachunki płatne na każde żądanie, otwarte przed dniem wejścia w życie zarządzenia, są prowadzone na zasadach określonych w zarządzeniu.
2.
Rachunki terminowe otwarte przed dniem wejścia w życie zarządzenia są prowadzone na dotychczasowych zasadach do czasu upływu terminu zadeklarowanego w umowie. W razie dotrzymania terminu określonego w umowie wkłady podlegają oprocentowaniu na zasadach ustalonych w § 8 ust. 1.
§  13.
Oprocentowane rachunki bankowe "A", prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów przez Bank Handlowy w Warszawie S.A., będą prowadzone przez ten bank na zasadach określonych w zarządzeniu.
§  14.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 25 września 1976 r. w sprawie rachunków bankowych krajowców dewizowych prowadzonych w walutach wymienialnych (Monitor Polski Nr 38, poz. 173).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1981 r.
1 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 19 maja 1981 r. (M.P.81.13.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1981 r.
2 § 8 ust. 7 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 maja 1981 r. (M.P.81.13.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1981 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1980.29.163

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rachunki bankowe krajowców dewizowych, prowadzone w walutach wymienialnych.
Data aktu: 06/12/1980
Data ogłoszenia: 24/12/1980
Data wejścia w życie: 01/01/1981