Zm.: Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 8 października 1980 r.
o zmianie Regulaminu Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Art.  1.

W uchwale Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 1 marca 1957 r. - Regulamin Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski z 1976 r. Nr 21, poz. 94) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 39 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Wniosek w sprawie udzielenia Rządowi absolutorium przedstawia Sejmowi Komisja Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Komisja może wnosić również o udzielenie absolutorium, z wyłączeniem określonych członków Rady Ministrów.";

2)
po art. 50 dodaje się art. 501 w brzmieniu:

"Art. 501. Sejm powołuje i odwołuje Prezesa Najwyższej Izby Kontroli bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów.";

3)
art. 52 skreśla się;
4)
w art. 77 w ust. 1 po wyrazach "zapytania do" dodaje się wyrazy "Prezesa Najwyższej Izby Kontroli";
5)
po art. 85 dodaje się rozdział 41 w brzmieniu:

"Rozdział 41.

Tryb realizacji zadań Najwyższej Izby Kontroli.

Art. 851. Zadania Najwyższej Izby Kontroli wobec Sejmu realizowane są w trybie określonym w dalszych przepisach niniejszego rozdziału.

Art. 852. 1. Przedkładane Sejmowi przez Najwyższą Izbę Kontroli:

1) uwagi do sprawozdania Rady Ministrów z wykonania narodowego planu społeczno-gospodarczego i analizę wykonania budżetu Państwa,

2) okresowe plany pracy,

3) sprawozdania z wyników kontroli zleconych przez Sejm lub Radę Państwa oraz przeprowadzonych na wniosek Prezesa Rady Ministrów, a także informacje o wynikach innych kontroli,

4) wnioski w sprawie rozpatrzenia przez Sejm lub jego organy określonych problemów społeczno-gospodarczych i organizacyjno-prawnych, związanych z działalnością organów administracji państwowej,

- Prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawia Prezydium Sejmu.

2. Przedstawione przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli wnioski, o których mowa w ust. 1 pkt 4, rozpatruje Prezydium Sejmu, natomiast uwagi, analizy, plany, sprawozdania i informacje określone w ust. 1 pkt 1-3 Prezydium Sejmu kieruje do właściwych komisji.

Art. 853. Przeprowadzanie przez Najwyższą Izbę Kontroli określonych kontroli mogą zlecać: Sejm, Prezydium Sejmu oraz właściwe komisje; wystąpienia komisji w sprawie zlecenia przeprowadzenia kontroli kierowane są do Najwyższej Izby Kontroli za pośrednictwem Prezydium Sejmu.

Art. 854. W razie podjęcia przez właściwą komisję badania działalności określonych organów lub jednostek organizacyjnych, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, na wniosek komisji, deleguje swoich przedstawicieli do udziału w tych badaniach; wnioski komisji w tej sprawie kierowane są do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli za pośrednictwem Prezydium Sejmu.

Art. 855. Uczestniczący w posiedzeniach komisji Prezes Najwyższej Izby Kontroli lub upoważnieni przez niego przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli referują przedkładane Sejmowi wyniki kontroli i informacje; mogą także zgłaszać uwagi do sprawozdań i informacji przedkładanych komisjom przez organy administracji państwowej i inne jednostki organizacyjne, a na żądanie komisji udzielają wyjaśnień w sprawach kontroli przeprowadzanych przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Art. 856. 1. Sprawozdanie z rocznej działalności Najwyższej Izby Kontroli Prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawia Prezydium Sejmu.

2. Prezydium Sejmu, przed rozpatrzeniem tego sprawozdania, może przesłać je do ustosunkowania się właściwym komisjom."

Art.  2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem uchwalenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024