Ustanowienie odznak "Racjonalizator Produkcji", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" oraz "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji".

UCHWAŁA Nr 9
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 marca 1979 r.
w sprawie ustanowienia odznak: "Racjonalizator Produkcji", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" oraz "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji".

Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W celu wyróżnienia wynalazców i racjonalizatorów oraz działaczy ruchu wynalazczego i racjonalizatorskiego ustanawia się odznaki:
1)
"Racjonalizator Produkcji",
2)
"Zasłużony Racjonalizator Produkcji",
3)
"Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji",

zwane dalej odznakami.

2.
Odznaki są zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i mogą być nadawane osobom fizycznym za ich szczególne zasługi w dziedzinie racjonalizacji i wynalazczości, uwzględniającym przy tym dorobek i działalność w pracy zawodowej oraz postawę społeczną osób, które mają być wyróżnione.
3.
Odznaka "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" może być nadana również:
1)
instytucjom, zakładom pracy, a także organizacjom społecznym za szczególne zasługi w dziedzinie racjonalizacji i rozwoju wynalazczości,
2)
osobom nie mającym obywatelstwa polskiego za zasługi w rozwoju współpracy międzynarodowej w dziedzinie racjonalizacji i wynalazczości.
§  2. 1
 
1.
Odznakę "Racjonalizator Produkcji" za osiągnięcia wynalazcze i racjonalizatorskie nadaje kierownik zakładu pracy. Z wnioskiem o nadanie odznaki mogą wystąpić: klub techniki i racjonalizacji, koło stowarzyszenia naukowo-technicznego lub organizacja młodzieżowa.
2.
Odznakę "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" za dalsze osiągnięcia wynalazcze i racjonalizatorskie nadaje osobom, które mają odznakę "Racjonalizator Produkcji", właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) na wniosek kierownika zakładu pracy. Z inicjatywą nadania odznaki mogą wystąpić: klub techniki i racjonalizacji, stowarzyszenie naukowo-techniczne lub organizacja młodzieżowa.
3.
Odznakę "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" za szczególne osiągnięcia wynalazcze lub szczególne zasługi dla rozwoju wynalazczości i racjonalizacji nadaje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra (kierownika urzędu centralnego), Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk, Prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej oraz wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego). Z inicjatywą nadania odznaki mogą wystąpić: zarząd główny stowarzyszenia naukowo-technicznego, zarząd organizacji młodzieżowej szczebla centralnego lub wojewódzkiego oraz wojewódzki klub techniki i racjonalizacji.
4.
Wniosek o nadanie odznak "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" należy złożyć za pośrednictwem Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
5.
Z inicjatywą nadania odznak: "Racjonalizator Produkcji"", "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" i "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizcji" może rónież wystąpić właściwy związek zawodowy.
§  3.
1.
Odznaką "Racjonalizator Produkcji" jest gwiazda srebrzona, złożona z sześciu pęków promieni o średnicy 35 mm; pośrodku na kwadratowym polu z czerwonej emalii, w srebrzonym obramowaniu, umieszczony jest wypukły srebrzony profil głowy górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę; w otoku z czerwonej emalii napis srebrzonymi literami: "RACJONALIZATOROM PRODUKCJI". Odznaka zawieszona jest na prostokątnej klamrze z czerwonej emalii w srebrzonym obramowaniu.
2.
Odznaką "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" jest gwiazda złocona, złożona z sześciu pęków promieni o średnicy 35 mm; pośrodku na kwadratowym polu z czerwonej emalii, w złoconym obramowaniu, umieszczony jest wypukły złocony profil głowy górnika - podobizna Pstrowskiego - zwrócony w lewą stronę; w otoku z czerwonej emalii napis złoconymi literami "RACJONALIZATOROM PRODUKCJI". Odznaka zawieszona jest na prostokątnej klamrze z czerwonej emalii w złoconym obramowaniu.
3.
Odznaką "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" jest gwiazda złocona, złożona z sześciu pęków promieni o średnicy 35 mm; pośrodku na okrągłym złoconym polu umieszczony jest wypukły złocony profil głowy górnika - podobizna Pstrowskiego-zwrócony w lewą stronę, otoczony dwoma otokami; w otoku z białej emalii umieszczony jest w górnej części napis złoconymi literami: "ZASŁUŻONY", w dolnej części złocone liście laurowe; w złoconym obramowaniu w otoku z czerwonej emalii umieszczony jest złocony napis: "DLA WYNALAZCZOŚCI I RACJONALIZACJI". Odznaka zawieszona jest na prostokątnej klamrze z czerwonej emalii w złoconym obramowaniu.
§  4.
1.
Osoba wyróżniona odznaką "Racjonalizator Produkcji" ma prawo do tytułu "Racjonalizator Produkcji".
2.
Osoba wyróżniona odznaką "Zasłużony Racjonalizator Produkcji" ma prawo do tytułu "Zasłużony Racjonalizator Produkcji".
3.
Osoba wyróżniona odznaką "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji" ma prawo do tytułu "Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji".
§  5.
1.
Wraz z odznaką osoba wyróżniona otrzymuje legitymację stwierdzającą nadanie odznaki, a instytucja, zakład pracy i organizacja społeczna - dyplom.
2.
Odznakę wręcza się uroczyście.
§  6.
Odznaki nadaje się z okazji świąt państwowych, dni branżowych oraz uroczystości podsumowujących wyniki współzawodnictwa o tytuł mistrza racjonalizacji i przodującego klubu techniki i racjonalizacji.
§  7.
Odznakę wręcza organ, który ją nadał, albo osoba przez niego upoważniona.
§  8.
Odznaki nosi się na prawej stronie piersi.
§  9. 2
Ewidencję osób wyróżnionych odznakami wymienionymi w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 prowadzi organ, który je nadał, a odznaką wymienioną w § 1 ust. 1 pkt 3 - Urząd Patentowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  10.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Organy wymienione w § 2 mogą pozbawić nadanej odznaki w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona stała się niegodna jej posiadania.
§  11.
O nadaniu, utracie lub pozbawieniu odznaki dokonuje się adnotacji w aktach osobowych pracownika.
§  12.
Koszty związane z wykonaniem odznak oraz drukiem legitymacji i dyplomów stwierdzających ich nadanie pokrywane są z właściwych środków budżetu organów, które nadały odznakę.
§  13.
Osoby, którym nadano odznaki "Racjonalizatora Produkcji" i "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują wszelkie prawa związane z ich nadaniem.
§  14.
Minister Obrony Narodowej i Minister Spraw Wewnętrznych mogą ustanowić inne odznaki za działalność wynalazczą, racjonalizatorską i nowatorską w podległych jednostkach oraz ustalić opis i wzór tych odznak, zasady i tryb nadawania, wręczania i sposób noszenia, jak również odmienny tryb nadawania odznak wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 w podległych im jednostkach.
§  15.
Przepisy uchwały mają odpowiednie zastosowanie w spółdzielczości.
§  16.
Tracą moc:
1)
uchwała Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1949 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Racjonalizatora Produkcji" oraz odznaki i dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" (Monitor Polski z 1949 r. Nr A-46, poz. 625 i z 1956 r. Nr 101, poz. 1167),
2)
uchwała Rady Ministrów z dnia 3 marca 1950 w sprawie wzorów, trybu wręczania, sposobu noszenia i trybu pozbawiania odznak: "Racjonalizatora Produkcji" i "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" oraz dyplomu "Zasłużonego Racjonalizatora Produkcji" (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-29, poz. 338 i z 1956 r. Nr 101, poz. 1167).
§  17.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 117 z dnia 12 września 1983 r. (M.P.83.33.180) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1983 r.
2 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 117 z dnia 12 września 1983 r. (M.P.83.33.180) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 października 1983 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024