Warunki wydawania pozwoleń na wykonywanie górniczych robót budowlanych.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 24 stycznia 1979 r.
w sprawie warunków wydawania pozwoleń na wykonanie górniczych robót budowlanych.

Na podstawie art. 16 ust. 2 i 3 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych okręgowy urząd górniczy wydaje w razie:
1)
budowy nowych obiektów budowlanych zakładu górniczego,
2)
przebudowy, rozbudowy, montażu lub remontu istniejących obiektów budowlanych zakładu górniczego,
3)
rozbiórki (likwidacji) obiektów budowlanych zakładu górniczego.
2.
Pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych wydaje się na wniosek inwestora w wypadku określonym w ust. 1 pkt 1 lub przedsiębiorstwa górniczego w wypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3.
3.
Przez pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych rozumie się pozwolenie na budowę, o którym mowa w art. 15 - 19 Prawa górniczego.
§  2.
Pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych może dotyczyć całej inwestycji lub jej części objętej planem realizacyjnym, ustalonym zgodnie z przepisami o nadzorze urbanistyczno-budowlanym.
§  3.
Pozwolenie na wykonanie górniczych robót budowlanych w zakresie przebudowy, rozbudowy, montażu lub remontu obiektów budowlanych zakładu górniczego (§ 1 ust. 1 pkt 2) wydaje się w razie zmiany:
1)
przeznaczenia obiektu budowlanego lub jego części w ruchu zakładu górniczego,
2)
elementów konstrukcyjnych lub elementów wykończenia obiektów budowlanych, które to zmiany mogą doprowadzić do pogorszenia warunków sanitarnych oraz bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
3)
układu obciążeń użytkowych obiektu budowlanego.
§  4.
Wniosek o wydanie pozwolenia na wykonanie górniczych robót budowlanych powinien określać:
1)
jednostkę ubiegającą się o wydanie pozwolenia,
2)
projektowane do wykonania górnicze roboty budowlane i ich lokalizację,
3)
plan ruchu (dodatek do planu ruchu), którym objęte są projektowane do wykonania górnicze roboty budowlane,
4)
przewidywany termin rozpoczęcia i zakończenia górniczych robót budowlanych,
5)
jednostkę, która będzie wykonywała górnicze roboty budowlane,
6)
kierownictwo i dozór ruchu oraz nadzór techniczny inwestorski nad wykonywaniem górniczych robót budowlanych.
§  5.
1.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na wykonanie górniczych robót budowlanych w zakresie budowy nowych obiektów budowlanych zakładu górniczego (§ 1 ust. 1 pkt 1) należy dołączyć:
1)
założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji wraz z protokołem zatwierdzenia założeń,
2)
zatwierdzony plan realizacyjny,
3)
protokół odbioru projektu technicznego ze stwierdzeniem zgodności projektu z założeniami techniczno-ekonomicznymi inwestycji,
4)
oświadczenie kierownika ruchu zakładu górniczego, że ustalona koordynacja wykonawstwa gwarantuje niezakłócenie ruchu zakładu górniczego,
5)
dokumenty uzasadniające ewentualne odstępstwa od przepisów,
6)
dokument wykazujący prawo ubiegającego się o pozwolenie do dysponowania nieruchomością, na której ma być zlokalizowana budowa.
2.
Okręgowy urząd górniczy przy rozpatrywaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, może zażądać przedstawienia projektu technicznego lub jego części.
3.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na wykonanie górniczych robót budowlanych w zakresie przebudowy, rozbudowy, montażu lub remontu istniejących obiektów budowlanych zakładu górniczego (§ 1 ust. 1 pkt 2) należy dołączyć:
1)
projekt techniczny lub dokumentację jednostadiową (uproszczoną) wraz z klauzulą zespołu sprawdzającego biura projektów lub protokołem weryfikacyjnym,
2)
dane techniczno-użytkowe pomieszczeń w istniejącym obiekcie,
3)
zatwierdzony plan realizacyjny, jeżeli przepisy o nadzorze urbanistyczno-budowlanym wymagają sporządzenia takiego planu dla zamierzonych górniczych robót budowlanych.
4.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na wykonanie górniczych robót budowlanych w zakresie rozbiórki (likwidacji) obiektu budowlanego zakładu górniczego (§ 1 ust. 1 pkt 3) należy dołączyć:
1)
mapę lub szkic sytuacyjny, określający położenie w terenie rozbieranego (likwidowanego) obiektu i sąsiednich zabudowań,
2)
szkice urządzeń ochronnych, związanych z wykonaniem robót rozbiórkowych (likwidacyjnych),
3)
opis przewidywanego sposobu zagospodarowania terenu pozostającego po dokonaniu rozbiórki (likwidacji) obiektu budowlanego z określeniem przewidywanego terminu zakończenia tych robót.
§  6.
W pozwoleniu na wykonanie górniczych robót budowlanych okręgowy urząd górniczy ustala warunki wykonywania robót, okresy utrzymywania tymczasowych obiektów budowlanych oraz warunki likwidacji przejściowego zagospodarowania terenu, a także w zależności od rodzaju zamierzonych robót:
1)
wymagania, które należy zachować przy prowadzeniu górniczych robót budowlanych ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia oraz ochronę środowiska,
2)
termin rozbiórki (likwidacji) istniejącego obiektu budowlanego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.3.35

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki wydawania pozwoleń na wykonywanie górniczych robót budowlanych.
Data aktu: 24/01/1979
Data ogłoszenia: 13/02/1979
Data wejścia w życie: 13/02/1979