Organizacja kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.

UCHWAŁA Nr 119
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 sierpnia 1979 r.
w sprawie organizacji kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady organizacji kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
§  2.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej jest obowiązany do zorganizowania kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych w zakresie działalności tej jednostki.
§  3.
Kontrola jakości, o której mowa w § 2, ma na celu w szczególności:
1)
zapewnienie wytwarzania wyrobów, świadczenia usług i wykonywania robót i obiektów budowlanych zgodnie z wymaganiami w zakresie jakości, ustalonymi w normach, przepisach szczególnych i umowach, oraz oddziaływanie na poprawę ich jakości,
2)
niedopuszczanie do obrotu towarowego wyrobów, które nie odpowiadają wymaganiom ustalonym w normach, przepisach szczególnych i umowach,
3)
sprawdzanie jakości surowców, materiałów, półwyrobów, elementów i wyrobów gotowych dostarczanych jednostce gospodarki uspołecznionej oraz zawiadamianie dostawców o ich nieodpowiedniej jakości,
4)
dokonywanie oceny przestrzegania norm, przepisów technologicznych oraz stanu i stosowania aparatury kontrolno-pomiarowej,
5)
dokonywanie oceny jakości wyrobów, świadczonych usług oraz wykonywanych robót i obiektów budowlanych,
6)
zapewnienie rzetelności narzędzi pomiarowych i jednolitości miar.
§  4.
1.
Wyroby, roboty i obiekty budowlane są przekazywane zamawiającemu po ich sprawdzeniu i wystawieniu świadectwa kontroli jakości.
2.
Świadectwo kontroli jakości powinno stwierdzać właściwą jakość wyrobów, robót i obiektów budowlanych oraz zawierać informację o ważniejszych właściwościach jakościowych.
§  5.
1.
W celu wykonywania kontroli jakości kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej może powołać, w zależności od potrzeb, samodzielną komórkę organizacyjną lub samodzielne stanowisko pracy do spraw kontroli jakości albo wykonywać tę kontrolę osobiście.
2.
Samodzielna komórka kontroli jakości lub samodzielne stanowisko pracy do spraw kontroli jakości są bezpośrednio podporządkowane kierownikowi jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  6.
1.
Kierownik samodzielnej komórki (stanowiska pracy) kontroli jakości, zwany dalej "kierownikiem komórki kontroli jakości", jest obowiązany do prawidłowego zorganizowania kontroli jakości, z uwzględnieniem właściwego doboru pracowników i wyposażenia w odpowiednie narzędzia i aparaturę kontrolno-pomiarową.
2.
W razie stwierdzenia nieodpowiedniej jakości wyrobów dostarczanych jednostce gospodarki uspołecznionej kierownik komórki kontroli jakości jest obowiązany wystąpić do kierownika jednostki z wnioskiem o odmowę ich przyjęcia.
3.
W razie stwierdzenia, że kontrolowane wyroby, wykonane usługi, roboty i obiekty budowlane nie odpowiadają ustalonym dla nich wymaganiom jakościowym, kierownik komórki kontroli jakości jest obowiązany wystąpić do kierownika jednostki z wnioskiem o wstrzymanie produkcji tych wyrobów lub wykonywania usług, robót i obiektów budowlanych. Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej w razie nieuwzględnienia tego wniosku jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie na piśmie kierownika jednostki nadrzędnej.
§  7.
1.
Kontrola jakości w jednostkach gospodarki uspołecznionej powinna być prowadzona przy wykorzystaniu metody samokontroli.
2.
Samokontrola, o której mowa w ust. 1, powinna polegać w szczególności na:
1)
sprawdzaniu wykonywanych prac oraz usuwaniu wad i zapobieganiu im bezpośrednio przez pracowników wykonujących te prace,
2)
segregacji wyrobów na wykonane dobrze i wadliwie oraz na klasy i gatunki.
3.
Czynności samokontroli, w zależności od warunków organizacyjno-technicznych jednostki gospodarki uspołecznionej oraz charakteru procesów technologicznych, mogą wykonywać poszczególni pracownicy lub zespoły pracownicze.
4.
Uprawnienia do stosowania samokontroli w poszczególnych komórkach organizacyjnych jednostki gospodarki uspołecznionej nadaje kierownik tej jednostki na wniosek kierownika komórki kontroli jakości.
5.
Szczegółowe zasady przyznawania i cofania uprawnień do stosowania samokontroli opracowują jednostki gospodarki uspołecznionej i wdrażają do stosowania po zatwierdzeniu przez konferencję samorządu robotniczego.
§  8.
1.
Właściwi ministrowie oraz zarządy centralnych związków spółdzielni opracują szczegółowe zasady organizacji i działania kontroli jakości w podległych im jednostkach gospodarki uspołecznionej.
2.
Przepisy wydawane na podstawie ust. 1, dotyczące kontroli jakości artykułów żywnościowych oraz wyrobów mogących mieć wpływ na stan zdrowia ludzi, powinny być uzgadniane z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  9.
Kierownik jednostki gospodarki uspołecznionej dokonuje okresowo ocen jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych i przedstawia je konferencji samorządu robotniczego.
§  10.
Prezes Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości określa zasady doskonalenia organizacji kontroli jakości, dotyczące w szczególności:
1)
opracowywania nowoczesnych metod kontroli jakości i ich rozpowszechniania,
2)
rozpowszechniania doświadczeń w zakresie oddziaływania na jakość,
3)
organizowania szkolenia w zakresie kontroli jakości.
§  11.
Traci moc uchwała nr 122 Rady Ministrów z dnia 3 sierpnia 1970 r. w sprawie zasad organizacji kontroli jakości w przedsiębiorstwach przemysłowych (Monitor Polski z 1970 r. Nr 27, poz. 222 i z 1971 r. Nr 43, poz. 272).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 sierpnia 1979 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.20.117

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.
Data aktu: 03/08/1979
Data ogłoszenia: 15/08/1979
Data wejścia w życie: 15/08/1979