Zasady prowadzenia żłobków przez osoby fizyczne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 czerwca 1979 r.
w sprawie zasad prowadzenia żłobków przez osoby fizyczne.

Na podstawie § 6 uchwały nr 131 Rady Ministrów z dnia 11 września 1978 r. w sprawie zasad organizowania i prowadzenia żłobków i przedszkoli uruchamianych w 1978 r. drogą pozainwestycyjną, zmienionej uchwałą nr 172 Rady Ministrów z dnia 27 listopada 1978 r. o Narodowym Planie Społeczno-Gospodarczym na 1979 r., zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoba fizyczna może prowadzić w zajmowanym przez siebie lokalu mieszkalnym mały żłobek, zwany dalej "punktem żłobkowym", którego zadaniem jest zapewnienie opieki dla 2-4 dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat.
2.
Opieka, o której mowa w ust. 1, polega na zapewnieniu dziecku pobytu w warunkach zbliżonych do istniejących w domu rodzinnym, a w szczególności na zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa, prawidłowego żywienia i wychowania.
§  2.
1.
Punkt żłobkowy może prowadzić osoba:
1)
która jest pełnoletnia, ma obywatelstwo polskie i wykształcenie co najmniej podstawowe,
2)
o stanie zdrowia odpowiadającym wymaganiom sanitarno-epidemiologicznym stawianym pracownikom zakładów służby zdrowia,
3)
która daje rękojmię prawidłowej realizacji programu opiekuńczego i wychowawczego.
2.
Osoba, która prowadzi punkt żłobkowy, oraz osoby wspólnie z nią zamieszkałe powinny poddawać się okresowej kontroli stanu zdrowia, zgodnie z wymaganiami sanitarno-epidemiologicznymi stawianymi pracownikom zakładów służby zdrowia.
§  3.
Punkt żłobkowy powinien mieścić się w lokalu mieszkalnym. który:
1)
znajduje się w pobliżu ogródka lub placu zabaw,
2)
składa się co najmniej z dwóch pokojów i kuchni, w tym jednego pokoju o powierzchni nie mniejszej niż 14 m2 przeznaczonego dla dzieci,
3)
jest wyposażony w łóżeczko dla każdego dziecka, miejsce do zabaw z odpowiednią ilością zabawek dostosowanych do wieku dzieci, miejsce do jedzenia dla dzieci, lodówkę w kuchni,
4)
ma zapewnioną wodę zdatną do picia.
§  4.
1.
Punkt żłobkowy może być prowadzony po uzyskaniu zezwolenia właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1. osoba fizyczna składa za pośrednictwem miejscowo właściwego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, który stwierdza, że osoba ta odpowiada wymaganiom określonym w § 2 ust. 1 pkt 3. Do wniosku powinny być dołączone:
1)
opinia państwowego terenowego inspektora sanitarnego o warunkach określonych w § 3,
2)
zaświadczenia lekarskie stwierdzające, że osoba, która zamierza prowadzić punkt żłobkowy, oraz osoby wspólnie z nią zamieszkałe odpowiadają wymaganiom sanitarno-epidemiologicznym, stawianym pracownikom zakładów służby zdrowia.
3.
Zaświadczenia określone w ust. 2 pkt 2 wystawia bezpłatnie właściwa terenowo przychodnia rejonowa lub ośrodek zdrowia po przeprowadzeniu odpowiednich badań lekarskich.
§  5.
Osoba fizyczna, która otrzymała zezwolenie na prowadzenie punktu żłobkowego, powinna ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej związanej z prowadzeniem punktu żłobkowego.
§  6.
1.
Zezwolenie na prowadzenie punktu żłobkowego podlega cofnięciu przez organ, który je wydał, w razie:
1)
istotnych zmian warunków, jakim powinien odpowiadać punkt żłobkowy,
2)
stwierdzenia, że osoba prowadząca punkt żłobkowy lub osoby wspólnie z nią zamieszkałe nie odpowiadają warunkom sanitarno-epidemiologicznym, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 2.
2.
Zezwolenie może być również cofnięte w razie nieubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej związanej z prowadzeniem punktu żłobkowego.
§  7.
1.
Podstawą udzielania świadczeń punktu żłobkowego jest umowa zawarta między osobą prowadzącą punkt żłobkowy a rodzicami (opiekunami) dziecka.
2.
Umowa powinna określać w szczególności:
1)
czas, na który jest zawierana,
2)
dni i godziny pobytu dziecka w punkcie żłobkowym,
3)
ilość i rodzaje posiłków podawanych dziecku,
4)
wysokość i tryb regulowania opłat za świadczenia punktu żłobkowego,
5)
przedmioty osobistego użytku dziecka, dostarczone przez rodziców (opiekunów) na czas pobytu w punkcie żłobkowym,
6)
zasady postępowania w razie nagłego zachorowania dziecka.
§  8.
1.
Kontrolę nad punktem żłobkowym sprawują w zakresie:
1)
warunków sanitarno-higienicznych - właściwa terenowo stacja sanitarno-epidemiologiczna,
2)
wykonywania zadań wychowawczych i opiekuńczych - właściwy terenowo zespół opieki zdrowotnej.
2.
Kontrolę społeczną nad punktami żłobkowymi sprawuje właściwy terenowo oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w zakresie zadań statutowych tego Towarzystwa.
§  9.
Opiekę zdrowotną nad dzieckiem przebywającym w punkcie żłobkowym zapewnia właściwy terenowo zespół opieki zdrowotnej (poradnia dla dzieci lub ośrodek zdrowia).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.15.89

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady prowadzenia żłobków przez osoby fizyczne.
Data aktu: 06/06/1979
Data ogłoszenia: 22/06/1979
Data wejścia w życie: 22/06/1979