Ulgi z tytułu powiększenia pogłowia krów mlecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 stycznia 1979 r.
w sprawie ulg z tytułu powiększenia pogłowia krów mlecznych.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i art. 35 ust. 4 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Podatnikom podatku gruntowego, prowadzącym indywidualne gospodarstwa rolne, lub członkom zespołów rolników indywidualnych, którzy powiększą pogłowie krów mlecznych w tych gospodarstwach, przyznaje się ulgę w podatku gruntowym na warunkach określonych w zarządzeniu.
2.
Ulga wynosi 5.000 zł za każdą odchowaną we własnym gospodarstwie krowę, która powiększa liczbę krów w gospodarstwie, przy jednoczesnym powiększeniu dostawy mleka do uspołecznionych punktów skupu co najmniej o 2.000 litrów rocznie w stosunku do roku poprzedzającego przyznanie ulgi.
§  2.
Podatnik ubiegający się o zastosowanie ulgi składa do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego wniosek zawierający informację o powiększeniu liczby krów mlecznych z własnego odchowu lub z nabytej cieliczki w wieku do 6 miesięcy, potwierdzoną przez kierownika gminnej służby rolnej, oraz o wykonaniu zwiększonych dostaw mleka w ciągu 12 miesięcy, licząc od daty wycielenia krowy, potwierdzoną przez zakład mleczarski wojewódzkiej spółdzielni mleczarskiej.
§  3.
1.
Ulgę stosuje się przy wymiarze zobowiązania pieniężnego za dany rok. Jeżeli podatnik spełnił warunki przyznania ulgi po dokonaniu wymiaru tego zobowiązania, ulgę stosuje się poczynając od terminu płatności najbliższej raty zobowiązania pieniężnego po wydaniu decyzji w sprawie przyznania ulgi.
2.
Jeżeli podatnik zalega z zapłatą w zobowiązaniu pieniężnym, ulgę stosuje się umarzając kwotę zaległości odpowiadającej kwocie przyznanej ulgi.
3.
Jeżeli ulga przekracza w danym roku podatkowym kwotę podatku gruntowego, ulgę stosuje się również w należnościach Państwowego Funduszu Ziemi oraz w opłatach: elektryfikacyjnej, melioracyjnej i za urządzenia zaopatrzenia w wodę.
4.
Jeżeli w danym roku ulga nie została zrealizowana w całości, stosuje się ją aż do wyczerpania w latach następnych.
§  4.
Decyzję w sprawie przyznania ulgi wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym zastrzeżeniem, że stosuje się również do podatników, którzy w 1979 r. dostarczą co najmniej 2.000 litrów mleka więcej niż w 1978 r., w związku z powiększeniem liczby krów odchowanych we własnym gospodarstwie.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024