Zasady przyznawania pomocy na wkład na mieszkania lokatorskie w spółdzielczych domach dla emerytów, rencistów i inwalidów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 1 grudnia 1978 r.
w sprawie zasad przyznawania pomocy na wkład na mieszkania lokatorskie w spółdzielczych domach dla emerytów, rencistów i inwalidów.

Na podstawie § 4 ust. 2 uchwały nr 91 Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 1974 r. w sprawie eksperymentalnej budowy spółdzielczych domów dla emerytów, rencistów i inwalidów zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie ustala zasady przyznawania pomocy na wkład na spółdzielcze mieszkania lokatorskie, udzielanej emerytom, rencistom i inwalidom, którzy zostali zarejestrowani jako kandydaci na członków w spółdzielniach budujących spółdzielcze domy dla emerytów, rencistów i inwalidów.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
pomocy - należy przez to rozumieć pomoc na wkład na spółdzielcze mieszkania lokatorskie, udzielaną emerytom, rencistom i inwalidom,
2)
emerytach - należy przez to rozumieć także rencistów i inwalidów,
3)
domach dla emerytów - należy przez to rozumieć spółdzielcze domy dla emerytów, rencistów i inwalidów.
§  2.
Pomoc udzielana jest:
1)
przez terenowe organy administracji państwowej - z funduszów mieszkaniowych tych organów - emerytom, którzy dotychczasowe samodzielne mieszkania zajmowane na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale lokalu pozostawiają do dyspozycji terenowych organów administracji państwowej,
2)
przez zakłady pracy - z zakładowego funduszu mieszkaniowego - emerytom, którzy dotychczasowe samodzielne mieszkania w domach wybudowanych przez zakłady pracy pozostawiają do dyspozycji tym zakładom.
§  3.
1.
Pomoc wynosi 100% wkładu mieszkaniowego.
2.
Przysługująca pomoc ulega zmniejszeniu o kwotę wycofanej kaucji i opłat za urządzenia kąpielowe.
§  4.
1.
Terenowe organy administracji państwowej lub zakłady pracy udzielają osobom przyjmowanym na członków spółdzielni pisemnego zapewnienia o przyznaniu pomocy. Zapewnienie takie udzielane jest po przedstawieniu zaświadczenia spółdzielni o zakwalifikowaniu do przydziału mieszkania typu lokatorskiego w spółdzielczym domu dla emerytów i ustaleniu wysokości wkładu mieszkaniowego oraz wstępnego terminu przydziału mieszkania.
2.
Przekazanie środków finansowych na wkład na mieszkanie lokatorskie następuje na rachunek spółdzielni, bezpośrednio przed zamieszkaniem emeryta w spółdzielczym domu dla emerytów.
§  5.
1.
Środki finansowe przekazane na wkład na mieszkanie lokatorskie podlegają zwrotowi na rzecz jednostki, która je przekazała, w razie:
1)
niespełnienia przez emeryta warunku przekazania dotychczasowego mieszkania do dyspozycji jednostki określonej w § 2 pkt 1 lub 2,
2)
niezamieszkania w spółdzielczym domu dla emerytów,
3)
ustania członkostwa w spółdzielni budownictwa mieszkaniowego wskutek śmierci, wykluczenia, wykreślenia lub wystąpienia - z zastrzeżeniem przepisu ust. 2 i 4.
2.
W razie zamiany mieszkania przez mieszkańca spółdzielczego domu dla emerytów wkład mieszkaniowy może być na jego wniosek przeniesiony do innej spółdzielni budownictwa mieszkaniowego. Przeniesienie wkładu nie wymaga zgody jednostki, która udzieliła na wkład pomocy finansowej. Spółdzielnia przelewająca wkład do innej spółdzielni przekazuje jej również umowę, o której mowa w ust. 3.
3.
Warunki, na jakich udziela się emerytowi pomocy finansowej, określone są w umowie, której 1 egzemplarz przekazuje się spółdzielni budownictwa mieszkaniowego równocześnie z przelewem środków finansowych.
4.
W razie śmierci członka spółdzielni małżonek zamieszkujący z nim w chwili śmierci zachowuje prawo do pomocy przyznanej członkowi spółdzielni. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024