Centralny Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu oraz wojewódzkie fundusze kultury fizycznej i sportu.

UCHWAŁA Nr 180
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 grudnia 1978 r.
w sprawie Centralnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu oraz wojewódzkich funduszów rozwoju kultury fizycznej i sportu.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 1978 r. o utworzeniu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu (Dz. U. Nr 14, poz. 59) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady działania i źródła dochodów Centralnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu, zwanego dalej "Funduszem Centralnym", oraz wojewódzkich funduszów rozwoju kultury fizycznej i sportu, zwanych dalej "funduszami wojewódzkimi", a także cele, na które mogą być przeznaczane dochody Funduszu Centralnego.
§  2.
1.
Dochodami Funduszu Centralnego są:
1)
zysk Państwowego Przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy", po dokonaniu odpisów przewidzianych w odrębnych przepisach,
2)
80% przypadających na rzecz budżetu wpłat z tytułu podatku od funduszu rozwoju państwowych jednostek gospodarczych podporządkowanych Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej i Sportu,
3)
40% wpłaty należnej budżetowi centralnemu z tytułu wpłat z zysku od Przedsiębiorstwa Państwowego - Wydawnictwo "Sport i Turystyka",
4)
dobrowolne wpłaty ze środków zakładowego funduszu socjalnego i innych funduszów lub środków będących w dyspozycji załóg państwowych jednostek organizacyjnych oraz organizacji spółdzielczych i społecznych,
5)
dobrowolne wpłaty instancji związków zawodowych,
6)
dobrowolne wpłaty i świadczenia ludności,
7)
dotacja z budżetu centralnego,
8)
inne wpłaty.
2.
W zakresie unormowanym w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się § 33 ust. 3 uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski Nr 15, poz. 70 z późniejszymi zmianami).
§  3.
1.
Środki Funduszu Centralnego mogą być przeznaczane na finansowanie:
1)
inwestycji objętych nakładami narodowego planu społeczno-gospodarczego,
2)
drobnych inwestycji polegających na budownictwie, zakupów dóbr inwestycyjnych dopuszczonych do realizacji poza nakładami planu inwestycyjnego oraz kapitalnych remontów obiektów budowlanych i urządzeń sportowych, na podstawie upoważnień i na zasadach określonych w corocznych uchwałach Rady Ministrów o narodowym planie społeczno-gospodarczym,
3)
zakupów wyposażenia i konserwacji sprzętu sportowego,
4)
działalności bieżącej organizacji kultury fizycznej i sportu, w tym także dofinansowanie działalności prowadzonej przez organizacje społeczne w zakresie kultury fizycznej i sportu.
2.
Środki Funduszu Centralnego mogą ponadto być przeznaczone na finansowe zasilanie funduszów wojewódzkich na cele wymienione w ust. 1 oraz na inne zadania, w formie dotacji celowej.
3.
Środki pochodzące z zysku Państwowego Przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy", o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, powinny być w pierwszej kolejności wykorzystywane na cele wymienione w ust. 1 pkt 1.
4.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu uzgadnia roczny preliminarz wydatków z Funduszu Centralnego z Ministrem Finansów.
§  4.
1.
Środkami Funduszu Centralnego dysponuje i dokonuje ich podziału Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu.
2.
Jeżeli wpłaty, o których mowa w § 2 pkt 4-6, zostały zadeklarowane na rzecz ściśle określonych jednostek organizacyjnych kultury fizycznej i sportu, należy to uwzględnić przy rozdziale środków Funduszu Centralnego.
§  5.
Rady narodowe stopnia wojewódzkiego mogą tworzyć fundusze wojewódzkie.
§  6.
Dochodami funduszów wojewódzkich są:
1)
nadwyżki pochodzące z imprez organizowanych na cele funduszów wojewódzkich przez różne instytucje i organizacje,
2)
dopłaty do cen za bilety wstępu na imprezy i zawody sportowe,
3)
dobrowolne wpłaty Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy "Start" na działalność spółdzielczych klubów sportowych,
4)
dobrowolne wpłaty z zysków z regionalnych gier i loterii,
5)
dobrowolne wpłaty ze środków zakładowego funduszu socjalnego i innych funduszów lub środków będących w dyspozycji załóg państwowych jednostek organizacyjnych oraz organizacji spółdzielczych i społecznych,
6)
dobrowolne wpłaty instancji związków zawodowych,
7)
dobrowolne wpłaty i świadczenia ludności,
8)
dotacje z Funduszu Centralnego,
9)
dotacje z budżetu terenowego,
10)
inne wpłaty.
§  7.
1.
Środkami funduszów wojewódzkich dysponują terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Jeżeli wpłaty, o których mowa w § 6 pkt 5-8, zostały zadeklarowane lub przyznane na rzecz ściśle określonych jednostek organizacyjnych albo na finansowanie zadań w dziedzinie kultury fizycznej i sportu, należy to uwzględnić przy rozdziale środków funduszów wojewódzkich.
§  8.
1.
W sprawach udzielania dotacji organizacjom społecznym ze środków Funduszu Centralnego stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie zasad udzielania dotacji budżetowych organizacjom społecznym oraz kontroli wykorzystania tych dotacji.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w sprawach udzielania dotacji organizacjom społecznym ze środków funduszów wojewódzkich.
§  9.
Zasady i tryb finansowania inwestycji ze środków Funduszu Centralnego i funduszów wojewódzkich określają odrębne przepisy.
§  10.
Pozostałe środki likwidowanych funduszów rozwoju kultury fizycznej przechodzą na rzecz nowo tworzonych funduszów wojewódzkich.
§  11.
W sprawach nie unormowanych uchwałą stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi, wydane na podstawie Prawa budżetowego.
§  12.
1.
Traci moc uchwała nr 172 Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1973 r. w sprawie zasad tworzenia funduszów rozwoju kultury fizycznej (Monitor Polski Nr 34, poz. 205).
2.
Uchyla się § 5 uchwały nr 1010 Prezydium Rządu z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie zorganizowania totalizatora sportowego.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1978.39.149

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Centralny Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu oraz wojewódzkie fundusze kultury fizycznej i sportu.
Data aktu: 08/12/1978
Data ogłoszenia: 29/12/1978
Data wejścia w życie: 29/12/1978