Utworzenie w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" funduszu rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w gminach.

UCHWAŁA Nr 111
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 sierpnia 1978 r.
w sprawie utworzenia w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" funduszu rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w gminach.

W celu zapewnienia warunków dalszego rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w gminach, na podstawie art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 60 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" fundusz rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w gminach, zwany dalej "funduszem".
2.
Fundusz tworzy się z odpisów z zysku spółdzielni i związków spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" w wysokości 0,4% wartości skupu oraz z dobrowolnych wpłat dostawców produktów rolnych.
3.
Środki funduszu gromadzi się na odrębnym rachunku w Banku Gospodarki Żywnościowej.
§  2.
1.
Środki funduszu przeznacza się na finansowanie budowy, rozbudowy i modernizację zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska", a w szczególności:
1)
przetwórni owoców i warzyw,
2)
suszarni owoców,
3)
zlewni i punktów schładzania mleka,
4)
piekarni,
5)
zakładów przetwórstwa mięsnego,
6)
wytwórni napojów bezalkoholowych.
2.
Ze środków funduszu mogą być finansowane drobne inwestycje o wartości kosztorysowej nie przekraczającej 10 mln zł, wykonywane systemem gospodarczym na podstawie dokumentacji uproszczonej, przy maksymalnym wykorzystaniu miejscowych materiałów budowlanych.
3.
Zadania inwestycyjne, o których mowa w ust. 1, będą wykonywane ponad nakłady inwestycyjne określone dla Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" w uchwale o narodowym planie społeczno-gospodarczym na dany rok, po przyjęciu ich przez bank do finansowania.
4.
Na finansowanie zadań, o których mowa w ust. 1, mogą być w części wykorzystane własne środki spółdzielni i związków spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska".
5.
Nie wykorzystane środki funduszu przechodzą na rok następny.
§  3.
1.
Zasady i tryb gromadzenia i gospodarowania środkami funduszu określi regulamin wydany przez Zarząd Główny Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Decyzje w sprawie wykorzystania środków funduszu podejmuje Zarząd Główny Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" na podstawie wniosków naczelników gmin i zarządów spółdzielni.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1979 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024