Tytuł honorowy "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 20 lipca 1978 r.
w sprawie tytułu honorowego "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 1978 r. o ustanowieniu tytułu honorowego "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" (Dz. U. Nr 18, poz. 81) Rada Państwa stanowi, co następuje:
§  1.
1.
Tytuł honorowy "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie pilotom wojskowym, którzy w okresie wieloletniej, wzorowej służby w lotnictwie Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wykazali wysokie walory moralno-polityczne i zdyscyplinowanie oraz wnieśli szczególnie duży wkład w jego rozwój, umocnienie gotowości bojowej i szkolenie kadr lotniczych, przyczynili się osobiście do wzrostu bezpieczeństwa lotów, a ponadto:
1)
posiadają pierwszą lub wyższą klasę kwalifikacyjną pilota przez okres łącznie co najmniej 12 lat oraz
2)
nie spowodowali w tym czasie z własnej winy wypadku lotniczego.
2.
Tytuł honorowy "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie w przypadkach szczególnych również pilotom, którzy:
1)
posiadają pierwszą lub wyższą klasę kwalifikacyjną pilota przez okres krótszy niż 12 lat albo
2)
nie wykonują lotów ze względu na utratę zdolności zdrowotnych do służby w powietrzu lub z przyczyn służbowych,

- jeżeli spełniają pozostałe warunki określone w ust. 1.

3.
Tytuł honorowy "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie także pilotom wojskowym, którzy dokonali bohaterskiego czynu związanego z wykonywaniem lotu, niezależnie od spełnienia warunków określonych w ust. 1.
§  2.
Tytuł honorowy nadawany będzie:
1)
w Dniu Wojska Polskiego i Święta Lotnictwa,
2)
w razie dokonania bohaterskiego czynu związanego z wykonywaniem lotu - bezpośrednio po jego dokonaniu.
§  3.
Piloci wyróżnieni tytułem honorowym otrzymują odznakę tego tytułu i dyplom o jego nadaniu oraz mają prawo używać tytułu "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
§  4.
1.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" stanowi złocony podwójny pierścień umieszczony na tle dziesięcioramiennej srebrzonej gwiazdy; wewnątrz pierścienia na polu z niebieskiej emalii umieszczona jest kwadratowa szachownica z emalii białej i czerwonej z nałożonym na niej srebrzonym orłem; między pierścieniami na otoku z białej emalii umieszczony jest napis "ZASŁUŻONY PILOT WOJSKOWY PRL"; średnica gwiazdy wynosi 43 mm; średnica zewnętrznego pierścienia - 30 mm; wewnętrznego pierścienia - 20 mm, szerokość każdego z pierścieni - 1,5 mm; szachownica o bokach 14 mm. Odznakę przypina się na zakrętkę.
2.
Wzór rysunkowy odznaki tytułu honorowego zawiera załącznik do uchwały.
§  5.
1.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" przedstawia Radzie Państwa Minister Obrony Narodowej.
2.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego powinien zawierać:
1)
dane personalne oraz o przebiegu służby w lotnictwie wojskowym osoby przedstawionej do wyróżnienia,
2)
opis zasług uzasadniających nadanie tytułu honorowego oraz charakterystykę całokształtu służby i postawy ideowo-politycznej,
3)
dane o posiadanych orderach i odznaczeniach.
§  6.
Odznakę oraz dyplom o nadaniu tytułu honorowego "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" wręcza w imieniu Rady Państwa Przewodniczący lub inny członek Rady Państwa albo Minister Obrony Narodowej lub dowódcy przez niego upoważnieni.
§  7.
1.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się po prawej stronie piersi.
2.
Odznakę tytułu honorowego nosi się na mundurze wojskowym w okolicznościach i w sposób określony w przepisach wojskowych, a na ubiorze cywilnym - w dniach świąt państwowych, w Dniu Wojska Polskiego, Święta Lotnictwa oraz w innych okolicznościach według uznania wyróżnionego.
§  8.
1.
Utrata tytułu honorowego "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" następuje wskutek prawomocnego skazania na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Rada Państwa może pozbawić tytułu honorowego w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona stała się niegodna tego tytułu.
§  9.
W stosunku do pilotów wojskowych pełniących służbę w jednostkach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych wniosek o nadanie tytułu przedstawia Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej. Przepis § 6 stosuje się odpowiednio.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PILOT WOJSKOWY POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ"

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1978.25.89

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tytuł honorowy "Zasłużony Pilot Wojskowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
Data aktu: 20/07/1978
Data ogłoszenia: 20/07/1978
Data wejścia w życie: 20/07/1978